У Львові відбудеться допрем’єрний показ фільму про втечу повстанців із ГУЛАГу
Стрічку «Червоний» зняв кінорежисер із Грузії
«Вижити. Перемогти. Жити» – під таким гаслом знімав, а тепер демонструє свій фільм кінорежисер із Грузії Заза Буадзе. «Червоний» – повнометражна стрічка про українських повстанців у радянському концтаборі.
Допрем’єрні покази вже відбулися в Чернівцях, Вінниці, Івано-Франківську та Трускавці. Цього вівторка, 15 серпня, стрічку покажуть і в Одесі.
Львівський актор-курбасівець Микола Береза зіграв роль головного героя – «Червоного». А ще він – №1348, як велося в ГУЛАЗі. Його ув’язнили більшовики, як бандерівця. Це стрічка за одноіменним історичним романом Андрія Кокотюхи. Щоби зняти бойовик, художнику-постановнику Юрію Ларіонову довелося «з нуля» звести під Кривим Рогом концтабір.
«Із допомогою Google він створив такий знімок. І ми з допомогою 3D моделі виявили, що не там дві вежі поставили. Але Богу дяка, що це було в 3D моделі, тож коли почали будувати, вежі поставили в потрібному місці. Настільки точним все було», – розповів оператор-постановник фільму Олександр Земляний.
Акторів шукали по всій Україні. Підбирали маловідомі обличчя в кіно. А в масовці брало участь до 800 осіб. І як не дивно, половина з них – дійсно колишні в’язні. Вони самі приходили на кастинг, додав Олександр Земляний:
«Сидить один чоловік. Ми запитуємо, чи були проблеми із законом. А він відповідає, що були. Питаємо, скільки років сидів. Відповідає, що 20 років. На запитання про те, коли вийшов, каже, що тиждень тому. І він прийшов зніматися в кіно! Уявляєте? Бувають такі випадки».
Задля правдивості кадру закупили в реальній тюрмі понад 3 км колючого дроту. Задля нічних екшн-сцен використали понад 4 тис. набоїв. Коли їх бракувало, навіть їздили до столиці на закупи.
«Усі екшн-зйомки – нічні. В той час ночі короткі вже були. Тому це була фізична напруга. Навантаження велике для акторів і для групи. Але це була дуже приємна робота і ця втома – приємна», – поділився емоціями кінорежисер Заза Буадзе.
Виснажливу роботу в’язнів у шахті доводилося знімати на глибині 35 м під землею. А важкі сцени дублювали 15 каскадерів.
«Продюсер пояснював, що цю сцену зніматимуть із дублером, бо я йому ще потрібен у кадрі», – розповів актор, що грав роль «Червоного», Микола Береза.
Особливо допомога каскадерів була потрібна, коли знімали останні кадри – втечі з табору. Тоді потрібно було падати з тюремної вежі, висотою у 5 м, розповів Микола: «Коли по наглядовій вежі проводили чергу з кулемета, треба було з неї вистрибнути на дах іншої будівлі, перекотитися, впасти на землю. Це був важкий трюк».
Допрем’єрний показ у Львові – цієї п’ятниці, 18 серпня. А загальнонаціональна прем’єра «Червоного» спеціально до дня Незалежності України.
«Гасло фільму: «Боротьба, яка триває досі». І ми віримо, що цей фільм не тільки про події 1946 року в ГУЛАГу – повстання україніців. Але й про боротьбу, яка досі продовжується. У нас продовжується боротьба за свободу. І вона завершиться лише тоді, коли ми переможемо! Вважайте, що цей фільм – це вклад із нашого боку в цю боротьбу», – підсумував кінорежисер Заза Буадзе.
Бюджет «Червоного» — 20 млн грн.