Відповідальність за наші міста: відновлення та розвиток урбаністичних просторів у Львові
Інші блоги автора
Сьогоднішні міста України, зокрема Львів, стикаються з безпрецедентними викликами. Війна, економічна криза, перенаселення – ці та багато інших факторів обумовлюють пошук ефективних рішень, вимагають негайних і рішучих дій. У таких умовах виникає запитання –хто ж має брати на себе відповідальність за збереження, відновлення та якісну розбудову наших міст? Відповідь проста: всі. Тут і тепер, кожен на своєму місці – мешканці, архітектори, бізнес. Немає сенсу очікувати на можливості, ми повинні створювати їх – зберігати та оптимізувати, переймати найкращі практики і мудро адаптовувати їх до місцевого контексту.
Зберігаючи теперішнє
Львів поступово стає зразком сучасного містобудування, переймаючи європейський досвід і впроваджуючи принципи сталості, коротких відстаней, органічного ландшафту та активного залучення громади. Особливо в умовах обмежених бюджетів ми маємо винаходити нові механізми для відбудови житла, та генерувати простори що створюють умови підтримки для тисяч українців, постраждалих у війні. Важливо створювати громадські простори, що сприяють соціальній взаємодії та комфорту мешканців.
Новий корпус лікарні Святої Параскеви на Смаль-Стоцького, 13. Візуалізація забудовника
Останні десятиліття у місті активно розвиваються як громадські простори так і житлові комплекси, які втілюють принципи урбаністики. Навіть, на перший погляд, локальні площі, що з’являються поряд із новими реалізованими проектами громадської забудови, надзвичайно позитивно впливають на раніше виключно прохідні міські вулиці. Там де містяни раніше просто проходили чи проїздили повз на авто, тепер з’являється можливість зупинитись, сховатись від сонця у прохолоді від дерев, та насолодитись ландшафтом навколо. Зокрема, на прикладі камерних громадських просторів біля будівель Бізнес-центру Kristal Plaza на вул. Панаса Мирного, 24 чи нового корпусу лікарні Святої Параскеви на Смаль-Стоцького, 13 можна побачити, як із розвитком бізнесу місто отримало збагачення вуличного простору.
Бізнес-центр Kristal Plaza на вул. Панаса Мирного, 24. Фото бізнес-центру
Серед житлових проектів такими ЖК як «Пасічний» та «Місто трав» був заданий високий стандарт проектування просторів – без машин, з максимальною кількістю ландшафтних елементів, розрахованих на таку собі експрес-рекреацію в умовах міста. Зараз нові проекти продовжують розвивати цей напрям у містобудуванні, наприклад ЖК Holiday передбачає велику інфраструктуру благоустрою, відновлення озера, створення сприятливих умов для відпочинку та соціальної взаємодії. Інтегровані зелені зони, дитячі та спортивні майданчики, а головне – громадський простір навколо природної водойми - це концепт не просто якісного помешкання, але і якісного оточення, що позитивно впливає на соціум.
ЖК «Місто трав». Фото Greenville
Завдяки таким ініціативам Львів стає містом, де поєднуються інновації та традиції, створюючи привабливий і стійкий міський простір.
З думкою про майбутнє
Сталість (sustainability) є одним із ключових аспектів у містобудуванні. Архітектура повинна бути не лише естетично привабливою, але й відповідати екологічним викликам, бути стійкою. Інновації у міському плануванні є ключовими для забезпечення сталого розвитку. Використання найкращих практик з інших країн допомагає швидше досягати бажаних результатів. Наприклад, концепція «доступного міста» акцентує на важливості створення умов для пішоходів. А принцип «менше твердих покриттів, більше озеленення» підкреслює важливість збалансованого міського простору. Зменшення кількості твердих покриттів, таких як асфальт і бетон, дозволяє збільшити площі зелених насаджень, що сприяє зниженню температури, покращенню якості повітря, зменшенню стоку дощових вод і створенню більш приємних умов для життя мешканців. Озеленення та водойми підвищують біорізноманіття, забезпечують місця для відпочинку та соціальної взаємодії створюють середовище для різних видів флори та фауни. Саме таких просторів не вистачає Львову, тому варто фокусуватись на постійному доповненню міської структури новими сталими проектами.
Ми всі відповідальні за наші міста. Це відповідальність, яка починається тут і зараз і стосується кожного з нас. Наше місто зараз стоїть на порозі нової ери розвитку, часу де кожен має можливість впливати на формування міського середовища. Розуміння важливості сталого розвитку та залучення громади є ключовими аспектами, що роблять Львів прикладом для інших міст. Втілюючи ці ідеї в життя, ми будуємо майбутнє, де комфорт, екологія та інновації поєднуються в гармонійному середовищі, надихаючи інших на позитивні зміни.