Європейське місто – це місто, в якому є можливості для залучення інвестицій. Адже місто без інвестицій не має перспектив та ресурсів для розвитку. Інвестиційні проекти наповнюють бюджет, створюють додаткові вартості, робочі місця, новий виробничий і споживчий потенціал. А відтак рухають вперед економіку міст та регіонів.
Традиційно, коли чуємо про інвестиції, ми чомусь звикли думати про залучення закордонного інвестора. Однак все частіше інвестором того чи іншого проекту стає національний, тобто український бізнес або й взагалі керівники підприємств хочуть інвестувати в те місто, у якому живуть. Таку тезу впевнено можна говорити й про Львів.
Раніше основною метою інвестиційних проектів було отримати прибуток. Зараз ми стикнулись з іншими реаліями: війна, Covid-19 стали справжніми викликами для нашої країни та світу. Відтак активно набирає обертів інша бізнес-модель, де інвесторам недостатньо виключно отримувати прибуток від інвестицій, вони прагнуть приносити користь місцевим громадам.
Не всі знають, але бізнес дає більше 65% доходу в міський бюджет Львова і це тільки з ПДФО (податку на доходи фізичних осіб). З іншого боку, співпрацюючи з місцевою владою у різноманітних проектах, підприємці можуть долучитися більш ширше до розвитку міста. Адже, розуміючи куди йдуть податки, бізнес більш охоче буде брати участь в інвестиційному житті міста.
На сьогодні для українського інвестора мало отримувати лише дивіденди, він хоче бути корисним, вирішувати глобальні проблеми та дбати про довкілля. Інвестиційні проекти привабливі інвестору саме тому, що дають йому змогу не лише заробляти, а водночас створювати кращі умови для майбутнього. Ця модель дедалі активніше зустрічається в Україні.
Сучасним інвестиційним трендом стали «імпакт-інвестиції» (від англ. impact – вплив). Це ціла філософія ведення бізнесу, яка інвестує в проекти, від яких очікують позитивного соціального чи екологічного ефекту. Від цих вкладень отримують також і фінансову вигоду, але часто вона нижча, ніж середня ставка дохідності бізнесу. Однак 100% покращується репутація, адже зараз в тренді бізнес свідомий.
У Львові маємо гарний приклад такого проекту – це новий креативний простір KIVSH, який дав життя колишньому приміщенню заводу автонавантажувачів. Простір об’єднує навколо себе людей зі схожими цілями – екологічність, співтворення продукту, комфорт та розвиток. Це ті додаткові функції, які отримує закордонний чи український інвестор, ставши партнером. Міста, у яких реалізований хоча б один такий проект, можуть вже зараз відчути суспільну користь від них.
Тут варто, мабуть, згадати приклад такого простору, збудованого на базі старого заводу в Івано-Франківську – Промприлад.Реновація. Простір, який працює на перетині чотирьох напрямків розвитку регіону: нової економіки та урбаністики, сучасного мистецтва та освіти. Для Івано-Франківська – це 300 додаткових робочих місць та осередок приблизно 25 різних бізнесів.
Не менш цікавим і важливим для Львова є індустріальний парк Sparrow Park Lviv в межах індустріального парку «Сигнівка». Це простір площею 19 гектарів розташований у західній частині Львова. Він буде представляти собою групу промислових підприємств різних галузевих напрямків, для яких здійснюється інженерна підготовка території, проектування й будівництво інженерної інфраструктури та інших об'єктів обслуговування тощо. В майбутньому проект дасть суттєвий розвиток промисловості нашого міста, інвестиційний прибуток, а також створить багато нових робочих місць.
Інвестуючи в міста – ми інвестуємо у розвиток та даємо можливість містам ставати комфортнішими для життя й роботи. Звісно, кожен інвестор український чи закордонний шукає для себе якісний проект. Він має бути привабливим і задовольняти всі критерії інвестора, аби заохотити до вкладення чималих коштів. Важливою умовою залучення є довіра, діалог бізнесу і влади та виконання домовленостей у майбутньому. Часто місцева влада має запит, а бізнес – ресурс і важливо, щоб відбувся діалог. Тоді у кожного з них є розуміння потреб і критерії співпраці. Інвестора можна залучити лише тоді, коли є гарантії дотримання всіх умов.
Звісно, інвестувати кошти легше у проекти з нуля, ніж реконструйовувати вже готові об’єкти. Часто нові проекти стають справжнім викликом. Але вони дають змогу втілити сміливі й амбітні бізнес-ідеї та запровадити нові технології.
Коли реалізовуєш проекти в нашому місті, важливо пам’ятати, що Львів – це місто цінностей. І у Львові важливо бути тим бізнесом, який даватиме суспільну користь. Для мене, як для девелопера, важливим є прислухатися до запитів мого міста. Тому, коли ми реалізовуємо проекти нашого бренду «Нова Оселя», ми велику увагу приділяємо інфраструктурі. Інвестуємо не лише в будівництво, а й у соціальну інфраструктуру. З року в рік у Львові ведуться розмови про садочки і школи, яких вкрай мало. Цей запит найбільш актуальний для Львова вже дуже багато років. Так у нас виникла ідея збудувати дошкільний заклад, згідно з інвестиційною угодою з міською радою. Це реальний приклад діалогу бізнесу з місцевою владою.
Бренд «Нова Оселя» реалізував успішний проект дитячого садочку, який вже передано на баланс міста Львова. Це дасть можливість більше 350 дітям відвідувати новий сучасний садок та створить чимало нових робочих місць. А ще спростить життя і додасть комфорту батькам цих діток в районі Малоголосківської. Також ми дбаємо і про інклюзивність: у дошкільному закладі передбачене приміщення для навчання дітей з особливими навчальними потребами.
Інвестиційний проект дошкільного закладу став результатом проекту у Львові, який було реалізовано і передано в користування місту. Вважаю, він стане гарним прикладом співпраці бізнесу і місцевої влади, а також залучення коштів львівської компанії у розвиток Львова. І що важливо, аби схожі проекти активно розвивались у нашому місті та робили наше життя комфортнішим.