Собор Православної церкви України закликав почесного патріарха Філарета і його прихильників до примирення і припинення самоізоляції. Про це йдеться в постанові архієрейського собору, який відбувся 14 грудня в Києві.
«Закликати почесного патріарха Філарета і його оточення до примирення і припинення самоізоляції, затвердивши гарантії положення почесного патріарха Філарета і забезпечення умов його життя і діяльності в зв'язку з завершенням процедури ліквідації релігійної організації «Київська Патріархія УПЦ КП», як про це зазначено в рішенні Священного Синоду», - сказано в постановах.
За словами митрополита Київського і всієї України Епіфанія, питання Філарета - одне з найбільш болючих для церкви.
«Хоча почесний патріарх Філарет протягом останніх місяців самоізолювався від Православної церкви України - ми чекаємо на примирення з ним і робимо все можливе для цього, адже він залишається нашим побратимом, ієрархом ПЦУ», - наголосив митрополит.
Як інформував ZAXID.NET, 20 червня в Києві було відновлено Українську православну церкву Київського патріархату на чолі з Філаретом. Разом з ним від ПЦУ відкололися два архієреї з Росії – архієпископ Білгородський і Обоянський Іоасаф (Шибаєв) і єпископ Валуйський Петро (Москальов). В цей же день було обрано ще двох майбутніх єпископів УПЦ КП – архімандрита Андрія (Маруцака) і ієромонах Іллю (Зеленського).
24 червня Синод ПЦУ відсторонив Філарета від управління Київською єпархією, але в знак визнання минулих заслуг зберіг за ним місце в єпископаті. Але Філарет відмовився визнавати це рішення.
Уся УПЦ Київського патріархату, як і вся Українська автокефальна православна церква 15 грудня 2018 року об’єдналася в помісну Православну церкву України. Відповідно, ніякі рішення, розпорядження або інші документи, видані від імені Київського патріархату або її статутних органів після реєстрації Київської митрополії ПЦУ 30 січня 2019 року, не мають канонічної та юридичної сили і не підлягають виконанню.
На початку грудня 2019 року Синод ПЦУ фактично відправив Філарета на пенсію, зберігши за ним Володимирський собор і резиденцію в центрі Києва на Пушкінській вулиці.