У 100 кінозалах світу покажуть фільм про Бруно Шульца
До теми
В Україні та ще в 15-ти країнах світу покажуть кінострічку документаліста Беньяміна Ґайсслера, який віднайшов загублені роботи австрійсько-польсько-єврейського митця Бруно Шульца. Про це інформує DW.
У неділю, 19 листопада, виповнилося 75 років з часу смерті видатного австрійсько-польсько-єврейського художника і письменника Бруно Шульца. До цієї дати 100 кінозалів у 80 різних містах у 16 країнах покажуть фільм Bilder finden («Знайти образи») відомого німецького документаліста Беньяміна Ґайсслера, який розповідає про втрату і пошуки робіт Шульца.
В Україні фільм покажуть у Києві, Львові, Харкові, Івано-Франківську, Вінниці, Дніпрі, Тернополі, Рівному, Луцьку, Хмельницькому, Сумах та Запоріжжі. Кінопоказ у Львові відбудеться в Українському католицькому університеті. В решті міст кінопокази пройдуть в книгарнях «Є».
Бруно Шульц народився 125 років тому - 1892 року - в Дрогобичі, який на той момент був частиною Австро-Угорщини. Шульца вважають одним із найважливіших польських письменників ХХ століття. Серед найвідоміших праць митця - «Цинамонові крамниці» та «Санаторій під клепсидрою». Твори Шульца перекладено 39 мовами світу.
За часів нацистської окупації Шульц був вимушений малювати фрески для дітей командира СС Фелікса Ландау, щоб врятувати своє життя. Однак митець усе одно був розстріляний у 1942 році.
Як відомо, навесні 2001 року з Дрогобича викрали віднайдені німецько-польською експедиційною групою настінні малюнки Бруно Шульца. Ця новина шокувала весь мистецький світ. Як з’ясувалося згодом, фрески потрапили до єрусалимського музею «Яд-Вашем», де стверджували, що одержали їх цілком законно та ще й привели до ладу. Київ та Єрусалим сперечалися про право володіти ними майже сім років. Восени 2007 року президента Ющенко відвідав Ізраїль і дав поштовх до знайдення компромісу – Київ офіційно передав малюнки Ізраїлю у депозит строком на 15 років в обмін на визнання малюнків власністю України.
У 2009 році фрески Бруно Шульца були офіційно представлені публіці в новій залі єрусалимського меморіального комплексу «Яд-Вашем». Новий фільм Беньяміна Ґайсслера «Знайти образи» фіксує перебіг пошуків, відкриття і раптове зникнення Шульцових стінописів.