За 3G доведеться доплатити

Київ, Львів та Одеса можуть стати першими містами в Україні з повноцінним 3G-зв’язком

ЕкономікаН.О., 23 лютого 201525340
За 3G доведеться доплатити
фото mts.com.ua

Вже через 18 місяців у всіх обласних центрах України повинен працювати 3G-зв'язок - швидкісний інтернет. А протягом 6 років мережа третього покоління має з’явитися у всіх райцентрах та містечках і селищах з населенням понад 10 тис. осіб.

23 лютого Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сфері зв'язку та інформатизації (НРКЗІ) оголосила переможців аукціону на отримання ліцензії 3G-зв’язку.

Торги відбувались за трьома лотами. У першому лоті переможцем стала компанія «Астеліт» (Life :), яка придбала ліцензію на частоту 1920-1935/2110-2125 МГц за 3,36 млрд грн. У другому лоті, на частоту 1950-1965/2140-2155 МГц перемогла компанія «МТС Україна» з ціною 2,72 млрд грн. Компанія «Київстар» стала переможцем у третьому лоті на частоту 1965-1980/2155-2170 МГц з ціною 2,7 млрд грн.

Доплата за знецінення 

Українські оператори, напередодні конкурсу нарікали на «непідйомність» умов частотного аукціону і до останнього відмовлялися підтверджувати участь у ньому, посилаючись на сумнівну рентабельність. Проте, як повідомляє «Ліга», в Україні було встановлено безпрецедентно низьку стартову вартість 1 МГц частот, як в абсолютному вираженні, так і в перерахунку на одного громадянина.

Чергове знецінення національної валюти, що відбулось вже після відкриття конвертів 16 лютого, не лише не зменшило інвестиційну привабливість частот, але й знизило валютний еквівалент вартості ліцензій більш ніж у двічі. Нагадаємо, раніше планувалось, що конкурс на отримання операторами ліцензій для надання послуг зв'язку в стандарті 3G пройде до 30 жовтня 2014 року. Якби аукціон відбувся тоді, то лише стартова ціна ліцензії, в перерахунку на долари, коштувала б операторам $209,3 млн, тепер ця сума становить $95,4 млн.     

Щодо повернення інвестицій, то українським операторам потрібно буде повернути 1,85  середньомісячної виручки (у сьогоднішніх цінах) з кожного громадянина для того щоб ліцензія окупилась. Цей показник, що розраховується на душу населення, абсолютно співмірний з іншими європейськими країнами. До прикладу, в Великобританії він становив 7,83 місячної виручки. Найшвидше повернення інвестицій було лише в Австрії та Нідерландах - 0,66 і 1,36, відповідно.

Проте, один з переможців аукціону, компанія «МТС-Україна» вже заявила, що прогнозує підвищення вартості мобільного зв'язку після запуску стандарту 3G  в Україні. Про це «Українським новинам» повідомив  директор з питань корпоративного управління і контролю компанії Олег Проживальський.  За його словами, загальний розмір інвестицій у розбудову 3G складе близько $1 млрд, а першими містами,  в яких буде запущено зв'язок нового покоління, стануть Київ, Одеса та Львів.

Чистота частоти  

Експерти вважають, що «МТС Україна» придбала найпривабливіший лот, серед виставлених на торги. Частоти, які купила компанія вважаються «найчистішими» - на них найменше впливають перешкоди з сусідніх частот.  Натомість на частоти поруч з частотами першого та  третього лотів вже були видані ліцензії на альтернативні технології швидкісної передачі даних.

Зокрема, мова йде про компанію «Перший інвестиційний союз» і «Ведекон». Ці компанії, згідно з ліцензією мають право на давати послуги спеціалізованого безпровідного інтернет-зв’язку. Наприклад, "Ведеком" кілька років тому виграла тендер на забезпечення інтернет-доступу в вагонах поїздів Hyundai. Через передавачі цих компаній 3G-зв'язок у переможців першого та третього лоту може працювати з перешкодами.

Але «найбруднішими», як стверджують гравці ринку, є частоти третього лоту. Тут перешкоди зі сторони користувачів сусідніх частот є найсуттєвішими, тому для того щоб будувати мережу необхідно на кожен передавач ставити смуговий фільтр, який зменшує вплив інших діапазонів. Це додаткові інвестиції, тому вартість будівництва мережі «Київстару» обійдеться дорожче ніж іншим.

Щоправда, на думку одного з експертів ринку, можливо «Київстар» саме тому і вирішив зекономити на придбанні ліцензії, оскільки в компанії вирішили, що справляться з конверсією частот.  

Несподіваний результат 

Цікаво, що напередодні торгів, ніхто не прогнозував  перемоги «Астеліту» в першому лоті – компанії «віддавали» третій, найменш вигідний лот. Такі передбачення ґрунтувались на тому, що оператор  з самого початку демонстрував певні фінансові проблеми. Як повідомляла «Економічна правда»,  ще до внеску тендерних гарантій  турецький співласник компаніїTurkcell просив регулятора зрушити терміни проведення тендеру на місяць через проблеми з фінансуванням. Крім того, як розповів виданню один з членів НКРЗІ, спочатку «Астеліт» подала заявку на останній лот і лише потім зважилася на перший і другий.

Проте на торгах саме ця компанія продемонструвала фінансову активність  і підняла стартову ціну  на  більше ніж півмільярда гривень. Олександр Данченко, голова парламентського комітету з питань інформатизації та зв’язку вже заявив, що  за продаж цієї ліцензії держбюджет отримає на 600 млн більше, ніж очікувалось.  

Третій лот, за остаточним принципом, і стартовою ціною отримала компанія «Київстар». Генеральний директор «МТС Україна» Іван Злочевський, в коментарі виданню «Діло» виказав здивування надто  високою ціною, яку «Астеліт» заплатив за перший лот. Представники компанії "Астеліт" наразі не коментують своєї активності на торгах по першому лоту.  

Нагадаємо, на конкурс виставлено три лоти. Ліцензії буде видано терміном на 15 років. Вартість конверсії, що здійснюватиметься за рахунок операторів, становитиме 1,6 млрд грн, при цьому передбачається, що вона може змінюватися залежно від інфляції. Перший етап проведення конверсії триватиме 23 місяці, другий етап триватиме 18 місяців, третій - 17 місяців. Оплата конверсії відбуватиметься пропорційно кількості лотів у рівних пропорціях і на рівних умовах.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук