На початку 2019 року у Львові розпочнуть втілення проекту з компостування органічних відходів. Схожі підприємства вже успішно функціонують у Польщі. Журналісти ZAXID.NET побували на комплексі переробки відходів у Познані.
Діяльність цього підприємства є частиною системи політики міста у сфері поводження з відходами. Тут притримуються міжнародних екологічних стандартів і намагаються зменшити негативний вплив на екологію. Створення такого комплексу коштувало полякам понад 8 млн євро.
Макет компостувальної станції у Познані (усі фото Ірини Середи)
Комунальне підприємство уже 6 років переробляє біологічні та зелені відходи на компост. Цей заклад приймає органіку лише з міста Познань. На станції працюють усього семеро людей.
На станції працює лише 7 осіб
Щороку тут приймають 30 тис. тонн біозалишків.
«Цей завод створений під польські умови з використанням німецьких технологій. Ми разом напрацьовуємо техніки переробки біовідходів із отриманням наприкінці якісного продукту», – каже німецький інженер Вольфрам Айхгорн.
За рік приймають 30 тис. т біозалишків
Мешканці Познані сортують сміття. Мають для цього спеціальні контейнери для збору органічних відходів. Згодом із усього міста їх привозять на компостувальну станцію. Спершу відходи готують до обробки. Тоді починається процес видобутку біогазу у спеціальних камерах. Ферментація триває до трьох тижнів, ще стільки ж відбувається активне компостування – збагачення матеріалу киснем.
«Кінцевим продуктом переробки є компост, який ми продаємо на ринку. Додатково отримуємо також ще 2 продукти – це тепло, яке використовуємо для технологічних потреб комплексу й біогаз – теж для цілей підприємства», – пояснює представник заводу Вальдемар Вітковський.
Органічні відходи з усього міста спеціальними сміттєвозами привозять на станцію
Станція сама себе забезпечує: компост продають фермерам чи підприємствам, самостійно виробляють електроенергію й тепло.
На початку наступного року у Львові планують розпочати реалізацію проекту з компостування органічних відходів. Відповідне рішення 9 листопада ухвалив виконавчий комітет ЛМР. Його мета – зменшити кількість сміття, яке захоронятимуть на полігонах. Також це призведе до зниження небезпечних викидів і покращення екологічної ситуації.
Незабаром контейнери для органічних відходів з'являться й у Львові. Зараз у мерії визначають необхідну кількість для міста. Вони будуть герметичними. Біовідходи забиратиме спеціальний сміттєвоз.
КП «Спецкомунтранс» забезпечить Львів контейнерами
На окремій ділянці з зелених відходів міста та органічних залишків із кухонь мешканців створюватимуть компост.
«Там це буде змішуватись, подрібнюватися і буде відбуватися процес компостування з допомогою достатньо простих механізмів, які не так дорого коштують. Але врешті-решт ми отримаємо, по-перше, суттєве зменшення загального об'єму й будемо вилучати цю органіку зі змішаних відходів, і матимемо продукт – компост», – пояснив директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря.
Директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря на компостувальній станції у Познані
Львів планує приймати до 30 тис. тонн органічних відходів щороку. Станція компостування буде розташована на вул. Пластовій, неподалік від майбутнього сміттєпереробного комплексу.
Нагадаємо, влітку мешканцям львівського Знесіння, де планують будувати новий завод, ЛМР організувала ознайомчу поїздку на сміттєпереробний комплекс у Польщі.