Щонайменше 13% падіння ВВП матиме Україна за підсумками 2009 року, - Шлапак
Сьогодні, 11 вересня, у Львові відбулася зустріч першого заступника голови Секретаріату Президента Олександра Шлапака із представниками громадських організацій підприємців Львівщини, під час якої О.Шлапак повідомив про невтішні реалії української економіки.
"У кращому випадку ми закінчимо рік із 13-14% падіння ВВП. Буде 13-14% інфляції. Ми закінчимо цей рік з колосальними збитками по всій економіці", - заявив О.Шлапак.
За його словами, "ми пережили колосальне падіння у четвертому кварталі минулого року - 15% ВВП. Ще гірша ситуація у цьому році - за підсумками першого півріччя падіння 18% ВВП. Таких темпів падіння ми не мали навіть 1994 року".
"Я погоджуюся з тими, хто каже, що ми майже досягли дна. Якщо економічна ситуація в світі не погіршиться, то ми потихеньку почнемо вибиратися. є одна проблема: в яму кризи можна впасти, з ями кризи не можна вискочити. Цей підйом буде складний і тривалий, - заявив перший заступник голови Секретаріату Президента України. - Ми не зможемо у найближчий час оживити базові економічні рушії, що допомагали розвиватися українській економіці в останні роки, а це попит - внутрішній і зовнішній. Зовнішнього попиту зараз немає зовсім. Світова економіка почне відновлюватися за прогнозами світових експертів в кращому випадку у другому півріччі наступного року. Внутрішній попит, попит кінцевого споживача формувався за рахунок достатньо великих ресурсів, які вливалися в кишені громадян. Через серйозне зростання зарплати, збільшення пенсій, збільшення соціальних стандартів загалом. Багато економістів попереджувало, що політика, яка проводилася останніх сім років, коли зростання соціальних стандартів відбувається у два-три рази швидше, ніж зростання реальної економіки, рано чи пізно погано закінчиться".
За його словами, українська економіка зіткнулася з тим, що не може породжувати того ресурсу, який тепер потребує держава для того, щоб підтримати хоча б на тому рівні, до якого уже звикли люди, соціальні стандарти. "Подальше зростання такого бюджетного попиту неможливе. Економіка не може давати зараз достатньо ресурсів, щоб можна було іти шляхом збільшувати, або навіть підтримувати заробітну плату. Ми за перше півріччя насправді маємо падіння реальної зарплати, реальних доходів населення 10%. Хоча номінальна зарплата залишилася на тому ж рівні", - зазначив він.
Тим часом, за словами Р.Шлапака, українське суспільство, і український політикум демонструють неготовність і небажання до радикальних реформ.