Департамент кіберполіції запропонував користувачам скаржитися на провайдерів, які не блокують доступ до російських соцмереж згідно з указом президента про введення в силу санкцій, під які потрапили «ВКонтакте», «Однокласники», Mail.Ru Group і сервіси «Яндекса. Про це пише AIN.ua.
У кіберполіції повідомили, що Національною поліцією України в особі Департаменту кіберполіції, в межах визначених повноважень вживаються заходи з метою сприяння виконанню указу про блокування російський соцмереж. «Заходи» в даному випадку - це сприяння у перевірках телеком-регулятору НКРЗ. Комісія може проводити позапланові перевірки провайдерів на основі скарги на них з боку фізичних осіб. Цю процедуру регулює стаття 3, пункт 4 закону «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
У поліції прокоментували, що в разі наявності правових підстав Департамент може брати участь у проведенні позапланових перевірок. Крім цього, департамент постійно веде «роз'яснювальні роботи» щодо виконання указу президента. До прикладу, в п'ятницю, 2 червня, на сайті департаменту з'явилася новина з описом способів блокування російських соцмереж для провайдерів. У кіберполіції пропонують блокувати доступ за IP-адресами, за використанням DNS, а також методом блокування прямих посилань.
«У кожному конкретному випадку виявлення порушення указу президента департамент буде вживати заходів, спрямованих на документування фактів порушення законодавства та подальшого притягнення винних до відповідальності», - підсумували в кіберполіції.
Нагадаємо, після впровадження і початку дії санкцій правоохоронці провели у деяких провайдерів перші обшуки. Минулого тижня СБУ прийшла в офіс великого провайдера Wnet. Речниця СБУ Олена Гітлянська повідомила, що провайдера підозрюють у роботі на ФСБ. За інформацією спецслужби, через незаконну маршрутизацію трафіку до анексованого Криму ФСБ РФ планувало отримати доступ та знімати інформацію з українського сегменту мережі провайдера.
Як відомо, 17 травня в Україні набуло чинності рішення РНБО України про запровадження санкцій проти Росії. Воно, зокрема, передбачає заборону доступу з України терміном на три роки до низки російських сайтів, зокрема – до соцмереж «ВКонтакте» та «Одноклассники», сервісів Mail.ru та усіх сервісів «Яндекса». При цьому санкції введені як проти самих компаній, та к і проти їхніх українських структур. Санкції також передбачають заборону на фінансову та економічну діяльність цих компаній.
В той же час користувачів не каратимуть за обхід блокування, натомість провайдерів за невиконання цього рішення очікують штрафи. При цьому відповідний законопроект, який передбачатиме штрафи для провайдерів за неблокування доступу до санкційних сайтів, поки що відсутній.