Відвідувачам підземель львівського костелу єзуїтів покажуть новий експонат

Ноти, які виявили в храмовому органі, планують показувати відвідувачам після відновлення екскурсій підземеллями

13:22, 10 червня 2020

У Львові в підземеллях Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла, який відомий як костел єзуїтів, після дозволу на проведення екскурсій відвідувачам планують показати новий експонат. Ноти, яким понад 100 років, знайшли 2 роки тому при огляді старого органу. Це нотний аркуш, який датують кін. XIX – поч. XX ст.

Першим про цю знахідку написав у себе на сторінці у Facebook мистецтвознавець Іван Кузьмінський.

«Мої друзі з Гарнізонний храм св. Петра і Павла у Львові передали фото двох пошкоджених нотних аркушів, які датуються кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Всі ці роки ноти пролежали в самому органі. Не виключено, що вони там опинилися ще у 1930-1940-х роках. Знаємо, що у 1939 році перебудову органу здійснив місцевий майстер Кароль Оліневич і після того про практичне використання інструменту жодних свідчень не маємо. В нотах бачимо клавірне перекладення, зокрема менуету з опери Дон Жуан Моцарта. Але дуже дивно, що це перекладення написано німецькою мовою. Підозрюю, що через переклад змінився і нотний текст. Якщо хтось впізнає видання – буду вдячний за допомогу», – написав Іван Кузьмінський.

Фото Олега Друздєва та Івана Кузьмінського

Як розповів ZAXID.NET історик підземелля храму Олег Друздєв, ноти є записом менуету з опери «Дон Жуан» Вольфганга Амадея Моцарта і не є літургійним твором. Вони написані німецькою мовою. Їх випадково виявили при огляді органу кінця ХІХ ст.

«Ми не знаємо, хто їх виконував, як вони опинилися в храмі. Адже ми не маємо достатньо документів про процес закриття храму в 1946 році і що тут відбувалось у період між 1939 і 1946 роками. На аркушах немає дати, але точно відомо, що це перша половина ХХ ст. Ймовірно, ноти потрапили у храм випадково і вже потім стали частиною його історії. Оригінал розмістять в експозиції підземелля Гарнізонного храму, яке відчиниться для відвідувачів після дозволу на проведення екскурсій», – розповів історик.

Також Олег Друздєв зазначив, що у підземеллях храму доступні для огляду єдиний автентичний саркофаг ХVIII ст., унікальні макети Львова ХIV, ХV та ХVIII ст., фрески підземелля.

Нагадаємо, у радянські часи приміщення храму використовували як книгосховище бібліотеки ім. В. Стефаника. Від 1946 року і до передачі приміщення бібліотеці храм використовували як різнопрофільний склад. Книгосховище було тут до 2011 року. У листопаді 2011 року відбулося освячення гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла. А на початку грудня провели перше богослужіння.