У Львові відреставрували унікальні німецькі сани XVIII століття
Побачити відреставрований експонат можна у Музеї етнографії та художнього промислу
До теми
У Львівському музеї етнографії та художнього промислу виставили відреставровані німецькі сани XVIII ст. Аналогів таких в Україні немає, можливо, нема і у Західній Європі.
Такі сани були витвором мистецтва у стилі пізнього бароко і водночас практичною річчю, яка мала здалека свідчити про високий статус власника. Вона належала комусь із магнатів, швидше за все, у землях Німеччини.
«До збірки Художньо-промислового музею у Львові надійшли орієнтовно на початку ХХ ст., до збірки. Після об'єднання всіх збірок, після ІІ Світової війни, вони стали складовою нашої колекції. Виставлялися колись на площі Ринок», ‒ розповів керівник Львівського музею етнографії Андрій Клімашевський.
Востаннє сани виставлялися у цьому музеї 8 років тому. Але їх довелося забрати з експозиції, бо вони мали тріщини і шар забруднення. Шість реставраторів повертали раритет до життя упродовж півроку.
Не пропустіть найважливіше Додайте ZAXID.NET у вибрані в Google«Коли наші реставратори почали чистити, закріпляти, вони виявили кольорове малювання, яке було під шаром забруднення. Для нас це було вельми цікаво. Аналогів у світі саме таких саней важко пригадати, такі одиниці дуже рідко зберігалися, тому це є неймовірно цінний експонат», ‒ розповів завідувач сектору експозиції Андрій Колотай.
«Ми їх відреставрували. Сани зараз буквально такі, в яких їздили колись шляхтичі. У нас дуже добрі реставратори», ‒ додає Степан Павлюк, директор Інституту народознавства НАН України.
Експонат має металевий каркас, у якого впрягали коней, все інше ‒ різьба по дереву, у тому числі дві стилізовані голови міфічних істот.
«Позаду на санях сиділа людина, яка керувала кіньми, а ще був пасок безпеки, яким пришпиляли, щоб не загубити. Окрім того чіплялася така накидка, яка захищала від снігу», ‒ пояснив Андрій Колотай.
Пам'ятку виставили у залі з меблями XVII-XVIII ст. у головному корпусі Музею етнографії та художнього промислу, що на просп. Свободи.