2021 рік добігає кінця і нам є про що згадати. Якщо коротко, то це були 365 днів викликів і перемог, з якими довелося зіштовхнутися нам та загалом українському бізнесу. Проте, незважаючи на всі перешкоди, ми повсякчас намагаємося змінювати нашу країну. Крок за кроком до цих позитивних змін вдається залучати все більше людей. Українці стають екосвідомими, небайдужими та допитливими до теми екології та утилізації твердих побутових відходів.
Підсумуємо цей рік більш поглиблено та розповімо про всі «зради» та «перемоги» (спойлер: другого у нас, на щастя, було набагато більше).
Як завершила цей рік «ГрінЕра Україна»?
Наша компанія побила власні рекорди. Ми залучили чимало клієнтів, розширили штат та закупили нове обладнання. Якщо в цифрах, то 2021 рік минув для нас так: зібрали 49 тисяч тонн твердих побутових відходів та 386 тонн органіки. Якщо говорити про вторсировину, то наш «улов» теж був чималим: 1, 310 тонн стрейч-плівки, 1, 665 тонн алюмінієвих банок, 2,0 тонн паперу й картону, 53,18 тонн скла і 114,27 тонн ПЕТ-пляшок.
Встановили також понад тисячу контейнерів для змішаних відходів, і, що дуже радує, 245 нових баків для органіки. Тож цей рік вважаємо вдалим, але на наступний плануємо зробити ще більше для львів’ян.
Ще одна наша гордість, яка постала на тяжкій роботі і карколомних зусиллях – два полігони: у Бориславі та в Стрию. Їх ми взяли в упорядкування у другій половині травня та привели до ладу, використовуючи власні ресурси та нові технології.
Органіка: процес налагоджений
У Львові вже достатньо довго працює міська станція з компостування. Цей крок оцінюємо лише позитивно: так відходів у загальних баках меншає. До того ж, таке сміття згодом можна використати на благо природи – для удобрення городів.
Така ініціатива вже дала свої плоди, тож цього року вперше в Україні з молотка продали компост. Виручені кошти витратили на закупівлю кисню для лікарень. Тож це прекрасне поєднання екологічної та соціальної тем: «беручи» з однієї сфери, можна «вкласти» в іншу. Так і мають працювати розвинуті міста.
Пандемія вносить корективи
Уже другий рік нам доводиться жити в умовах пандемії COVID-19. Тож у смітниках суттєво більшає медичних і «навколомедичних» відходів – маски, одноразові рукавички, приладдя для маніпуляцій і більша кількість упаковок від таблеток.
До того ж, українці намагаються запастися потрібними ліками. Однак іноді ми забуваємо, що медпрепарати теж мають термін придатності. Однак з’являються у Львові й ініціативи, які спрямовані на поліпшення ситуації з медичними відходами.
Пакет не потрібен!
Ще одна проблема, з якою ми живемо довго і важко – поліетилен. Його у сміттєвих баках чимало: цінності такий «кульок» не становить, тож після використання його зазвичай без мук совісті викидають до смітника. А це насправді зле: адже пластик розкладається аж 400 років! Тобто суттєво і впевнено забруднює нашу планету.
З 10 грудня всі такі пакети у супермаркетах платні. Це хороше рішення: сподіваюся, українці перейдуть на багаторазові торбинки або ж повторне використання одноразових.
2022: що далі?
А далі – багато працювати. І не лише фізично (вивозити сміття), а й більше говорити з людьми, вдаватися до просвітництва, залучати все більше людей до екотематики. Самотужки не зможемо змінити країну на краще. Але якщо об’єднаємо бізнес, владу і суспільство, можемо допомогти екології, а відтак – собі. Матимемо чисті й затишні двори й домівки!