Земельні питання під час засідання Винниківської міської ради у п’ятницю, 18 жовтня, викликали протести присутніх на засіданні мешканців та розкололи депутатський корпус. Спроба групи депутатів роздати у власність цінну землю призвела до сутичок, виклику поліції та демонстративного виходу із зали частини депутатів.
ZAXID.NET розповідає про перебіг скандального засідання міськради у Винниках.
За земельку
Корупційні скандали у Винниках не рідкість. Ціни на землю та нерухомість тут мало поступаються львівським, а забудовники прагнуть отримати дозволи на будівництво у мальовничому містечку біля Львова. Відповідні рішення у Винниках ухвалюють місцеві посадовці та депутати, які вже були фігурантами скандалів і навіть кримінальних проваджень через корупцію в земельній та будівельній сферах.
Зокрема, у 2016 році СБУ затримала трьох депутатів Винниківської міської ради Андрія Чорного, Богдана Явного та Всеволода Хому за вимагання хабаря у місцевого підприємця Павла Фіщука за продовження оренди земельної ділянки на будівництво багатоквартирного будинку. А поки судові засідання у цій справі тривають, підсудні продовжують депутатську діяльність.
Найвідомішого з цієї трійці – Андрія Чорного у Винниках знають як бізнес-партнера колишнього мера Винників Сергія Уварова. Сферою інтересів обох посадовців було будівництво. Минулого року ZAXID.NET описував конфлікт у Винниках навколо незаконного будівництва фірми сина Сергія Уварова «Бальтазар». Директоркою цієї фірми свого часу працювала дружина Андрія Чорного, а сам депутат керує будівельною фірмою «Гал-Дім».
Інший фігурант справи про вимагання хабаря Богдан Явний досі працює заступником голови депутатської комісії з питань земельних відносин, охорони навколишнього середовища та архітектури. Земельні питання становили абсолютну більшість і в порядку денному пленарного засідання 19-сесії Винниківської міської ради. Загалом депутати збиралися виділити громадянам 40 земельних ділянок.
Фактор Козловського
На те, що в правильному голосуванні за деякі питання зацікавлені впливові люди, вказувала і присутність перед входом двох десятків чоловіків. Серед них можна було впізнати членів ГО «Українська спілка учасників АТО» - учасників численних вуличних акцій у Львові. Члени цього формування були активними і під час штурму Ратуші та побиття працівників ЛМР у травні 2019 року. Тоді мер Львова Андрій Садовий звинуватив в організації нападів найбагатшого депутата Львівської міськради – винниківчанина Григорія Козловського.
У Винниках Козловського вважають неофіційним «босом босів» місцевих бізнесових та владних угрупувань. Джерелом його багатомільйонних статків залишається розташована у Винниках «Львівська тютюнова фабрика», про зв’язки якої з «Балтійською тютюновою фабрикою» росіянина Владіміра Казакова у Львові вголос воліють не згадувати.
У 2015 році винниківському багатієві вдалося забезпечити перемогу на виборах мера свого кандидата – Володимира Квурта, який обійшов конкурента Богдана Шустера всього на 40 голосів. Головним здобутком Григорія Козловського за час каденції Квурта стало право розпоряджатися Винниківським озером, на берегах якого бізнесмен уже розпочав активне будівництво.
Депутати Винниківської міської ради співають гімн України перед початком роботи сесії (фото Мар'яни Федан)
Одне із питань 19-ї сесії Винниківської міськради було вкрай важливим для Козловського. Йдеться про дозвіл на розроблення експертної грошової оцінки земельних ділянок навколо озера. Після оцінки землі її можна буде виставити на продаж. Якщо землю викупить один власник, то він контролюватиме підходи до водойми, яку за законом приватизувати не можна.
Окрім 25 депутатів та кількох посадовців міської ради на засідання прийшло й близько двадцяти місцевих мешканців. Один із них на початку проситься виступити перед присутніми. Володимир Гаврилюк представляється членом громадської організації «Сила Винник» і закликає депутатів не розглядати питання про виділення земельних ділянок невідомим у містечку особам. Його звернення перериває мер Володимир Квурт. Він вважає, що активістам слід згуртуватися проти будівництва заводу гарячого цинкування біля Винників, а не створювати «протистояння сесійного залу з громадською організацією».
Із залу лунають вигуки мешканців, яким тривалий час відмовляють у виділенні ділянок. Йдеться про членів родин атовців, а також про багатодітних батьків. Під час суперечки в залі до голови депутатської комісії з питань земельних відносин Тараса Дмитерка підходить місцевий бізнесмен Павло Фіщук, розбиває йому на голові яйце і обсипає борошном. «Це тобі за те, що землю роздаєш», - каже він і закликає підійти місцевих атовців.
Бізнесмен Павло Фіщук обсипав борошном депутата Винниківської міськради Тараса Дмитерка (фото Мар'яни Федан)
У залі в цей час присутні щонайменше двоє місцевих атовців: Віталій Кобрин та Юрій Солиган. Обоє представляють ГО «Інвалідів-учасників бойових дій АТО м . Винники» і відомі в містечку завдяки громадській діяльності. На початку року вони домоглися закриття всіх місцевих салонів гральних автоматів.
Час від часу до приміщення заходить і місцевий член «УСУ АТО» Максим Каменецький. Решта членів його організації залишаються біля входу в будівлю. Свою громадську активність Каменецький теж розпочинав із ГО «Інвалідів-учасників бойових дій АТО м. Винники». Згодом його виключили з організації, а нещодавно звинуватили у фальсифікації бойового поранення.
«Пане Павло, ви зараз вчинили адміністративне правопорушення», – звертається до Фіщука Володимир Квурт.
«Ділянки на вулиці Кільцевій були в оренді в УКБ Міноборони. Там передбачалося будівництво житла для військових. У 2016 році ви цей договір не продовжили. Обіцяли, що місто виставить цю землю на аукціон, а тепер безкоштовно роздаєте підставним людям. Винники втрачають мільйони, а депутат Дмитерко керує цим процесом!», – полемізує з мером бізнесмен.
«У на нас вулиці Піддубного в центрі міста досі нема каналізації. Ми зверталися до нашого депутата, збирали підписи. Нас не чують. Може, ми не будемо роздавати землю, а на ній заробимо і проведемо каналізацію в центрі міста?!», – приєднується до суперечки місцевий мешканець.
Мер Володимир Квурт запевняє, що почув присутніх і пропонує повернутися до роботи сесії. Дехто з обурених мешканців виходить із залу в коридор.
Усі фото Мар'яни Федан
«Сьогодні роздають чотири ділянки по 0,1 га на вул. Кільцевій. Роздають підставним особам, за якими стоять конкретні депутати. Потім ці землі об’єднають, збудують там багатоквартирний будинок, а депутатам забудовник віддячить квартирами. Ось така схема», – розповідає про конфліктну ситуацію ZAXID.NET Павло Фіщук.
Він пояснює, що планував брати участь в аукціоні на купівлю цієї землі. Однак обіцяний аукціон у міській раді вирішили не проводити. У порядку денному засідання 18-ї сесії, що відбулася 24 вересня, з’явилися питання про відведення 5 ділянок на вул. Кільцевій по 0,1 га кожна. Тоді голосів вистачило на позитивне рішення лише по одній ділянці. 18 жовтня Володимир Квурт закрив 18-ту сесію Винниківської міськради і одразу ж відкрив нову – 19-ту сесію. В порядку денному знову з’явилися ділянки на Кільцевій, за які депутати минулого разу не проголосували.
«Загальна площа ділянки, яку вони почали дерибанити, 1,5 га. Там можна збудувати 40-45 тис. м² житла. За інвестиційними угодами з містом у Львові забудовник віддає на потреби громади віддає 15-17% площі, а у Винниках 10%. Це 4000 м² – 90 однокімнатних квартир по 40 м², а в грошовому еквіваленті по 10 тис грн за м². Разом 40 млн. грн. Ось ціна їхніх рішень», – пояснює економіку винниківської корупції Павло Фіщук.
У львівських медіа Павло Фіщук перш за все фігурує у вже згаданій справі 2016 року про вимагання в нього хабаря. Однак сам бізнесмен розповідає, що його конфлікт з місцевими «елітами» триває від 2010 року. Тоді Фіщук був головою Винниківської міської виборчої комісії під час місцевих виборів.
«Я тоді зняв з виборів Уварова. Пізніше він поновився через суд. І тоді ж вибори до Львівської міської ради програв Козловський. Йому не вистачило десь 40 голосів. Були різні дзвінки з того приводу, але комісія залишила реальний результат. Після того мені в 2011 році стріляли по будинку з гранатомета. Заяву написав, але вона так і зависла» – розповідає про давні перипетії Павло Фіщук.
Інші мешканці Винників скаржаться на нерівність та привілейованість депутатів, які роздають по декілька ділянок своїм родичам.
«У мене четверо дітей, але отримати ділянку не можу. Натомість сьогодні роздають землю невідомо кому. Серед цих імен у списку багато немісцевих. Є також і родичі депутатів. Ось номер 28 – Тимець. Це дружина нашого депутата від БПП Ігоря Тимця. А ось – Наталія Кузьменко. Це колишня архітекторка Винників. Вона тут не живе і вже не працює, але отримує ділянку», – розповідає Володимир Гаврилюк, який на початку засідання виступав перед депутатами.
«Їхня каденція закінчується. Далі утвориться ОТГ. Можливо, Винники приєднають до Львова. Тому наші депутати вирішили додерти те, що досі не додерли. Декілька днів тому ми спостерігали, як група депутатів заходить у земельний наділ (землевпорядна організація ПП «Наділ» - прим. автора) і виходить звідти з документами. Вони й будуть реальними власниками цієї землі», – припускає інша місцева мешканка Мар’яна Федан.
Вона та інші присутні на сесії мешканці скаржаться, що посадовці міської ради ввели їх в оману щодо будівництва заводу гарячого цинкування на межі Винників.
«Квурт розповідав, що там буде меблевий цех і якийсь склад. Потім заявив, що він не знав. Але на обговореннях намірів забудовника була присутня архітекторка Кузьменко, якій зараз дають ділянку. Ми проти цього», – пояснюють люди.
Тим часом у залі депутати підтримують питання щодо розроблення експертної грошової оцінки земель навколо Винниківського озера і переходять до роздачі ділянок.
Сирота на стоянці
Архітекторка Наталія Кузьменко отримує свою ділянку під поодинокі вигуки «Ганьба!» із залу. Мер Квурт виправдовується, що екс-посадовиця досі добровільно допомагає містові з фаховою експертизою проектів. Стосовно іншого претендента на земельну ділянку у людей виникають питання, чи він мешканець Винників. Володимир Квурт заявляє, що він не зобов’язаний знати кожне ім’я у списку. Поза тим він активно коментує інших претендентів на ділянки, демонструючи обізнаність із їхньою ситуацією.
До слова зголошується місцева мешканка Надія Кальмук. Вона звинувачує мера Винників, що він виділив землю, яка колись належала її родині, у власність релігійній громаді баптистів, що суперечить законодавству. Володимир Квурт заперечує, проте чує у відповідь «Ви брешете!» і намагається завершити суперечку з жінкою.
Ще одна дискусія виникає навколо питання про вилучення для суспільних потреб частини земельної ділянки по вулиці Галицькій, 54. На попередній сесії депутати збиралися дозволити розділити цю земельну ділянку. На 0,1 га нібито претендувала місцева мешканка сирота.
Тоді депутатка від партії «Воля» Лілія Свистович ще до початку сесії звернула увагу, що ділянка належить школі №47. Законодавство забороняє відчужувати таку землю. Депутатка працює у сфері освіти – директоркою Винниківської школи-інтернату. За її наполяганням Володимир Квурт зняв питання з порядку денного, однак на наступній сесії ділянка знову з’явилася в порядку денному вже зі збільшеною площею 0, 12 га і з іншим формулюванням – для облаштування автостоянки.
Депутатка Винниківської міської ради заявляє про незаконність відчуження землі з території школи (фото ZAXID.NET)
«Це та сама ділянка, яку минулого разу збиралися забрати в школи. Тільки тепер у порядку денному не вказано, що йдеться про школу №47. Школа має державний акт на землю. Ділянку не можна вилучати, це кримінальний злочин», – заявляє Лілія Свистович.
«Ви що, не отримуєте проекти рішень?» – запитує Володимир Квурт.
«Вже півроку депутати не отримують проектів рішень до сесії. Надходить лише порядок денний», – відповідає депутатка.
Лілія Свистович пропонує проголосувати за вилучення для суспільних потреб землі, суміжної з дорогою, але забрати з рішення ділянку під автостоянку. Депутати голосують позитивно.
«Мене вразило, що ця ділянка знову з’явилася у порядку денному. Добре, що наш депутат Юрій Богоніс звернув на це увагу, адже в документі не зазначили, що йдеться про школу. Але я не впевнена, що у протокол це питання не внесуть разом з ділянкою», – ділиться своїми побоюваннями із ZAXID.NET Лілія Свистович.
Однак у порядку денному це не остання проблемна ділянка. Ще більший конфлікт раптово виникає через виділення землі в користування ОСББ «Мрія-1» на вул. Галицькій поруч із готельно-розважальним комплексом «Галактика». На захист інтересів членів ОСББ виступає активіст та учасник АТО Юрій Солиган. Він стверджує, що у будинку живуть літні люди, яким необхідна ділянка для обслуговування свого житла.
Йому опонує депутат і власник «Галактики» Олег Матвіїшин. Бізнесмен заявляє, що не має нічого проти сусідів і їхнього користування землею. Водночас Матвіїшин називає ділянку «ласим шматком» і остерігається, що «третя сила» розпочне там якийсь бізнес.
«Там нічого не збудують…», – міркує вголос Володимир Квурт.
Мер закликає заспокоїти літніх людей, які живуть поруч із готелем. Депутати голосують негативно – лише 11 з 25 голосів. У залі лунають вигуки «Ганьба!», а Юрій Солиган починає щосили кричати на депутатів. Він звинувачує депутатів у продажності і небажанні захищати інтереси людей.
«Ми за себе просим чи шо?! Ви тут гоните і себе рахуєте хазяями того міста! Не буде того!», – кричить Юрій Солиган.
Активіст та учасник АТО Юрій Солиган під час конфлікту з депутатами Винниківської міської ради (фото Мар'яни Федан)
За всім цим спостерігають патрульні поліцейські, які намагаються з’ясувати, хто саме обсипав борошном депутата Дмитерка. Володимир Квурт оголошує перерву і збирає голів фракцій біля себе. Після короткої наради депутати займають свої місця і повторно голосують питання про виділення землі ОСББ «Мрія-1». Цього разу рішення позитивне та одностайне – 24 голоси «ЗА».
Врешті надійшла черга розглядати скандальні ділянки на вул. Кільцевій. Перед голосуванням депутатка Лілія Свистович заявила про тиск на депутата своєї фракції «Воля». Стефан Оліяр прийшов на засідання з роздруківкою порядку денного, на якому навпроти питань про виділення землі на Кільцевій стояли «плюсики».
«Сьогодні я посадила його біля себе, щоб бачити, як він голосує. Він сказав, що мусить голосувати за попередніми домовленостями. Мовляв, робіть мені, що хочете, хоч четвертуйте, а я буду голосувати так, як вони мені сказали. Він покинув зал, запевнивши мене, що напише заяву про відмову від депутатських повноважень», – заявила Лілія Свистович.
«Ми тут зараз не на суді…», – ухильно відреагував на заяву депутатки Володимир Квурт і продовжив розгляд питань про виділення земельних ділянок на Кільцевій. Цільове призначення цих ділянок – ведення садівництва, а декілька претендентів мають львівську прописку.
«Хто ці люди? Може, мають якийсь спеціальний статус?», – запитують із залу.
«Це просто люди, за якими стоять депутати!», – відповідає Лілія Свистович.
«А на підставі чого виділяєте землю?», – лунає ще одне питання.
«На підставі заяви. Включіть систему для голосування», – незворушно відповідає Володимир Квурт.
Усі чотири ділянки на Кільцевій набирають необхідних 14 голосів. Також депутати виділяють 0,8 га мешканцеві Винників Андрієві Кінахові для ведення селянського господарства на вул. Богдана Хмельницького. Ділянка розташована біля лісу, поруч із Винниківським озером та автомобільною дорогою до Львова. Поруч із Кінахом виділяють велику ділянку атовцеві із прізвищем Дунь. Інтереси обох претендентів на землю під час обговорення захищає Володимир Квурт.
Депутати підтримують виділення землі. Після цих рішень депутатки фракції «Воля» Лілія Свистович та Софія Маркевич демонстративно кладуть пульти для голосування на стіл мерові Квурту, і виходять із зали. Вслід за ними виходять ще декілька депутатів: Євген Кіт із «Самопомочі», Володимир Спірняк із «БПП», Юрій Богоніс із «Волі» та Юрій Шивала з «Демократичного Альянсу».
Мікроавтобус з членами «УСУ АТО» вже кудись поїхав. На вулиці всі емоційно обговорюють те, що сталося. На очах у депутаток «Волі» сльози.
Опозиційні депутати Винниківської міськради обговорюють скандальні рішення колег (фото ZAXID.NET)
«Щодо Кінаха і Дуня я знаю, що їх збираються об’єднати…», – каже Лілія Свистович.
«Я тоже то знаю!», – вигукує інший депутат.
«Козловський вже забрав джерело! Він куда вже виліз?!», – обурено запитує місцевий мешканець.
Тим часом працівники поліції довідались, що борошно на депутата Дмитерка сипав таки Павло Фіщук. Вони підходять до бізнесмена і намагаються забрати його для складення протоколу про адміністративне правопорушення. Павло Фіщук відмовляється йти з правоохоронцями.
Тим часом депутати та активісти продовжують обговорювати засідання. Останні скаржаться, що місцеві підприємці через ризик тиску на бізнес відмовились надати їм оренду зал для проведення зборів.
Працівники поліції дискутують з Павлом Фіщуком(фото ZAXID.NET)
«Люди всі бояться…», – зізнається Мар’яна Федан.
«Кого боятися? Москаля не бояться, а тут боятися?!», – відповідає їй інша активістка.
«Я вам більше скажу: вони самі збираються групами у «Гетьмані», в музеї. Обговорюють договорняки: я за твої, ти за мої питання. І коли я сьогодні стала говорити з Оліяром. Він каже: «Виганяйте мене, бо мене вже так затягнули, що я просто не можу!» Він дійсно боїться», – розповідає Лілія Свистович.
Присутні депутати підтверджують, що закулісними процесами у Винниківській міській раді керує група депутатів, куди входять керівники комісії із земельних питань Тарас Дмитерко, Богдан Явний. Називають також імена Андрія Чорного та Всеволода Хоми. Минає півгодини, з будинку центру культури «Дозвілля» виходить Володимир Квурт.
«Там, де земля, там завжди конфлікти. Ми дотримуємося процедури», – по-філософськи коментує він ситуацію ZAXID.NET.
На запитання, чи за виділенням земельних ділянок стоять інтереси місцевих депутатів Володимир Квурт теж відповідає питанням: «У вас є підстави так стверджувати? Це можна надумати, насправді». Водночас він підверджує, що на вулиці Кільцевій планується багатоповерхове будівництво. Детальний план цієї території невдовзі винесуть на громадські слухання. І немає жодних сумнівів, що на цих слуханнях «процедури» буде дотримано.