Російська компанія «Роснєфть» просить президента країни-агресора Володимира Путіна дозволити їй експорт в Європу 10 млрд кубометрів газу на рік через агентську угоду з російським газовим монополістом «Газпромом». Такий дозвіл зніме обмеження щодо завантаження газопроводів «Північний потік-1» і «Північний потік-2».
Як пише російське видання «Коммерсант», з відповідним листом до російського президента звернувся глава «Роснєфті» Ігор Сєчін.
При цьому мова не йде про скасування експортної монополії «Газпрому» і зміну законодавства. Натомість «Роснєфть» хоче підписати з монополією угоду, за якою агентом при експорті газу нафтокомпанії виступить «Газпром».
У листі йдеться, що поставки «доцільно обмежити наявністю чинних контрактів з новими споживачами, які не є покупцями газу ПАТ Газпром». Ще у 2017 році «Роснєфть» підписала меморандум про можливість поставок до Європи 10 млрд кубометрів газу на рік.
У листі Сєчіна не йдеться про те, яким саме маршрутом хочуть експортувати газ, однак вказується що поставки «сприятимуть зняттю обмежень» з боку антимонопольного законодавства ЄС щодо допустимого завантаження газопроводів «Північний потік-1» і «Північний потік-2», а також Opal (продовження «Північного потоку-1»).
Нагадаємо, 25 серпня Вищий земельний суд Дюссельдорфа у середу виніс рішення проти оператора газопроводу «Північний потік-2», компанії Nord Stream 2 AG, яка оскаржувала рішення про підпорядкування трубопроводу газовій директиві ЄС. Суд відхилив скаргу на зобов’язання пристосовувати газопровід від норм газової директиви ЄС.
Правила ЄС вимагають, щоб компанії, які виробляють, транспортують і розподіляють газ на території Європейського Союзу, були розділені. Ці правила націлені на забезпечення чесної конкуренції на ринку і запобігання того, щоб компанії могли перешкоджати доступу конкурентів до інфраструктури. Це означає, що компанія, яка транспортує газ, повинна продавати свої потужності третім сторонам.
Своєю чергою оператор «Північного потоку-2» намагався довести, що правила ЄС, змінені у 2019 році, були спрямовані на знищення газопроводу.
Як інформував ZAXID.NET, США та Німеччина офіційно домовилися про добудову «Північний потік-2» 21 липня. Вони опублікували спільну заяву із обіцянками Україні взамін на завершення будівництва російського газопроводу. Сам Джо Байден визнав, що будівництво газогону наразі майже завершене, тому зупинити його уже не вдасться.
Про що домовилися Вашингтон та Берлін, що вони обіцяють Києву взамін на завершення будівництва «Північного потоку-2» та чому цю угоду розкритикували Україна та Польща – читайте в нашому матеріалі.