Верховна Рада ухвалила кодекс про банкрутство фізичних осіб
Українці отримали можливість проходити процедуру банкрутства
Верховна Рада України на своєму засіданні у четвер, 18 жовтня, ухвалила Кодекс України з процедури банкрутства, який впроваджує в країні інститут банкрутства фізосіб і дозволяє ініціювати процедуру їхнього банкрутства.
Такий документ у другому читанні був підтриманий голосами 237 народних депутатів.
Кодекс з процедури банкрутства встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника-юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Метою документа є підвищення ефективності процедур банкрутства, рівня захищеності прав кредиторів, вдосконалення процедури продажу майна боржника на аукціоні.
Крім того, метою документа є підвищення рівня виконання контрактів і судових рішень, врегулювання відносин з відновлення платоспроможності фізичних осіб, які опинилися у важкій фінансовій ситуації і потребують допомоги з боку держави.
Як пише LB.ua, ініціатором процедури банкрутства може виступити лише боржник. У рамках банкрутства кредиторам неможливо буде відібрати єдине житло боржника (квартира до 60 квадратних метрів або будинок до 120 квадратних метрів), а також кошти на пенсійних рахунках або в фондах соціального страхування. У той же час, приховування доходів і активів буде підставою для відмови у списанні боргу.
Справи про банкрутство фізосіб будуть розглядати господарські суди за участю арбітражного керуючого. Будуть доступні дві процедури - судова і досудова.
Зокрема, в суді можна буде домовитися про реструктуризацію або задовольнити вимоги кредитора. При цьому не підлягають реструктуризації та списанню борги за кредитами, взятих боржником на відпочинок, розваги, покупку предметів розкоші, а також борги, що з'явилися через участь в азартних іграх і парі.
Частина, присвячена корпоративному банкрутству, передбачає ліквідацію зайвих бар'єрів і спрощення доступу до процедур, зокрема самого боржника, збільшення можливості для санації та створення ефективних механізмів позасудового врегулювання, виключення всіх положень, які можуть розглядатися як підстава для звільнення від боргів, крім випадків, коли кредитори погоджуються на це, об'єднання мирової угоди і санації в єдину процедуру.
Також кодекс пропонує надати забезпеченим кредиторам право ініціювати справу про банкрутство, передбачити можливість участі забезпечених кредиторів у голосуванні під час ухвалення рішень, встановити, що під час процедури санації боржника за клопотанням забезпеченого кредитора суд може ухвалити рішення про припинення дії мораторію на його вимоги, якщо предмет забезпечення не використовуватиметься для процедури санації боржника.
Як зазначив, представляючи законопроект, голова Комітету з питань економічної політики Андрій Іванчук, інститут банкрутства фізичних осіб існує у всіх цивілізованих країнах.
«А в загальному рейтингу ведення бізнесу в Україні ми піднімемося на 10 позицій. Це дасть дуже добрий сигнал усім нашим міжнародним партнерам», - сказав депутат і зазначив, що за оцінками експертів, ухвалення цих змін дасть Україні змогу суттєво підвищити ефективність процедур банкрутства і піднятися в рейтингу Doing Business на 81 пункт по компоненту (із 149-го на 68 місце) і на 9 позицій у загальному рейтингу, пише УНІАН.
Андрій Іванчук зазначив, що нововведення дає можливість фізособам – сумлінним позичальникам в разі складної економічної ситуації ініціювати процедуру банкрутства і очиститися від цього боргового зобов'язання, тоді як кредитор позбавлений такого права.
Депутат також уточнив, що до даного законопроекту до другого читання надійшло понад 1300 поправок, з яких приблизно 40% були відхилені. Під час доопрацювання кодексу була змінена його структура: з тіла законопроекту випали цілі норми, наприклад, мирова угода, і всі правки, які пов'язані з мировою угодою, втратили свою актуальність.
Голова комітету додав, що був відхилений блок поправок про введення системи автоматизованого арешту рахунків, оскільки вона раніше не отримала підтримки в парламенті.
Зазначимо, що ініціатива запровадження інституту банкрутства була запропонована в 2015 році.