Українцям тут не раді
Світ

Українцям тут не раді

У Польщі скасували виступ гурту «От вінта» через підтримку ОУН-УПА

Ярослав Іваночко, 1 липня 2016 14588 12

У польському Перемишлі скасували концерт українського гурту «От вінта» і усі заходи до свята Івана Купала 2 липня. Це вже вдруге за останній місяць українці у Перемишлі не можуть провести свої заходи, оскільки на них тиснуть польські націоналісти із середовища футбольних уболівальників.

Концерт скасували після звернення футбольних фанатів

Рішення скасувати концерт було прийняте під тиском міського голови Перемишля Роберта Хоми. До нього 29 червня із офіційним листом звернулась Асоціація уболівальників футбольної команди «Полонія» у Перемишлі. Саме ці фанати напали на мирну ходу українців 26 червня.

Тепер же уболівальники товариства «Перемишьське братство» вимагали скасувати концерт, оскільки лідер гурту «От вінта» Юрій Журавель та музиканти, на їх думку, беруть участь у героїзації ОУН-УПА. Про це начебто свідчать фото, які поляки знайшли у соціальних мережах. Але у своєму обґрунтуванні вони також згадують суперечливі моменти з історії обох народів. Зокрема, й трагедію на Волині.

«Водночас хочемо зазначити, що не маємо нічого проти української меншості і її культури. Однак треба пам’ятати, що сімейні історії багатьох поляків з Підкарпаття (воєводство у Польщі на кордоні з Україною – ред.) пов’язані із геноцидом, який чинили бандерівці. Тому природно, що вигляд кольорів і символів ОУН-УПА ранить польські патріотичні почуття», – йдеться у листі вболівальників.

Цього звернення було достатньо. Роберт Хома відреагував миттєво. І найоптимальнішим його рішенням була вимога до українців у Польщі скасувати концерт. Мер Перемишля написав листа до Марії Туцької, голови української громади у Перемишлі із вимогою скасувати концерт. Він також звернув увагу на можливі провокації  під час концерту та прояви поведінки крайнього націоналізму. Він аргументує, що цей захід може стати місцем ще одного конфлікту, приводом до якого стане саме виступ гурту «От вінта».

26 червня поляки у Перемишлі завадили мирній ході українців

«Лідер цього гурту культивує постать Степана Бандери, крайній український націоналізм та організації ОУН-УПА. Побоююсь, що навіть збільшена кількість працівників, які забезпечуватимуть безпеку заходу не буде в стані контролювати емоції», – написав Роберт Хома.

З огляду на це, українці у Перемишлі вирішили узагалі скасувати всі заходи присвячені святу Івана Купала. Роберт Врубель із «Перемишльского братства» заявив, що його товариству дуже прикро, що українці скасували заходи, які багато років проводили у місті.

«Нам дуже прикро. Ми не вимагали скасувати усі заходи. Йшлося лише про виступ зірки вечора – гурту, який пропагує бандерівські погляди. Ніч Івана Купала відбувається щороку і жоден з членів нашого товариства не протестував проти цього свята. Колись воно відбувалось у дуже приязній атмосфері, дехто з нас навіть приходив подивитись як бавиться українська меншість», – заявив Роберт Врубель.

В інших містах Польщі концерти «От вінта» відбудуться

Лідер гурту «От вінта» Юрій Журавель не розуміє, чому саме зараз концерт у Перемишлі скасували. Гурт вже багато разів там виступав і досі все було добре.

Для лідера гурту «От вінта» Юрія Журавля скасування концерту стало несподіванкою. Фото з Facebook Юрія Журавля

«Тільки під час останнього фестивалю зненацька з’явились кілька радикально налаштованих скінхедів і футбольних фанатів. І мер міста звернувся до організаторів і дуже радив їм не запрошувати гурт «От вінта», бо будуть провокації і він силами поліції Перемишля не зможе забезпечити порядок», – зазначив ZAXID.NET Юрій Журавель.

«Україна ніяк не реагує на це. Ви перший журналіст, хто зацікавився цією темою», – додав Журавель. Незважаючи на випадок у Перемишлі, гурт продовжить гастролювати Польщею – 16 липня відбудеться концерт у селі Дубичі-Церковні, а цієї неділі – у Варшаві.

«Варшавська влада і організатори якось реагують, а от наша влада – ні», – каже Журавель.

Дипломати радять не політизувати музику

Згодом посольство України в Польщі оприлюднило офіційну заяву, закликавши не політизувати виступ українського гурту.

«Посольство зі здивуванням і занепокоєнням спостерігає за розвитком емоцій навколо виступу відомого українського гурту «Ot Vinta», особливо в ситуації, коли це вже не перший його концерт у Польщі. Популяризація української культури і мистецтва за кордоном, її різних жанрів та виконавців не має нічого спільного з будь-якою політикою чи ідеологією. Просимо усі сторони знизити градус негативних емоцій навколо тематики виступу гурту «Ot Vinta» в Польщі. Мистецтво має великий потенціал єднати, а не роз'єднувати наші дружні народи. Будь-які спроби втягування мистецтва в політику мають злі наміри і не слугують добросусідському характеру українсько-польських стосунків», – йдеться у заяві українського посольства.

«Якби була адекватна реакція влади, то концерт не треба було б скасовувати»

Голова Об’єднання українців у Польщі Петро Тима визнає, концерт був скасований під тиском голови Міста Роберта Хоми після звернення футбольних уболівальників.

«Скасування концерту – це результат побоювання, що поліція цього разу теж не забезпечить порядку. Недільна атака стала шоком для громади але деякі польські середовища далі верзуть якісь нісенітниці про українську провокацію. Роберт Хома став заручником цих середовищ», - повідомив ZAXID.NET Петро Тима.

За його словами, концерт можна було б не скасовувати, якби була адекватна реакція мера міста, органів державної влади та поліції.

«Тоді б таких провокацій можна було б уникнути. На жаль, забракло волі і розуміння, хто є хто. Хто грає на розпалювання ворожнечі. Це не мільйонне місто, тут можна вичислити провокаторів, проте бажання не було», – констатує голова української громади у Польщі.

Петро Тима вважає, що влада у Польщі не захищає національні меншини

Петро Тима стверджує, що міська влада Перемишля «не вперше показала, що попри декларації про розуміння історії міста, підтримки полікультурності і толерантності насправді рахується перш за все з ворожими до українців середовищами».

«Свої дії вони прикривають словами про боротьбу з «проявами українського націоналізму, героїзацією УПА». Насправді вони не спроможні ставитись до українців як до повноправних співгромадян і при кожній нагоді звинувачують в націоналізмі й інших гріхах. Навіть коли ми запропонували діалог на місцевому рівні, то відгукнулось мало охочих. Доказом цього був вечір Івана Франка за участю відомого польського актора Анджея Северина. Серед присутніх були в основному українці. Закидаючи нам націоналізм багато місцевих лідерів не припускає що вони пропагують шовінізм. Частина з них також прямо або опосередковано працює на Москву», – каже Петро Тима.

Він повідомив, що після цього інциденту українська громада вже звернулась в усі державні інституції, але влада реагує дуже мляво.

«Рівень зацікавлення і реакції дуже низький. Так само робота поліції 26 червня бажала б кращого. На жаль, з огляду на внутріполітичну ситуації в країні питання про які говорять національні меншини марґіналізуються. Відбувається загравання з крайніми середовищами – вболівальниками,  націоналістами. Вони швиденько усвідомили кон’юнктуру й вирішили притиснути меншини. Важко сказати як ситуація розвиватиметься дальше», – додав Петро Тима.

Польські демонстранти 26 червня у Перемишлі із антиукраїнськими плакатами. Фото nowiny24.pl

На запитання про те, чому заворушення на національному ґрунті у Перемишлі знову раптом стали актуальними, голова української громади у Польщі називає низку причин.

«Одної відповіді нема. Це і активізації проросійських антиукраїнських середовищ. Це і входження до парламенту націоналістів, і економічна ситуація регіону. Націоналістичні угрупування вміло використовують невдоволення людей й спрямовують його проти українців. Вони активно спекулюють на темі польських жертв котрі загинули від українських рук й активно заперечують українські жертви. Їм не подобається що українці володіють бізнесом, що присутні в культурному житті міста й регіону. Це все будується навколо минулого – боротьби поляків з українцями в 1918 році і особливо у час II світової війни», – каже Тима.

Він також заявив, що українці у Польщі будуть проводити свої заходи й далі.

«Слово тепер за державою, бо жодна нормальна держава не може допустити, щоб здоровому  суспільству диктували свою волю вболівальники та прямі бандити», –наголосив Тима.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук