Темпи виробництва в Україні зросли на 16,2%
У березні українська промисловість збільшила обсяги виробництва на 16,2% до лютого поточного року і на 13,8% - до березня минулого року, підрахували в Держкомстаті.
Однак за даними експертів, про стабільне зростання виробництва можна буде говорити лише через кілька місяців, - повідомляє КомерсантЪ.
Спад до лютого показали лише видобуток енергетичних корисних копалин (-5,9%) і виробництво та розподілення електроенергії, газу та води (-6%). Найбільше зростання зафіксовано у сфері виробництва коксу та продуктів нафтопереробки (25,6%). "Українські НПЗ виходять зі сплячки, готуючись до збільшення попиту на пальне. У березні було запущено Одеський НПЗ, поліпшили показники роботи західноукраїнські заводи", - зазначає заступник директора НТЦ Психея Геннадій Рябцев.
Темпи вище від середнього зафіксовано у всіх ключових галузях: металургійній (25,1%), машинобудівній (+22%), хімічній (19,3%) і харчовій (18,4%). Учасники ринку поки не вірять в стабільне відновлення зростання. "У лютому виробництво стояло, тому в березні і квітні галузь демонструє відновлення. Однак показовими будуть дані після травня. Ми побачимо: йдеться про відновлення чи про невелику корекцію", - говорить президент індустріальної групи УПЕК Анатолій Гіршфельд. "Внутрішній попит залишається дуже низьким, і ми побоюємося волатильності зовнішніх ринків, - додає голова правління концерну "Стирол" Микола Янковський. - Тим більше, з наближенням літа попит на добрива падає, і ймовірність зниження цін дуже велика".
Повільне відновлення внутрішнього ринку гальмує і розвиток харчової промисловості, яка, попри зростання в березні на 18,4%, за підсумками кварталу, показала плюс всього 1,1%. "Після провального січня завдяки поліпшенню попиту в лютому та березні за підсумками кварталу нам вдалося збільшити зростання виробництва на 10%. Але ситуація на ринку не дозволяє говорити про продовження значного поліпшення попиту", - наголошує заступник генерального директора ЗАТ "Чумак" Олександр Таранишин.
Загалом промислове виробництво в першому кварталі зросло на 10,8% (у першому кварталі 2009 року падіння становило 31,8%).
Позитивну динаміку продемонстрували також сільське господарство (+5,3%) і транспорт (+12,4%). Досі не можуть вийти з кризи будівництво (-21,4%) і роздрібна торгівля (-3,1%). За словами директора Інституту економіки та прогнозування НАН України Валерія Гееца, дані Держкомстату підтверджують, що українська економіка розвивається за базовим сценарієм. "За підсумками I кварталу ми бачимо пожвавлення зовнішнього попиту і позитивну динаміку галузей, які від нього залежать.
Водночас, відновлення внутрішнього попиту відбувається з великим лагом. Якщо ця тенденція не зміниться, до кінця року ми вийдемо на зростання ВВП в межах 4%, що, на мій погляд, є дуже хорошою базою для відновлення економіки в 2011 році", - зауважує він. Проект держбюджету на 2010 рік передбачає річне зростання ВВП на 3,7%.