У колишньому приміщенні російського культурного центру на вул. Короленка, 1 завершуються роботи з реконструкції. Уже цієї суботи, 13 жовтня, тут відкриють першу мілітарну виставку, а згодом будівлю постійно використовуватимуть бійці АТО. ZAXID.NET відвідав будинок на Короленка,1 і зафіксував процес перетворення її на Будинок воїна.
***
Двоповерхову будівлю на Короленка, 1 з 1990 року за пільговою ціною (спочатку безкоштовно, а з 1999 року - за 5 грн) орендувало у Львівської обласної ради Товариство друзів російської і української культур ім. О. Пушкіна. У 2016 році обласні депутати створили комісію для перевірки будівлі і виявили, що орендарі довели її до аварійного стану. Усі приміщення були сирі, запліснявілі, захаращені старими меблями та іншим мотлохом, у внутрішньому дворику були розкидані пляшки та шприци. Під час кількох депутатських візитів тут знайшли чимало радянської атрибутики, а згодом виявили, що газета товариства «Русский вестник» друкує антиукраїнську пропаганду.
Після цього 25 жовтня 2016 року облрада зобов’язала російський культурний центр виселитись виселитись з будівлі на Короленка, а далі будівлю мали повернути на баланс ЛОР. Оскільки добровільно представники товариства приміщення не покинули, 4 травня 2017 року їх примусово виселила виконавча служба.
Сьогодні у будинку на Короленка, 1 завершується реконструкція, яка вартувала обласному бюджету 6,2 млн грн. Роботи розпочались у липні цього року, до цього майже рік облрада вирішувала бюрократичні питання.
За ці кошти ремонтники повністю замінили дах, відремонтували фасад двоповерхової будівлі та завершують замощення плитки біля входу в будинок. Усередині приміщення про його минуле нагадують хіба що два старі металеві сейфи - їх планують реставрувати і використовувати для зберігання документів. Решту «інвентарю» віддали на зберігання управлінню комунального майна.
За три місяці ремонтних робіт у приміщенні влаштували всі комунікації, замінили підлогу, сходи, вікна та двері, зробили перепланування, збудували балкон, встановили ліфт для осіб з інвалідністю. Усі стіни у будівлі пофарбували у світлі тони. Меблі у приміщення ще не завезли, але до офіційного відкриття 13 жовтня планують завершити усі роботи.
Раніше обласна рада планувала віддати цю будівлю одній із військових громадських організацій, однак після кількох зустрічей з АТОвцями плани вирішили змінити. За словами заступника голови Львівської облради Володимира Гірняка, будівля буде закріпленою за обласною радою, а громадські організації зможуть використовувати її для проведення виставок, зустрічей, волонтерських акцій. «Ми вирішили нікого не сварити між собою, провели кілька зустрічей і зрозуміли, що це приміщення мають використовувати всі», - каже Гірняк.
В облраді ще не визначилися з остаточною назвою цієї установи, та наймовірніше, що вона називатиметься Будинок воїна.
Перша виставка у Будинку воїна відкриється у переддень Дня захисника України, 13 жовтня, і триватиме три дні. Це буде мілітарна експозиція львівського колекціонера Володимира Правосудова, серед експонатів якого – історичні плакати, монети, зброя, одяг тощо.