Президент Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроект, в якому запропонував внести зміни до 93-ї статтю Конституції, надавши право законодавчої ініціативи народові України. Водночас голова держави у поданому ним проекті не зазначив, кого саме він визначає під терміном «народ».
Проект закону №1015 «про внесення змін до статті 93 Конституції України (щодо законодавчої ініціативи народу)» напередодні оприлюднили на сайті Верховної Ради. Проект від Зеленського позначений як невідкладний.
Нині стаття №93 Основного закону передбачає, що право подавати законопроекти до Верховної Ради належить президенту, народним депутатам і Кабінету міністрів.
Водночас Зеленський пропонує розширити цей перелік, додавши туди слово «народ» і доповнивши статтю абзацом: «Закон приймається відповідно до вимог законодавчої процедури, визначеної Конституцією України та законами України».
У пояснювальний записці голова держави пояснив свою пропозицію тим, що чинний нині перелік суб'єктів законодавчої ініціативи є «звуженим» і «позбавляє можливості виступати таким суб'єктом безпосередньо народ України як єдине джерело влади».
Водночас в проекті немає тлумачення того, за якої процедурою народ вноситиме проекти до ВРУ, також не має інформації про віковий ценз законодавців тощо.
Як писав ZAXID.NET, раніше президент України Володимир Зеленський запропонував Верховній Раді скоротити кількість народних депутатів до 300 осіб та запровадити суто пропорційну виборчу систему. Також він вимагає запровадити володіння державною мовою як обов’язкову вимогу для парламентарів та додати нові підстави для позбавлення мандата народного депутата.
У перший день роботи, 29 серпня, нова Верховна Рада у першому читанні схвалила проект закону про внесення змін до ст. 80 Конституції України, яким пропонується позбавити народних депутатів недоторканності.
У разі затвердження в цілому конституційних змін, у цій статті залишиться лише одна норма – про те, що народні депутати України не несуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.