Росія заявила про свій вихід із зернової угоди

Причиною вказують вибухи на базі чорноморського флоту у Севастополі

18:04, 29 жовтня 2022

У російському міністерстві оборони заявили, що Росія призупиняє участь у зерновій угоді через нібито напад України та Великої Британії на кораблі чорноморського флоту РФ в окупованому Севастополі.

«З урахуванням проведеного 29 жовтня київським режимом за участю фахівців Великої Британії терористичного акту проти кораблів Чорноморського флоту та цивільних суден, задіяних в убезпеченні зернового коридору, російська сторона припиняє участь у реалізації угод щодо вивезення сільськогосподарської продукції з українських портів», – сказано в заяві відомства, яку у суботу, 29 жовтня, розповсюдили російські ЗМІ.

Своєю чергою, Україна очікує реакцію Туреччини та ООН на російські заяви про вихід з «зернової ініціативи», повідомив у коментарі «Суспільному» речник президента України Сергій Нікіфоров.

«Україна не підписувала з РФ жодних «зернових угод». Підписантами є Росія, Туреччина та ООН. А Україна не підписувала з Росією жодних угод, тому що розуміє, що вона майже ніколи не дотримується взятих на себе зобов'язань. Тому очікуємо на реакцію підписантів», – йдеться у повідомленні.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що Москва під фальшивим приводом блокує зерновий коридор.

«Ми попереджали про плани Росії зруйнувати Чорноморську зернову ініціативу [...]. Я закликаю всі держави вимагати від Росії припинити свої голодні ігри та знову взяти на себе зобов’язання», – написав він у Twitter.

За даними російських ЗМІ, РФ поки не повідомила Туреччину про припинення участі в зерновій угоді.

Нагадаємо, що у Севастополі вранці 29 жовтня лунала серія вибухів. Окупаційна влада повідомила про «атаку безпілотників». Після вибухів перекрили переправу між північною та південною частинами Севастополя – рух поромами і катерами неможливий.

У міноборони РФ після цього заявили про теракт, що нібито здійснили бійці 73 спеціального центру морських операцій, яких тренували представники підрозділу ВМС Великої Британії. Цих же представників Британії російське відомство звинуватило в організації вибухів на газопроводах «Північний потік» і «Північний потік – 2».

В міноборони РФ також заявили, що Україна нібито атакувала російські кораблі, задіявши дев'ять безпілотників та сім автономних морських безпілотних апаратів.

Окупанти підтвердили пошкодження тральщика «Іван Голубець», але воно нібито «незначне». Вони також вказали, що атаки зазнали кораблі, які задіяні в «зерновому» коридорі.

Оперативне командування «Південь» не має інформації про атаки на кораблі в Севастопольській бухті. Там припускають, що причиною вибухів могли стати запуски загарбниками ракет ППО.

У Міноборони Великої Британії відкинули російські звинувачення в атаці на Севастопольську бухту та «Північні потоки».

«Щоб відволікти увагу від свого катастрофічного управління незаконним вторгненням в Україну, міністерство оборони Росії вдається до неправдивих заяв епічного масштабу. Ця вигадана історія більше говорить про суперечки всередині російського уряду, ніж про Захід», – заявило відомство у своєму Twitter.


Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні висловив переконання, що на заяву Росії про вихід зі зернової угоди потрібна жорстка міжнародна реакція – як на рівні ООН, так і на інших рівнях, зокрема «Великої двадцятки»,

«Як Росія може бути серед інших у G20, якщо вона свідомо працює на голод на кількох континентах? Це нонсенс. Росії не місце у «двадцятці». Усі партнери бачать цю штучну чергу із суден. Бачать, що робила Росія для зриву зернової ініціативи. Бачать, що навіть судна із зерном, які законтрактовані в межах Продовольчої програми ООН для найбідніших країн, не отримують гарантованої можливості проходу морським маршрутом», – зазначив він.

Зеленський додав, що Росія робить усе, щоб мільйони африканців, мільйони мешканців Близького Сходу й Південної Азії опинилися в умовах штучного голоду чи як мінімум жорсткої цінової кризи.

Президент наголосив, що Україна була і може бути й надалі бути одним із гарантів глобальної продовольчої безпеки.

«Російські терор і шантаж мають програти. Людство має перемогти. Сьогодні з Росії прозвучала доволі передбачувана заява – заява про те, що вони остаточно зривають експортну зернову ініціативу. Але насправді це не сьогоднішнє їхнє рішення. Росія почала свідомо загострювати продовольчу кризу ще у вересні – тоді, коли заблокувала рух суден з нашим продовольством», – додав він.