Відтепер не лише для бізнесу, а й для простих громадян. Верховна Рада ухвалила кодекс України з питань банкрутства. Законодавство дозволяє визнавати неплатоспроможними фізичних осіб.
«Він чітко говорить про можливості визнання неплатоспроможними фізичних осіб, і передбачає певні правила для цього. На сьогодні вибудовується практика суду, є вже перші звернення», — каже голова Ради арбітражних керуючих Львівської області Мар'ян Чорній.
Утім наразі громадяни, що потрапили в скруту і не можуть виплатити, наприклад, кредит, ще розбираються у нових положеннях.
Арбітражний керуючий та адвокат Володимир Сольський пояснює: «З початку дії Кодексу з процедур банкрутства, наприклад, до Господарського суду Львівської області було подано близько десятка заяв про порушення справи щодо неплатоспроможності фізичних осіб. І жодного провадження не було порушено. Частина заяв були повернуті у зв'язку з недоліками переважно щодо необхідних додатків такої заяви».
Та в Україні починає діяти програма Асоціації правників спільно з американським проектом USAID. Незабаром юристи — учасники програми – почнуть консультувати громадян.
«Вона для підняття правових знань серед населення, в який спосіб користуватися благами, які дають для наших громадян, які попали у фінансову скруту — Кодекс процедур банкрутства. Ця програма буде діяти в найбільших містах України: Києві, Львові, Одесі, Харкові, Запоріжжі і Дніпрі. Щодо втрати платоспроможності», — додає партнер юридичної фірми «Аріо» Руслан Сидорович.
У цих містах мешканці можуть скористатися безкоштовними консультаціями від експертів.
«Що стосується фізичних осіб, то даний Інститут передбачає звільнення фізичних осіб, боржників від їхніх боргів. Але акцентую увагу, що це стосується саме добросовісних боржників, які дійсно опинилися в складній чи життєвій ситуації, чи фінансова криза зумовлена, чи взяли кредит і не мають змоги його погасити», — пояснює львівська консультантка проекту Наталія Олексів.
Незабаром на сайті Асоціації правників з'явиться інформація щодо контактних осіб, які консультуватимуть банкрутів.
Нагадаємо, що Верховна Рада ще 18 жовтня 2018 року ухвалила Кодекс України з процедури банкрутства, що запроваджує в країні інститут банкрутства фізосіб і дозволяє ініціювати процедуру їхнього банкрутства. Вперше ініціатива запровадження інституту приватного банкрутства була запропонована ще в 2015 році.