У Жовківській синагозі створять регіональний культурний центр

КультураОрися Шиян, 16 лютого 20178572
Жовківська синагога унікальна за архітектурою, однак перебуває в аварійному стані

У місті Жовква на Львівщині у синагозі, яка не функціонує за призначенням, планують створити регіональний культурний центр. У ньому буде кілька сталих музейних експозицій про жовківських євреїв, община яких свого часу була досить значною у місті. Також там облаштують багатофункціональну залу для різних культурних, мистецьких та навчальних заходів. Про це ZAXID.NET розповіла менеджер проекту Comus Олена Клак.

Зараз фахівці готують проект реконструкції жовківської синагоги в рамках проекту Comus. Експерти розробляють проектну документацію, яка передбачає реставрацію споруди та її пристосування для культурно-мистецьких та музейних функцій. До кінця лютого мають підготувати техніко-економічне обґрунтування.

Загалом на реставрацію синагоги потрібно близько 1,3 млн євро. Керівництво заповідника, до якого входить синагога, сподівається на підтримку Ради Європи та Європейського союзу при реалізації комплексного інвестиційного проекту із реставрації та пристосування синагоги. А найближчим часом мають провести найнеобхідніші роботи власними силами. Зокрема, як уточнила Олена Клак, у споруді потрібно першочергово облаштувати зливні труби і закрити вікна, через які затікає волога всередину і руйнує пам’ятку архітектури.

За словами Олени Клак, у споруді планують облаштувати музей зі сталими експозиціями на єврейську тематику. А у самому мультикультурному центрі буде багатофункціональна зала для проведення культурних, мистецьких та навчальних заходів. Для туристичних груп проводитимуть екскурсії, під час яких за допомогою проектора більш детально ознайомлять з історією міста.

Інтер'єр синагоги

До обговорення концепції залучили представників юдейських громад. Зокрема, директор американсько-українського бюро з прав людини та верховенства права американської єврейської правозахисної організації, директор Центру дослідження юдаїки і благодійної організації «Єврейське відродження» Мейлах Шейхет зазначив, що єврейська громада долучиться до планування проекту, а в подальшому – до пошуку джерел фінансування.

«Жовківська синагога має стати віддзеркаленням позитивних традицій іудаїзму та міжетнічної співпраці в Галичині», – наголосив Мейлах Шейхет.

Єврейська громада переконана, що знаменита Жовківська синагога має усі передумови, щоб стати важливим Музеєм історії єврейської культури Галичини.

Зазначимо, Жовківська синагога, збудована у XVII ст., одна з найбільших у Європі оборонних споруд у стилі ренесансу. Пам'ятка архітектури занесена до списку Нью-Йоркського фонду світових пам'яток «100 пам'яток світу, які перебувають у загрозливому стані». Через це у 2000 році її почали реставрувати, хоча зараз роботи припинили. Споруда в аварійному стані.

Додамо, що проект Comus ― це спільний проект Ради Європи і Європейської Комісії «Урбаністичні стратегії в історичних містах, скеровані громадянами», спрямований на розробку інноваційних моделей міського планування, що сприяють розв’язанню практичних проблем в історичних містах. Жовква підготувала низку проектних ідей в цій сфері.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук