Низка депутатів Європарламенту виступила проти того, аби Європейський банк реконструкції та розвитку видавав 100 млн євро кредиту компанії «МХП» Юрія Косюка. Про це повідомляє портал Politico.
Зазначається, що причиною такого рішення стало те, що «МХП» знайшла офіційну «лазійку», яка дозволила компанії обходити квоти та обмеження ЄС на імпорт курятини з України. Так, євродепутат Томас Вайц повідомив, що буде домагатися, щоб Австрія, яку він представляє у Європарламенті, добивалася негативного рішення щодо кредиту ЄБРР компанії Косюка.
«Це безглуздо витрачати мільярди євро на сільськогосподарську політику ЄС з підтримки фермерів та водночас видавати гроші іноземним бізнесменам, які загрожують європейським фермерам», — повідомив Вайц.
До протесту проти видачі кредиту компанії Косюка долучилась лобістська група AVEC, яка відстоює інтереси європейських фермерів та птахівництва.
Нагадаємо, що угода про вільну торгівлю встановлює квоти на безмитне ввезення більшості товарів - у разі перевищення квот, подальший експорт оподатковується.
Проте, за інформацією журналістів, компанія «МХП», що належить Юрію Косюку, обійшла квоту на експорт курячого філе, продаючи до ЄС філе з кісткою, які не підлягає квотуванню ЄС та може ввозитися без мит. Після потрапляння на територію Євросоюзу, таке філе відправлялося на фабрики в Нідерландах та Словаччині, де оброблювалось і позбавлялося кістки.
Юрій Косюк є одним з найбагатших людей України – у 2018 році «Forbes Україна» оцінив його статки в 900 млн доларів США (6 місце у рейтингу). Свій капітал він заробив на аграрному бізнесі. Косюк є власником ПАТ «Миронівський хлібопродукт», яке вирощує і продає курятину під торговою маркою «Наша ряба». З липня по грудень 2014 року Косюк обіймав посаду першого заступника глави Адміністрації президента.