Сильний вітер відкрив скульптуру лева на польському військовому меморіалі у Львові

Через політичний скандал леви шість років перебувають під накриттям

13:34, 8 жовтня 2021

На Личаківському кладовищі сильний вітер зірвав брезент, яким була накрита скульптура одного зі скандальних левів на Цвинтарі орлят у Львові. Вранці в п’ятницю, 8 жовтня, скульптуру накрили знову, однак адміністрація кладовища просить обласне товариство, яке опікується польськими військовими похованнями у Львові, виготовити нові дерев’яні накриття для скульптур, оскільки попередні перегнили.

7 жовтня польський поет та редактор Марцін Галась опублікував у соцмережах фотографію з відкритою скульптурою лева на Цвинтарі орлят у Львові. Кілька років скандальні леви на Цвинтарі орлят були закриті дерев’яними щитами. Директор ЛКП «Музей Личаківський цвинтар» Михайло Нагай повідомив ZAXID.NET, що дощі та сніг значно пошкодили дерев’яне накриття, тому одного з левів, щит якого був найбільш пошкодженим, вирішили накрити брезентом.

Кілька днів тому у Львові був сильний вітер, який зірвав брезент. Скільки саме часу лев був без накриття – невідомо, однак уже вранці 8 жовтня лева знову обмотали брезентом.

«Один лев повністю закритий дерев’яним щитом. А другий щит – перегнив, тому навесні ми його розібрали і закрили скульптуру сірим брезентом. Днями були сильні вітри, через які накриття порвалось», – розповів Михайло Нагай.

За його словами, він також звертався до обласного товариства, яке опікується польськими військовими похованнями, аби виготовити нові дерев’яні щити замість перегнилих, однак відповіді так і не отримав, тому поки що одна зі статуй під щитом, а інша – під брезентом.

Польський військовий меморіал на території Личаківського кладовища збудували у 1921-1939 роках. На вході до комплексу встановили дві скульптури левів, які виготовив Юзеф Стажинський. Леви спиралися лапами на щити: ліворуч на щиті зображений герб Львова та напис Zawsze wierny («Завжди вірний»), а праворуч – польський орел із написом Tobie Polsko («Тобі, Польще»). Ці написи за час радянської окупації знищили.

У 70-х роках радянська влада забрала скульптури левів, й понад 40 років вони стояли у різних частинах Львова. У грудні 2015 року, після візиту до Львова президента Польщі Анджея Дуди, скульптури левів повернули на кладовище. Це спровокувало політичний скандал, оскільки левів перевезли за ініціативи польського міністерства культури без погодження з українською владою. Відтоді скульптури закрили дерев'яними щитами.

У грудні 2018 року на Личаківському цвинтарі було декілька спроб зняти дерев'яні дошки довкола левів. У одному випадку зловмисників не вдалося знайти, в іншому – поліція затримала чотирьох громадян Польщі. Після кількох таких спроб Львівська облрада заявила, що левів необхідно демонтувати, щоб уникнути провокацій, утім ця заява знову викликала скандал у Польщі.