Указ президента України Петра Порошенка про рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) від 6 вересня 2018 р. «Про Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією» опублікувала в середу, 19 вересня, газета «Урядовий кур'єр». Таким чином указ набув чинності, оскільки, згідно з текстом указу, він набуває чинності з дня його опублікування.
Як відомо, 6 вересня 2018 року РНБО підтримала ініціативу президента про непродовження Договору про дружбу, партнерство і співробітництво з РФ на 10 років. На засіданні РНБО Порошенко заявив, що буде дано доручення МЗС України в найкоротші терміни направити ноту російській стороні про припинення дії Договору.
17 вересня президент України підписав указ «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 6 вересня 2018 р. «Про Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією ».
Згідно з рішенням РНБО, МЗС має проінформувати ООН, ОБСЄ та інші міжнародні організації про бажання України припинити дію Договору про дружбу з Росією, а також про підстави його припинення.
Представник президента у Верховній Раді України, народна депутатка з фракції «Блоку Петра Порошенка» Ірина Луценко під час засідання погоджувальної ради повідомила, що до 30 вересня Російська Федерація буде проінформована нотою МЗС України, а президент України внесе до парламенту відповідний законопроект відповідно до статті 24 закону України «Про міжнародні договори України».
Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією був підписаний 31 травня 1997 року строком на 10 років (з наступною автоматичною пролонгацією документа, якщо сторони не висловляться проти). Верховна Рада ратифікувала документ 14 січня 1998 року, Держдума – 25 грудня 1998 року. Договір набув чинності 1 квітня 1999 року (з моменту обміну ратифікаційними грамотами).
Згідно зі ст. 40 договору, його укладено строком на 10 років. Дія договору автоматично продовжується на наступні десятирічні періоди, якщо жодна зі сторін не заявить про своє бажання припинити його дію не менше ніж за шість місяців до закінчення чергового десятирічного періоду. Термін відліку першого десятирічного періоду починався з дати набрання договором чинності (з 1 квітня 1999 року) і закінчувався 1 квітня 2009 року. Тоді жодна зі сторін не виявила бажання припинити дію договору до 1 жовтня 2008 року, тому його дія автоматично продовжилася на наступний десятирічний період. Таким чином, Договір припинить діяти 1 квітня 2019 року, якщо Україна встигне завершити усі необхідні для цього процедури до 1 жовтня 2018 року.
У Договорі про дружбу, співробітництво і партнерство між РФ і Україною закріплювався принцип стратегічного партнерства, визнання непорушності існуючих кордонів, поваги територіальної цілісності та взаємної зобов'язання не використовувати свою територію на шкоду безпеці один одного.