Новий керівник поліції Львівщини Олександр Шляховський працює вже місяць, але досі громадськість не мала змоги дізнатися про його плани з перших уст. Спробу провести перший брифінг для місцевих ЗМІ у кінці лютого фактично зірвала група псевдоактивістів. Сьогодні Олександр Шляховський вперше публічно відповість на питання, що турбують львів’ян. Вітаю вас.
Доброго дня.
Отже, я так розумію, що перший досвід спілкування з львівською пресою у вас не дуже виявився на брифінгу?
Ну, коротко сказати – ми поспілкувалися, але не у тому форматі, не в тих можливостях, які я планував для себе.
Це нормально, коли будь-хто може собі дозволити таке? По-перше, заважати роботі журналістів – але це ще є вияв неповаги до вас як до нового керівника.
Хай це залишиться на їхній совісті. З нашої сторони ми прагнули діалогу, ми прагнули спілкування, відкритості, прозорості. З перших днів на посаді я хотів показати, що ми плануємо, обговорити проблемні питання.
Коли ви кажете «хай лишиться на їхній совісті»… Ви – не священник, ви – поліцейський.
Так.
Тому коли люди не вдягають маски чи виклично ігнорують вимоги карантину – як мінімум ви повинні якось реагувати і карати згідно зі законом.
У законній площині ми відреагували і притягнули до відповідальності, в даному випадку – до адміністративної.
І що, оштрафували?
Звичайно. Ми притягнули, і рішення буде в суді.
І скількох притягнули?
На даний час я не готовий сказати кількість. Але всі ті особи, які там були, які порушували вимоги – ми кожного притягнули до відповідальності.
Ви їх всіх ідентифікували?
Ідентифікували, так, так, так.
Скажіть, будь ласка, міністр Аваков чи голова Нацполіції Клименко ставили вам якісь завдання на цій новій посаді? От вас перевели – ви рік до того працювали на Закарпатті, тепер на Львівщині. Якісь завдання для Львівщини особливі ставили?
Особливих завдань для Львівщини немає. Особливі завдання для мене як поліцейського давно зрозумілі, як для керівника Головного управління національної поліції – це створення безпечного середовища на території області, це співпраця всіх служб Національної поліції, направлення їх у те русло, щоби виключно громадянин відчував себе захищено, відносно нього не вчинялися злочини, а якщо вчинялися – вони були розкриті. Це боротьба з наркозлочинами, це боротьба з дорожньо-транспортними пригодами при рості даного виду злочину. Це попередження, розкриття і профілактика злочину.
Чи можливо… Бо це таке дуже тривале: «безпечне місто» – воно гарно звучить, але це не за день і не за місяць робиться. У нас начальників поліції міняють приблизно щороку, так виглядає. Це можливо втілити за рік? От місяць уже пройшов.
Ви маєте на увазі систему «Безпечна Львівщина»?
Так.
Система відеонагляду, яка служить Національній поліції (і не лише Національній поліції) щодо попередження і розкриття злочинів. За рік при наявності матеріально-технічної бази це можна втілити в життя. Для прикладу, ми це зробили менш ніж за рік на території Закарпатської області.
А як це виглядає тоді на Закарпатті зараз?
Це створений відділ кримінального аналізу, який використовує систему відеонагляду для розкриття цих злочинів, для аналізу подій, які відбуваються, для попередження того, щоби злочин не був вчинений. Крім того, цю систему можуть використовувати органи місцевого самоврядування на місцях у себе для своїх потреб – при стихійних лихах, при повенях, при здійсненні організації управління житлово-комунальним господарством.
Тобто ви хочете сказати, що на території Закарпаття більше відеокамер, ніж на Львівщині?
Я такого не хочу сказати. Я хочу сказати, що за рік це можна зробити, це можна втілити в життя. На даний час на території Львівської області теж є система відеонагляду «Безпечна Львівщина», але її потрібно більше розвивати, більше встановлювати точок камер відеонагляду.
А що це дасть практично?
Практично? Практично це дасть нам, поліцейським, отримувати з системи відеонагляду інформацію про рух осіб, які вчинили злочин, які намагалися його вчинити, кудою вони йшли до місця скоєння злочину, кудою вони відходили від місця скоєння злочину, реагувати в напрямку руху дорожнього транспорту.
Ви хочете таку тотальну систему, щоби все проглядалося?
Я хочу тотальну систему [відеонагляду]. Я хочу таку систему, яка в повній мірі відповідала б нашому запиту як працівнику поліції.
А скільки це буде коштувати?
Залежно від тої кількості, яку ми захочемо, яку і де необхідно встановлювати. Скажіть, будь ласка, ви проживаєте на території міста Львова, так? Ви розумієте, що в разі дорожньо-транспортної пригоди людям некомфортно стояти в пробках?
Ну, звичайно.
Ми можемо реагувати, і регулювати, і подавати інформацію, і дивитися, куди нам направляти водіїв. Це для прикладу – це одне із найелементарнішого.
Бо зараз, наскільки я знаю, основні автомагістралі оснащені камерами відеоспостереження. І, як правило, там же найбільші затори – бо якщо стається якась аварія, то щось непомітно, щоби поліція це якось використовувала.
Ви зараз акцентуєте увагу на камерах, які націлені на фіксацію порушень в сфері перевищення швидкості. А я націлений зовсім на інше – я націлений на фіксацію транспортних засобів, фіксацію осіб, які перебувають в тому чи іншому місці. І після того, коли вчинено злочин, ми можемо використати цю інформацію і по гарячих слідах розкривати.
Давайте конкретний приклад. Мої колеги готують зараз матеріал – звернувся до нас львів’янин, якого пограбували на вулиці. Поки він був непритомний (вдарили по голові), грабіжники встигли зняти всі гроші з картки, більше того, ще й отримати якісь кредити. Це все зафіксовано на камерах – камерах банкоматів, на вуличних камерах… Результату – знайти грабіжників – немає.
Можливо, ви хочете сказати, що на даний час за результатами його звернення особи, які вчинили цей злочин, не встановлені?
Приблизно так і хочу сказати.
Можливо, десь недопрацювали. Можливо, ті камери, де є це відео, не дають можливості ідентифікувати цю особу.
Обличчя видно, але ви не знаєте, хто це.
Це інша сторона системи камер на розпізнавання обличчя. У місті Львові вони є, у місті Львові вони працюють – вдало працюють.
Розпізнавання?
З розпізнавання обличчя. Це теж камери під’єднуються до системи відеонагляду «Безпечна Львівщина». Ми теж плануємо їх розширяти.
Система відеонагляду «Безпечна Львівщина», на мій практичний досвід, – це та система, яка дозволяє моніторити і розкривати злочини. Чим більше в системі відеокамер, тим більше ми отримаємо інформації. Особа злочинця може готуватися до вчинення злочину, ви ж розумієте, може використовувати будь-які технічні засоби. Але вона не використає той технічний засіб, який не дасть можливості камерам відеонагляду провести запис. Один із дієвих інструментів у боротьбі зі злочинністю (і не лише в боротьбі зі злочинністю) – це система відеонагляду.
А це якось все об’єднано? Бо дуже багато є систем відеокамер, які місцеві органи самоврядування встановлюють… В нас є село біля Львова, Пасіки-Зубрицькі – так воно повністю оснащене, маленьке село.
Я хочу ініціювати перед органами місцевого самоврядування моє звернення щодо об’єднання всіх систем, які в нас є на території області, в одну систему, щоби працівники поліції могли її використовувати.
А досі такого немає?
На даний час – на жаль, ні.
Поліція звертається просто за запитом?
У нас є камери, які є в «Безпечній Львівщині» в системі, ми використовуємо їх. Якщо ми бачимо, що нам цікаві ті камери – ми йдемо туди, звертаємося офіційно.
Але не об’єднано?
Ні. Я хочу унеможливити походи наших працівників – трата часу, трата на аналіз, трата на роботу з цими камерами – виключно тим, що ми повинні об’єднатися. В один котел, простими словами.
І доступ до цієї системи буде мати лише поліція, чи також і місцеві органи самоврядування?
І місцеві органи самоврядування.
Ага, зрозуміло.
Вони теж можуть використовувати в себе на території. Органи місцевого самоврядування, як і поліція, теж відповідальні за безпеку своїх громадян, де проживають. І не лише за безпеку – за організацію роботи житлово-комунального господарства, вони також використовують.
Я розумію, але тут виникає ще така проблема приватності і збереження особистої інформації.
Персональних даних, так.
Якщо хтось захоче стежити за кимось, використовуючи ці камери, – яка гарантія, що йому це не вдасться? Чим більше людей мають доступ – тим більша імовірність.
А якщо вдасться – то він буде притягнутий до відповідальності. Ця система передбачає користування працівником: ти залишаєш сліди, свої сліди, де ти куди заходив і що дивився. Ці сліди знищити неможливо, ось так.
Зрозуміло. Під час вашого представлення Клименко (голова Нацполіції) сказав, що вам варто звернути увагу на боротьбу з наркозлочинністю. І у Львові справді є проблема з цим. Як плануєте це вирішувати?
Я більш ніж впевнений, що на даний час ви бачите – у нас уже є маленькі перші результати. Ми затримуємо осіб (першочергово це закладчини), які ходять і розкладають закладки по місту, створюють Telegram-канал, передають цю інформацію за гроші і продають таким чином наркотичні засоби. Ми вже маємо досвід затримання. Кожен підрозділ Головного управління на чолі з Управлінням по боротьбі з наркозлочинністю буде дуже плідно працювати в цьому напрямі. Ми не дамо можливості наркозлочинцям здійснювати свою підприємницьку діяльність.
Просто закладчики – це найнижча каста в цій всій ієрархії. Ну, затримали одного – завтра іншого знайдуть.
Але ви пропускаєте той момент, що закладчики – найбільші реалізатори.
Ну так, але під час допиту вони розказують, звідки вони це беруть?
Їм продають. Ми працюємо в цьому напрямку, ми теж працюємо, ми не залишаємо. Коли ми затримали закладчика – ми не лише його притягуємо до кримінальної відповідальності.
Очевидно.
Ми працюємо і далі в цьому напрямку. Але найбільше зло зараз, що вони створюють, – вони найбільшу кількість його реалізовують. Від кожного затриманого закладчика ми працюємо по руху далі. По руху далі встановлюємо канали, шляхи отримання цього наркотичного засобу.
Розумію, що є таємниця слідства, але ви можете якось сказати, що «ми очікуємо найближчим часом гучних затримань організаторів мереж поширення наркотиків»?
Я вам скажу так: ми працюємо. І результат щодо затримання осіб, які стали організаторами збуту наркотичних засобів, навіть які перебувають за межами Львівської області, у нас буде.
Недавно (буквально днями) був дивний випадок, коли за продаж марихуани затримали жінку 62 років, пенсіонерку. Це типовий випадок, нетиповий?
Про цей випадок мені невідомо, що затримали жінку 62 років.
Маю на увазі, коли в цю сферу незаконну втягуються люди старші, такі вже літні, я б сказав.
Характеристики особи, яка скоює злочин, я не можу дати, що її спонукало до цього, які мотиви в неї були. Але те, що це кримінально-карне діяння, я можу чітко сказати – це факт.
Так само, якщо говоримо про наркотики, то великою проблемою є реклама на стінах і торгівля через інтернет. Тому що оці закладчики просто приносять у район, де живе клієнт, так?
Це і ті, хто створюють Telegram-канали, і ті, хто здійснюють, розносять, ховають наркотичні засоби, і ті, хто його рекламують. Це все – одне ціле, яке працює як якийсь механізм. В даному випадку він негативний.
А кіберполіція чи наркополіція – вона прикидається клієнтом, пише в Telegram-канал: «Прошу принести мені отут…»?
Методи і форми ведення оперативно-розшукової діяльності я не в змозі розголосити.
Але ми на даний час уже маємо результати затримання даних осіб. Ми маємо результати затримання, коли особа вийшла, несла наркотик на збут (робити так звані закладки) – ми затримали.
Ми у Львові затримали групу на початку березня, яка за день мала обіг близько 60 тисяч гривень від збуту наркотичних засобів. Дані особи поміщені в слідчий ізолятор. У Червонограді ми затримали осіб, які здійснювали розкладку наркотичних засобів – і далі ми з ними навіть зараз працюємо.
Зрозуміло. Хотів запитати ще про Патрульну поліцію. Коли її запускали – це був такий дуже позитивний приклад, справді з’являлося відчуття гордості за нову поліцію. Останнім часом ми отримуємо багато свідчень, що вона змінюється в гірший бік. Тобто, простіше кажучи, знову почали брати хабарі. Вам щось відомо про це?
Давайте так: не лише Управління патрульної поліції. У мене багато служб, які входять до Головного управління. У нас є підрозділ управління внутрішньої безпеки. Повірте мені, я ні в якому разі не прихильник того, щоб Патрульна поліція чи будь-хто з неї, чи з інших служб отримує грошову винагороду незаконно. Я готовий повністю, я відкритий для цієї інформації, я готовий її отримувати і на неї реагувати, відкрито реагувати. І подавати суспільству інформацію за результатами цієї реакції, яка відбулася. Якщо такі факти є – в будь-який час.
Наприклад, їхав водій, з нього злупили гроші, він відкупився – але хоче заявити, що на цьому маршруті в такий-то день у такий-то час працювали хабарники.
У нас є телефон довіри. У нас є не лише телефон довіри – в нас є телефон довіри служби внутрішньої безпеки, в нас є інтернет-мережа, в нас є соціальні Messenger-и.
І ви гарантуєте, що анонімність цього свідка буде збережена і воно буде мати якісь подальші…?
В мене одне до вас питання: ми працюємо в офіційній процесуальній площині. Якщо мені цього працівника потрібно притягнути до відповідальності будь-якої – дисциплінарної, кримінальної чи адміністративної – буде встановлено. Мені потрібна особа, яка буде заявником, яка дійсно підтвердить і надасть…
Я мав на увазі трошки інше. Хабарники дуже рідко один раз беруть хабар – це систематична діяльність. Якщо є підозра, що цей екіпаж бере хабарі – то, я думаю, ви своїми методами оперативно-розшукової діяльності зможете через тиждень, через місяць затримати їх.
Справа в тому, що правоохоронні органи – суб’єкт… Якщо працівник правоохоронного органу вчиняє злочин, підслідність Національно-корупційного бюро або Державного бюро розслідувань. Внутрішня безпека – це як оперативний підрозділ, який здійснює оперативний супровід по матеріалах кримінального провадження, щоби були в подальшому ці докази допустимі.
Ми можемо провести службове розслідування. За фактом встановлення, підтвердження даного факту ми скеровуємо ці матеріали до ДБР-у для притягнення нашого працівника до відповідальності.
Але що я хочу сказати: я звертаюся до всіх – звертаюсь до водіїв, звертаюсь до будь-кого, хто має контакт з працівниками поліції. В разі, якщо з вас вимагають грошові кошти, вимагають хабар – ні в якому разі не давайте. Інформуйте, використовуйте будь-які чинники, щоб ми про це знали і притягували осіб наших до відповідальності, які працюють на службі в Національній поліції. Ніхто нікого покривати не буде.
Зрозуміло. Розкажіть, будь ласка, про оцей довгобуд на вулиці Стрийській. Обіцяли, що це буде прозорий офіс? Львівське міське управління поліції. Сім років тому почали, так потім закинули – і воно досі стоїть. Що там буде?
Там буде Львівське районне управління Національної поліції в Львівській області нового зразка. Перше – на даний час ми вже виходимо на тендерні процедури. Відбулися. Ми зараз проходимо технічні процеси, які дадуть нам можливість визначити переможця, хто буде здійснювати ремонтні роботи, будівництво.
І ми плануємо в той термін, який діє проект, до 28 грудня цього року (з можливістю, можливо, продовжимо на місяць, на два – в результаті, як воно буде рухатися) закінчити і здати в експлуатацію нашим працівникам.
Тобто вже збудувати. Тобто відновите там будівництво?
Відкриємо офіційно, щоби працівники могли працювати в нових умовах, і люди зверталися туди.
Ну, і на це є гроші, я так розумію?
Так. Субвенції є.
Чудово. Ви моєму колезі Андрію Маринюку з Гал-Інфо говорили, що ви з часом плануєте залучати громадських активістів до участі в патрулях. Справді так плануєте?
Я був би радий.
Ви просто бачили деяких громадських активістів львівських, які в нас дуже різні…
Давайте я скажу так, давайте я скажу по-іншому. Я скажу: я готовий, щоби з працівниками поліції, які заступають на публічну охорону громадського порядку, приходили люди і співпрацювали з ними.
А знаєте, в нас є така організація Pitbull, яка вистежує п’яних водіїв?
Ні, не знаю.
Не знаєте? Ну от поцікавтеся – це така цікава організація.
Я поцікавлюся.
Вони реально інформують поліцію про сильно п’яних водіїв.
Я дуже радий цьому і готовий долучитися до цього процесу, якщо необхідно щось десь удосконалити, щоб ця реакція наших працівників була більш вдалою.
Так само ви казали: «Я хочу, щоб поліцейські не боялися ділитися інформацією з журналістами».
Так.
Як правило, поліція дуже неохоче ділиться інформацією з журналістами. Ви готові розказувати, кого затримали, коли затримали, де затримали?
У рамках того, що дозволяє мені закон.
Це просто офіційна інформація, яка…
Ні, це не просто офіційна інформація. Я маю на увазі під цими словами зовсім інше – я не хочу, щоби був бар’єр між журналістом і працівником поліції. Я не хочу, щоб при спілкуванні журналіста з працівником поліції працівник поліції намагався уникнути цього спілкування. Був не щирий, не відвертий, не такий, який розуміє, що співпраця будь з ким – це коефіцієнт корисної дії, і ми повинні це робити загалом. Ми – один в одного помічник, ми такі ж самі члени суспільства, як і журналісти, і всі інші.
Це правда, але ви – обличчя поліції, ви вмієте говорити, добре говорите. Багато поліцейських бояться публічності.
Можливо, колись і я боявся. З часом все прийде.
Навчите їх, так?
Так. І ви теж, ви теж.
Добре, буду сподіватися. На жаль, час наш вичерпався. Нагадаю, що сьогодні в студії ZAXID.NET LIVЕ був Олександр Шляховський, керівник Головного управління Національної поліції у Львівській області. Мене звати Олег Онисько, дякую, що читаєте і дивитеся ZAXID.NET.