У ще двох населених пунктах Львівщини приберуть радянські пам’ятники

Мешканці селища Гірник хочуть не лише демонтувати пам’ятник, а й ексгумувати останки похованих там радянських солдатів

16:10, 13 березня 2023

У селі Межиріччя та в селищі Гірник у Червоноградському районі Львівщини мешканці вирішили прибрати два радянських пам’ятники на так званих братських могилах радянських солдат. Про це у коментарі ZAXID.NET розповів спеціаліст відділу культури Червоноградської міськради Юрій Гринів.

Так, 12 березня за рішення прибрати пам’ятник на братській могилі радянських воїнів-прикордонників проголосували на громадських слуханнях мешканці села Межиріччя.

Оскільки пам’ятник, встановлений у 1972 році, є у державному переліку пам’яток України, то, за словами Юрія Гриніва, протокол зборів мешканців передадуть виконкому Червоноградської міськради, а той вже звертатиметься до департаменту архітектури Львівської обласної військової адміністрації, щоб узгодити демонтаж пам’ятки. Чиновник додає, що буде потрібен дозвіл від Мінкульту або процедура виведення пам’ятника із переліку державних пам’яток.

Юрій Гринів також розповів, що мешканці хочуть передати пам’ятник в музей, наприклад, у музей «Територія терору» у Львові. Могилу, де поховані останки, знайдені в 1970-му році, селяни хочуть залишити і оновити меморіальні таблички, в яких згадуються мешканці села, які вювали проти німців, та поставити пам'ятний хрест замість радянського пам’ятника.

«У 1939 році у Кристинополі (колишня назва Червонограду – ред.) проходив кордон з окупованою Польщею. На території району була прикордонна застава. Коли німці у 1941 році почали військову агресію проти радянського союзу, ці прикордонники першими прийняли бій», – розповів Юрій Гринів.

Демонтаж з перепохованням

Натомість мешканці селища Гірник хочуть не лише демонтувати пам’ятник на братській могилі радянських воїнів, що розташована на в’їзді в населений пункт, а й перепоховати останки на місцевому цвинтарі.

Монумент у Гірнику поставили у 1969 році, а знести його мешканці вирішили на громадських слуханнях наприкінці лютого 2023 року. Аби втілити цю ідею в життя, також потрібне рішення міськвиконкому Червонограду.

За словами Юрія Гриніва, у неділю, 19 березня, відбудуться також міські громадські слухання у самому Червонограді. Минулого року у місті погодили демонтаж трьох радянських пам’ятників, а зараз хочуть взятися до радянських символів та написів на будинках та громадських будівлях.

Як інформував ZAXID.NET, прибрати радянські братські могили та перепоховати останки солдат планують у Турці та Стрілках.