КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування
Конституційний суд також визнав неконституційними деякі повноваження НАЗК
Конституційний суд ухвалив рішення в справі за поданням 47 народних депутатів від «Опозиційної платформи – За життя» і «За майбутнє», скасувавши статтю 366-1 Кримінального кодексу, якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування. Про це ввечері у вівторок, 27 жовтня, повідомили низка українських ЗМІ.
Зокрема, як повідомляє «Інтерфакс-Україна», на закритій частині засідання, що відбулося сьогодні, було ухвалене рішення, яке набирає законної сили. Визначені положення визнано неконституційними. Джерело повідомило агентству, що конституційність низки положень ще вивчатиметься. При цьому співрозмовник видання зауважив, що зобов'язання декларувати майно суд визнав конституційним.
Рішення КС означає скасування електронного декларування, скасування повноважень Національного агентства з питань запобігання корупції на повну перевірку та моніторинг способу життя, скасування незаконного збагачення і конфіскації активів, набутих корупційним шляхом, скасування недостовірного декларування, інформує УНІАН з посиланням на джерело в Конституційному суді.
Водночас, як повідомляється на сайті КС, сьогодні Велика палата Конституційного суду на закритій частині пленарного засідання продовжила розгляд справи за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про Державне бюро розслідувань», «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», Кримінального кодексу, Цивільного процесуального кодексу.
«У цій справі ухвалено рішення, повний текст якого буде оприлюднено на офіційному сайті Конституційного суду відповідно до вимог закону «Про Конституційний суд України». Рішення набирає законної сили з моменту його ухвалення», – йдеться в повідомленні.
Як зазначив член Наглядової ради АТ «Укрзалізниця» Сергій Лещенко, суд за поданням депутатів від «ОПЗЖ» і «За майбутнє» скасував антикорупційну реформу.
«На закритому засіданні у вівторок КС проголосував за скасування статті 366-1 Кримінального кодексу (недостовірне декларування), незаконного збагачення, електронного декларування, повноважень НАЗК. Проект був розданий вранці і проголосований. Такого не було навіть при Януковичі. Проти виступили лише четверо суддів: Лемак, Первомайський, Колесник і Головатий», – повідомив Лещенко у своєму Telegram.
Інформацію про це також підтверджують агентства «Укрінформ» і «РБК-Україна». Крім того, у ЗМІ поширюють інформацію, що конституційність низки положень ще будуть вивчати, тому що їх виділили в окреме провадження.
Щодо самої статті про незаконне декларування, то вона передбачала штраф або кримінальну відповідальність чиновників і суддів за недостовірні дані у деклараціях.
Відповідно до закону, чиновникам заборонено придбати необґрунтовані активів, вартість яких перевищує його доходи більш ніж на 6,2 мільйона гривень. За це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі терміном від 5 до 10 років. Водночас таких посадовців позбавляють права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
Зазначимо, що 8 жовтня Велика палата КС у формі усного провадження почала розгляд подання 47 народних депутатів щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень законів України «Про запобігання корупції», «Про прокуратуру», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про Державне бюро розслідувань», «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», Кримінального кодексу, Цивільного процесуального кодексу.
Більшість підписантів подання – члени партії «Опозиційна платформа - За життя».
19 жовтня КС через погіршення епідеміологічної ситуації вирішив слухати справу у формі письмового провадження.
Доповнено 22:00. На рішення Конституційного Суду за поданням групи народних депутатів про систему декларування майна та доходів посадовців і депутатів відреагували і в Офісі президента України. Там вказали, що хоча повного тексту рішення КСУ наразі не оприлюднений, а суспільство вже «почуло чимало спекулятивних політичних заяв, які суттєво спотворюють позицію держави та президента». У відомстві наголосили, шо жодного відступу в антикорупційній роботі не допускають навіть гіпотетично. І наразі очікують публікацію повного тексту рішення Конституційного Суду в цій справі.
«Усвідомлюємо, що рішення Конституційного Суду остаточні та не підлягають оскарженню… Президент обов’язково використає своє право на законодавчу ініціативу, щоб відновити сталу та максимально ефективну роботу системи електронного декларування та невідворотність відповідальності за умисне порушення цих правил. Українські посадовці та депутати продовжать декларувати своє майно та доходи, а антикорупційні органи матимуть необхідні повноваження для їхньої перевірки та притягнення порушників до відповідальності...», – йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що статтю про незаконне збагачення ввели в Кримінальний кодекс у 2015 році. Завдяки системі електронних декларації Національне антикорупційне бюро використовувало її для проваджень проти чиновників із сумнівними доходами. Однак у лютому 2019 року Конституційний суд визнав статтю неконституційною за позовом 59 народних депутатів попереднього скликання, частина з яких була фігурантами проваджень саме за статтею про незаконне збагачення.
11 вересня Верховна Рада проголосувала в першому читанні законопроект про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, яка передбачала покарання за активи, які перевищують їхні доходи більш ніж на 15 тис. неоподатковуваних мінімумів. 31 жовтня народні депутати підтримали в другому читанні закон, у якому суму незаконних активів зменшили до 6,5 тисяч.