«Шлях до єдиної Європи без війни супроводжує музика»
Культура

«Шлях до єдиної Європи без війни супроводжує музика»

Міхаель Немет, керівник Музичного товариства Штирії, про співпрацю з Україною

Аделіна Єфіменко, 11 липня 2018 422 0

Одним із відданих партнерів фестивалю LvivMozArt став Musikverein für Steiermark (Музичне товариство Штирії). Співпраця розпочалася минулого року, коли арт-директорка фестивалю Оксана Линів переїхала до австрійського міста Ґрац і сьогодні активно впливає на всі сфери його музичного життя, зокрема, на планування концертних програм музичного товариства, у яких все частіше можна почути твори українських композиторів. Як головна диригентка Опери та філармонійного оркестру Ґраца вона ініціювала багато проектів у тісній співпраці з керівником Музікферайну Міхаелем Неметом.

Musikverein für Steiermark – значна складова культурного життя міста Ґрац і найважливіший концертний промоутер цілого південно-східного регіону Австрії. Після знаменитого Віденського Музікферайну Музичне Товариство Штирії є найдавнішим і постійно діючим з моменту свого заснування (1815 рік). Про таку діяльність, очевидно, мріяв і Франц Ксавер Моцарт, коли засновував Товариство Святої Цецилії у Львові.

Музикознавець Аделіна Єфіменко зустрілася з головою Музичного товариства Штирії Міхаелем Неметом, який розповів про актуальні плани та майбутні перспективи Musikverein für Steiermark.

Міхаель Немет

Які завдання ставить перед собою Музичне товариство Штирії сьогодні? Яка мета його подальшого розвитку?

Якщо говорити про традиційні концертні організації, то Музікферайн Штирії є одним з найважливіших і найпотужніших у Європі. Він налічує більш як 2600 членів, близько 35 тис. постійних слухачів. У залах Товариства відбувається щорічно понад 60 концертів, у яких беруть участь понад тисяча музикантів. Серед них – виступи студентів і, взагалі, музикантів молодого покоління.

Музікферайн був заснований групою академіків міста Ґрац по лінії Товариства друзів музики з Відня. Точної дати заснування встановити не вдалося, проте з матеріалів відомо, що Товариство було досить активним вже з квітня 1815 року.

Концертне життя міста Ґрац відкрите назустріч міжнародним музичним проектам. Гордістю нашого міста можна вважати регулярні концерти оркестрів топ-класу з усього світу, а також різноманітні камерні і сольні концерти віртуозів у Камерному залі. З 2015 року ми також започаткували концерти, приурочені захисту прав людини.

У серії концертів Amabile Товариство презентувало спеціальні програми камерної музики, які стали платформою для молодих талановитих музикантів, а також ставили завдання відродити камерні оперні вистави, філармонійні вечори і дитячі концерти.

Звання почесних членів Musikverein für Steiermark з часів заснування отримували такі видатні музиканти як Людвіг ван Бетховен і Франц Шуберт. А у наш час гордимося іменами Ніколауса Арнонкура, Дьйoрдя Лігеті, Альфреда Бренделя, Еліни Ґаранчі, Томаса Квастгофа, Кшиштофа Пендерецького. Імена членів Музичного товариства говорять про його надрегіональне значення.

Як співпрацюють Музичне товариство Штирії і філармонія міста Ґрац?

Філармонійний оркестр міста Ґрац є одним з найбільших у Австрії. До складу оркестру входять понад 90 музикантів. Починаючи з 1950-х років він став найважливішим партнером нашого Музичного Товариства. Протягом сезону Філармонійний оркестр завжди дає для Музікферайну 14 концертів. Останнього року п'ять з них відбулися під керівництвом головної диригентки оркестру Оксани Линів. Залучати до співпраці відомих диригентів сучасності – це також одна з традицій Музичного товариства.

На наступні два роки ми вже почали планувати концерти оркестру, для яких я заздалегідь шукаю диригентів і солістів. Важливим критерієм відбору для мене є, по-перше, захоплюючий репертуар, який містив би суміш з відомих і молодих композиторів і виконавців. Кредо Музичного товариства – промоція і підтримка молоді.

Як ви стали керівником Музичного товариства?

Після навчання музикології у Ґраці та Відні я продовжував практику у сфері культурного менеджменту. Працював у різних міжнародних культурних установах, в тому числі у мистецькій агенції Erich Seitter, у Віденській державній опері. Протягом двох років пропрацював у Музичному товаристві Ґраца драматургом і директором зі зв’язків з громадськістю.

У віці 28 років, з січня 2008 року, зайняв посаду генерального секретаря Товариства. За той час організував понад 600 концертів. На даний момент беру на себе особливу відповідальність у справі пошуків молодих талантів для міжнародної музичної сцени. Двері Музікферайну відкриті для всіх молодих і талановитих. Для мене є великим щастям дати сцену, аудиторію, можливості розвитку і кар’єри для юних талантів. Їх успіх ‑ одне з найважливіших моїх переконань і результатів діяльності Музичного Товариства.

Які нові мистецькі кооперації були започатковані вами з часу керівництва Музичним товариством?

Під час перебування на посаді керівника опікуюся, по-перше, важливими на мій погляд коопераціями з різними навчальними закладами. Серед них – Університет мистецтв Ґраца і Державна консерваторія. Після Другої світової війни вони були проголошені як автономні установи і від’єднанні від Музичного товариства.

Зараз святкові концерти з симфонічними оркестрами обох навчальних закладів – чітко фіксовані параграфи музичних програм Музичного товариства. На міжнародному рівні вдалося досягти тісної співпраці з Віденським Концертгаусом і Музікферайном, Віденською державною оперою і, особливо, з MUK – приватним університетом Відня. З Віденським філармонійним нас поєднує співпраця під час Літньої академії, яка щороку ставить ту чи іншу оперу Моцарта. У цьому році відбудеться постановка «Милосердя Тита».

Які нові ідеї і перспективи пов’язують вас на даний час з Україною? Які вектори співпраці ви хотіли би розширити?

Дуже багато пов’язано зараз з Україною. Для мене – це прекрасна країна! Її міста, традиції, люди завжди захоплювали мене. Я кілька разів відвідував Київ, Одесу та Львів. Коли Оксана Линів приїхала до Ґраца, ми мали дуже коротку зустріч. Проте остання стала результатом захоплюючої творчої і приватної дружби, яка триває зараз і є запорукою міцних мостів між Ґрацем і Львовом.

Я подав ідеї мистецької співпраці з Україною, які зацікавили також наших політичних представників. За моєї ініціативи до Львова разом зі мною прибуде велика делегація, яка візьме участь у фестивалі LvivMozArt цього року. Камерний оркестр Con Fuoco, який я заснував разом з музикантами із 10-ти країн світу, стане гостем LvivMozArt. Концерт оркестру Con Fuoco під керівництвом Святослава Борисова відбудеться 18 липня у Львівській національній опері за участі української співачки, солістки Віденської Ольги Безсмертної.

У відповідь на запрошення LvivMozArt готуємо на наступний сезон 2018/19 відкриття концертної серії Музичного Товариства разом з Оксаною Линів та її Молодіжним оркестром України (YsOU). Це буде концерт, присвячений правам людини, миру і терпимості. Чудова програма символічно поєднає твори Франца Ксавера Моцарта і Людвіґа ван Бетговена. Концерт відбудеться 17 вересня цього року.

Україна зараз займає одне з провідних місць у плануванні концертних програм Музичного Товариства Штирії. Ми відкриваємо для себе творчість невідомих українських композиторів і виконавців. Особисто для мене це надзвичайно важливий знак. Шлях до єдиної Європи без війни супроводжує музика. Зі свого боку сподіваюсь робити і надалі все можливе для цього.

Аделіна Єфіменко - професорка Львіської музичної академії імені М.В. Лисенка та Мюнхенського Українського Вільного університету

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук