Юрист пояснила, кого не зачепить обмеження на дострокове зняття депозитів

ЕкономікаВолодимир Пиріг, 22 травня 201512820

Обмеження можливості дострокового зняття депозитів, закріплене законом «про умови повернення строкових депозитів» (законопроект №1195), не приведе до масового розірвання депозитних договорів, оскільки положення цього документа не поширюватимуться на договори, укладені до набуття ним чинності.

Так прокоментувала агентству «Інтерфакс-Україна» проголосований Верховною Радою і переданий на підпис президенту України законопроект старший юрист правової групи «Побережнюк і партнери» Олена Проценко.

«Масового розірвання договорів банківського вкладу спостерігатися не повинно, оскільки закон не матиме зворотної сили, отже, його положення не будуть застосовуватися до договорів банківського строкового вкладу, укладених до момоенту набуття законом чинності», – сказала вона.

Проценко зазначила, що законом про умови повернення строкових депозитів вносяться зміни до Цивільного кодексу (ЦК) і в закон про цінні папери та фондовий ринок. Згідно зі змінами, клієнти банку, за загальним правилом, не матимуть права на дострокове отримання вкладу (депозиту) і нарахованих відсотків за строковими банківськими договорами.

«Законопроект виключає положення ЦК, згідно з якими за договором банківського вкладу, незалежно від його виду, банк зобов'язувався видати вклад або його частину на першу вимогу вкладника. При цьому умова договору про відмову від права на одержання вкладу на першу вимогу вважалася нікчемною», – пояснила юрист.

У той же час Проценко звернула увагу, що, згідно з пояснювальною запискою, мета даного законопроекту – встановлення стабільності банківської системи через врегулювання механізму створення ресурсної бази діяльності системи.

«На мій погляд, такі нововведення не сприятимуть залученню коштів вкладників і «встановленню стабільності банківської системи», оскільки законодавець обмежив право вкладника вільно розпоряджатися своїми коштами. Фізичні особи будуть віддавати перевагу укладанню договорів банківського вкладу на вимогу», – прогнозує юрист.

Верховна Рада 15 травня ухвалила закон про умови повернення строкових депозитів (законопроект №1195), який дає банкам право пропонувати строкові депозити без можливості їх дострокового зняття. Закон ділить строкові депозити на термінові і термінові з можливістю дострокового повернення, а також залишає депозити до запиту.

Прийняття цього законопроекту в першому читанні на початку квітня цього року схвалили комерційні банки і НБУ, які неодноразово скаржилися, що чинна законодавча база практично прирівнює строкові вклади до вкладів до запиту, знижуючи стабільність банківської системи в кризу, подібну до нинішньої.

Як повідомив НБУ на своїй сторінці у Фейсбуці, нова законодавча норма дозволить банкам в перспективі сформувати надійну ресурсну базу для середньо- та довгострокового кредитування економіки, а також зменшити процентні ставки за кредитами. За оцінкою регулятора, закон також дозволить знизити ризики банківської системи в результаті більш ефективного управління ліквідністю.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук