Українців готують до нової схеми нарахування субсидій. У Міністерстві соціальної політики вже напрацювали нову редакцію постанови про призначення державної допомоги на комунальні послуги. Цей документ ще не зареєстрований, але вже відомо, що при нарахуванні субсидій можуть враховувати площу житла, фактичне місце проживання і реальний дохід.
Зрозумівши колапсність кількості субсидій для українців, нинішня влада намагається зробити кілька кроків назад у своїй лояльності щодо виплат таких допомог. Так, за оцінками експертів, зараз субсидії отримують 35-60% домогосподарств України. І це дійсно не нормально в умовах глобальної економічної кризи, яку нині переживає Українська Держава. До прикладу, в країнах Європейського Союзу за субсидією звертається до 10% домогосподарств, поряд з тим кожна країна зацікавлена не так у наданні субсидій, як у енергозберігаючих технологіях кожного будинку чи квартири.
Комунальне господарство України потребує нагального реформування, бо витягувати останні гроші з українців на його утримання – це низько збоку української влади. За останніми підрахунками, українці платять за комуналку 57% від мінімальної зарплати, тоді як німці та британці – 10%, австрійці – 11%, іспанці – 17%, угорці – 22%. Ще одна неоптимістична цифра – борг населення України за комунальні послуги станом на квітень становить понад 40 мільярдів гривень і це свідчення того, що українці просто не мають можливості оплачувати ті «драконівські» тарифи, які малюють у чиновницьких кабінетах в Києві.
Окрім того, субсидії в Україні йдуть не людям на руки, а лягають на рахунки монополій, які не зацікавлені в енергоефективності – наші будинки й надалі з’їдають у 3-5 разів більше енергоносіїв, ніж у ЄС. Видатки на субсидії на ЖКП закладаються в сумі близько 71 млрд. грн. А з урахуванням боргів минулого року потрібно щонайменше 75 млрд. грн.
Та й розмір субсидії залежить від доходу: чим менша зарплата – тим вища субсидія. А тому часто люди просять роботодавців зменшити їм «білу» зарплату. Як наслідок, така система лише сприяє тінізації економіки. Не рятують ситуацію ні субсидії, ні реструктуризація боргів – натомість збагачуються олігархи і ті, хто «сидить» на цих схемах на мільярди гривень.
Така політика влади у сфері тарифів та субсидій – це чорна діра не лише для бюджету кожного українця, а й для державного. Адже вона не виводить із кризи, а грає на руку монополістам та олігархату, поглиблюючи економічні проблеми України. Зокрема, борг України на початку року був більше 2 трильйонів гривень – якщо розділити всі наявні державні борги на кожного громадянина, то виходить, що кожен українець винен у середньому 50,5 тис. грн.
Замість того, щоб зробити справедливими ціни на газ для населення і брати їх за вартістю внутрішнього видобутку та інвестувати кошти у власний видобуток, громадянам й далі пропонують платити високі тарифи. Ба більше – «Нафтогаз» планує підвищувати ціни на газ, що потягне за собою зростання цін на ЖКГ, витрат на субсидії, збільшення боргів. Тоді як якість послуг, м’яко кажучи, «шкутильгає», а стан інфраструктури та енергоефективності в Україні бажає кращого…