Венеційська комісія прокоментувала нові законопроекти щодо КСУ

Комісія вітає суттєві покращення у законодавстві, однак вказала на деякі недоліки

23:51, 22 березня 2021

Венеційська комісія надала роз’яснення про два законопроекта, які стосуються діяльності Конституційного суду України. Вона позитивно оцінює нові положення в проектах закону, однак вказала про певні недоліки.

Про це йдеться в оприлюднених 22 березня висновках Венеційської комісії про законопроекти №4533 «Про конституційну процедуру» та №4533-1 «Про процедуру розгляду справ та виконання рішень Конституційного Суду України».

«Венеціанська комісія вітає той факт, що Президент Зеленський відкликав проєкт закону № 4288, який передбачав припинення повноважень усіх суддів Конституційного Суду». – йдеться у документі.

Венеціанська комісія також заявила, що вітає розгляд парламентом законопроекту № 4533, який враховує багато рекомендацій комісії. Зокрема, новації стосуються подання конституційних скарг, публічності й відкритості конституційного провадження, порядку розподілу справ, доступу до матеріалів справ, дисциплінарної відповідальності суддів.

Однак, комісія вказала на деякі недоліки цього законопроекти, а саме те, що він не містить положень про нову систему конкурсного відбору суддів з участю міжнародних експертів, про що раніше йшлося у висновку комісії.

Що рекомендує Венеційська комісія:

  • передавати конституційну скаргу на розгляд Верховного Суду, за якою суд визнав неконституційними законодавчі положення, лише за запитами президента або парламенту;
  • передати Національному агентству з питань запобігання корупції повноваження відкривати дисциплінарні провадження;
  • запровадити такі види санкцій для суддів, як попередження, догани, зменшення зарплати за дисциплінарні проступки. Їх невиконання дисциплінарних стягнень протягом шести місяців не повинно автоматично призводити до закінчення провадження;
  • суд повинен мати можливість переглядати своє власне рішення, якщо хтось із його суддів, що проголосував за це рішення, був засуджений в остаточній інстанції за хабар у зв’язку з прийняттям цього рішення.

Нагадаємо, що 27 жовтня КСУ визнав неконституційними низку положень антикорупційного законодавства. На закритому засіданні скасовано статтю 366-1 Кримінального кодексу (недостовірне декларування), а також ухвалено рішення щодо норми про незаконне збагачення, електронне декларування, повноваження Національного агентства з питань запобігання корупції.

28 жовтня через це рішення НАЗК закрило доступ до Єдиного державного реєстру декларацій, але 29 жовтня доступ до держреєстру е-декларацій було відновлено на виконання розпорядження Кабміну.

29 жовтня президент Володимир Зеленський вніс на розгляд Верховної Ради як невідкладний проект закону, яким пропонує припинити повноваження усього складу Конституційного суду. Однак документ так і не був розглянутий у профільному комітеті і був знятий з розгляду парламенту.