Паперові пакети та тканинні торбини, як альтернатива поліетилену. У Львові ініціюють поступову відмову від такого пакування, яке шкодить довкіллю. Міськвиконком у п’ятницю, 9 листопада, прийняв відповідне рішення. Спершу обмеження запроваджують у супермаркетах міста. Там покупцям вже зараз пропонують на вибір – взяти товар у поліетилен чи паперовий пакунок.
В одній із найбільших мереж супермаркетів у місті одноразові поліетиленові пакети є одразу у кількох відділах. Та хліб і булки можна запакувати у папір. Але покупці автоматично беруть поліетилен.
«Мабуть, це більше звичка. В мене є вибір, але погляд я одразу на пластик звернула», – сказала Олена, яка закуповується у супермаркеті.
Така ж ситуація у відділі зі фруктами. Одну хурму, чи помело кладуть у пакет. Втім кажуть, скористаються ним повторно.
«У мене є план використання цього мішечка. Я його використовую, як смітник. Сміттєві пакетики я не купую, а вони якраз закінчились. Погоджуюсь, насправді, поліетилен – погано, зараз дуже погана ситуація з екологією», – пояснює Уляна, яка прийшла за покупками.
Однак трапляються покупці, які заздалегідь планують покупки.
«Сюди обов’язково покладу (показує тканинну торбинку, – авт.), не буду купувати пластиковий пакет. Я планую покупки заздалегідь. І коли торбинки потрібні, то вони завжди зі мною», – поділився покупець Віктор.
Лише з хлібобулочними виробами покупці за місяць виносять 15 тис. кульочків, тоді як паперових – лише до півтисячі. Невдовзі у одній із мереж споживачам на касі запропонують на вибір паперовий великий пакет. А згодом і текстильний.
«Я думаю, що ми обов’язково залучимо усі наші інформаційні ресурси. І просвітницьку діяльність ми теж проведемо. У нас є плакати, у нас є наше радіо. Ми можемо різноманітними шляхами інформувати покупця. Але, перш за все, це залежить від самого покупця», – розповів піар-менеджер компанії «Євротек» Сергій Черешньовський.
Альтернативою поліетилену можуть бути багаторазові тканинні торбинки. Чи восковані серветки, в які можна загорнути м’ясо, рибу чи інші продукти. Те ж саме можна купити і у власний контейнер.
«В Європі з 2015 року прийнята директива про обмеження використання пакетів, якісь країни Європейського Союзу заборонили використання, наприклад, Франція, Італія. Йдеться про тонкий пакет товщиною до 50 мікрон», – розповіла співкоординаторка руху «Нуль відходів Львів» Ірина Миронова.
У міській раді пояснюють: боротьба з поліетиленом у супермаркетах – лише перший крок.
«Інший — це магазини. Ще інший напрямок – ринки. Всюди, де ви зіштовхуєтеся з купівлею пластикових пакетів, ми будемо пропонувати альтернативу», – повідомив заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко.
Пакети, які вже назбирались вдома, можна покласти у контейнер із пластиком, або ж занести у приймальний пункт вторсировини (адреси пунктів можна знайти за посиланням). Але тут приймають не кольорові і тільки чисті кульки.
Нагадаємо, у 24 жовтня насесії Славської ОТГ погодили розроблення програми переходу від використання поліетиленових пакетів на більш екологічні.