У Львові вперше показали найдавнішу хоругву з княжої церкви Св. Миколая

КультураМарічка Крижанівська, 12 лютого 2016, 21:02 1606 1

У Львові вперше показують відреставровані скарби з одного з найдавніших храмів Львова – княжої церкви Св. Миколая. Виставку відкрили в Музеї історії релігії.

Храм Святого Миколая – один з найдавніших у Львові, землю йому виділив ще князь Лев 1292 року. За 8 століть церква змінила свій вигляд, але і нині фрагменти стін ті самі, які бачили ще руські князі.

«Колись церква мала ґонтове покриття, зараз верх вже перебудований, але в основі вона така, як і раніше», – розповів о. Андрій Дуда, клірик княжого храму Святого Миколая.

Церковні раритети з княжих часів до нас не дійшли, а от пізніші громада берегла попри те, що храм двічі горів.

Із найдавніших раритетів храму – «Богородиця Одигітрія» 1620-х років та ікона Теодора Тирoнського.

Отець Андрій Дуда вперше за століття виносить із сховку в захристі стародруки і давні ноти: «Це Восьмигласник видавництва Успенського братства Пресвятої Богородиці, це 1765 рік. А поруч – Біблія 1749 року, Требник Петра Могили 1719 року. Є й нотні партитури, десь початку ХХ століття, їх ми тільки зараз знайшли».

А три роки тому на горищі дзвіниці знайшли найстарішу хоругву Львова 1760 року. Ця хоругва двобічна: з одного боку – Святий Миколай, а з іншого – «Розп'яття з пристоячими». Історики припускають, що це копія давнішої ікони цього храму.

«Ікона Святого Миколая, яка була на іконостасі, не збереглася, іконостас згорів. Імовірно, цю хоругву писали з цієї чудотворної ікони», – розповів отець Андрій Дуда.

«Коли ми з отцем Андрієм знайшли на дзвіниці дві давні хоругви, то стан їх збереження був досить поганий. Одна з них була написана масляними фарбами і полотно настільки затвердло, що було просто розкришене. Тобто ми визбирали лише крихти. Друга хоругва була писана темперою, тому збереглася суттєво краще, і власне її ми показуємо», – додав історик Василь Кметь.

Найдавнішу львівську хоругву повернули до життя фахівці реставраційного центру.

Також законсервували й унікальні дерев'яні скульптури, знайдені там же. Вони були фрагментами іконостасу, який згорів у XVIII сторіччі. Припускають, що автор ангелів належав до кола Пінзеля.

«Я не можу зараз сказати: так, це Пінзель. Втім, це коло Пінзеля, це можуть бути його учні, але дух Пінзеля витає беззаперечно», – вважає народний художник України Мирослав Откович.

Скарби із княжого храму експонуватимуть у Музеї історії релігії ще впродовж місяця, а далі повернуть у церкву Св. Миколая.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук