Власником колишнього винзаводу на Погулянці став священик
Понад 11 тисяч квадратних метрів у рекреаційній зоні коштували 6 млн грн
Споруди збанкрутілого винзаводу на Погулянці продали з аукціону. Новим власником стала фірма, яку очолює священик, керівник парафії у селі Кротошин, що неподалік Львова. Понад 11 тис. м2 посеред парку обійшлися йому у 6 млн грн. Як використати набуте майно державного заводу він ще не знає. У міській раді продаж держмайна уже назвали аферою і обіцяють не допустити на місці винзаводу житлового будівництва.
У 1948 році на місці давнього бровару та ресторації у парку «Погулянка» звели один із перших об’єктів радянської промисловості у Львові – завод «Укрвино». Підприємство одразу завоювало прихильність львів’ян і славилося оригінальними винами та настоянками.
«Найбільш популярне вино — біле міцне. «Біоміцин» його тоді ще називали. Червоне міцне і рожеве міцне — по 1 руб. 22 коп. Вермут коштував 1 руб. 32 коп. І таке доволі якісне вино кріплене популярне «Портвейн білий таврійський» коштував 1 рубль і 56 копійок», — згадує львовознавець Ілько Лемко.
У кінці 1990-х завод припинив роботу. У 2014 році суд розпочав процедуру банкрутства, а у 2017-му — поліція відкрила кримінальне провадження у справі «Про доведення державного підприємства до банкрутства». На час розслідування майно винзаводу взяли під арешт. Та влітку цього року події стали розвиватись стрімко.
11 липня 2019 року Господарський суд Львівської області визнав підприємство банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру та зняв із майна всі арешти. 5 серпня Українська універсальна біржа оголосила аукціон. Прийом заявок тривав до 7 серпня. У потенційних учасників аукціону було лише два дні, щоб зібрати документи та сплатити гарантійний внесок — майже 600 тис. грн.
Ліквідатор державного підприємства не захотів пояснити, навіщо було так поспішати.
«Ну, я вже з вами розмовляв. Я зараз не маю як. Я розвантажую, тут своїми справами займаюся. Ви мені щось дзвоните, щось хитруєте якось, не розумію. Я вже вам сказав. Ну для чого це? Я зараз не маю як розмовляти, займаюся своїми справами», — телефоном розповів ліквідатор львівського винзаводу Ігор Шимчишин.
Будівлі винзаводу на аукціоні купила компанія з Дніпра «Сі Ейч Корпорейшн». Ціна — 6 млн 165 тис. грн — це лише на 3% більше від стартової ціни. Нові власники вносять нерухомість до статутного капіталу нової фірми зі схожою назвою — «Сі Ейч Констракшн» і майже відразу передають його у заставу під 6 млн позики компанії «Санта Марія Інвест Інк.», яка базується у штаті Делавер, США.
Її власник – Роман Яцик — львівський священик, керівник парафії у селі Кротошин. Навіщо йому напівзруйновані будівлі колишнього винзаводу та що робитиме з новим майном він ще не вирішив.
«Що робити? Тут думається. Тут є залучені багато розумів, вони думають, що застосувати, як буде краще для Львова, для громади, для суспільства. Тут є багато проектів, які на стадії... Скажемо так, в сирому вигляді», — каже Роман Яцик.
Долею колишнього винзаводу на Погулянці переймаються місцеві мешканці, які чи не щодня гуляють парком. Львів’янка пані Ольга розповідає: «Уже заводу не буде, бо тут все розбите, все розграбоване. А хтось викупив, значить, тут якісь ресторани або готелі будуть. Ну, люди не є задоволені тим, що тут будуть якісь випивки чи там щось, бо тут діти ходять, гуляють, катаються». «Це краще, ніж якісь руїни, значно краще. Якщо буде якийсь ресторан, то буде хороша ідея», — додає львів’янка Софія, яка гуляє з дитиною.
У львівській міськраді стверджують: хоча винзавод тепер приватний, земля під ним і далі належить місту. І нового житлового комплексу на Погулянці бути не може.
«Ця земельна ділянка знаходиться в рекреаційній зоні. Позиція міської ради — там не може бути жодного будівництва житла. Ці ділянки є зарезервовані під використання у майбутньому для рекреаційних потреб. Ця позиція, ми сподіваємося, міської ради і наших депутатів залишиться незмінною», — пояснила директорка юридичного департаменту ЛМР Гелена Пайонкевич.
Тим часом, слідство у справі про доведення державного підприємства до банкрутства триває вже третій рік. За цей час жодній особі не повідомлено про підозру.