Зеленський пропонує зменшити кількість депутатів ВРУ і забирати мандат за прогули
Також президент вимагає запровадити мовний ценз для парламентарів
Президент України Володимир Зеленський запропонував Верховній Раді скоротити кількість народних депутатів до 300 осіб та запровадити суто пропорційну виборчу систему. Також він вимагає запровадити володіння державною мовою як обов’язкову вимогу для парламентарів та додати нові підстави для позбавлення мандата народного депутата.
Законопроект №1017 «Про внесення змін до статей 76 та 77 Конституції України (щодо зменшення конституційного складу Верховної Ради України та закріплення пропорційної виборчої системи)» оприлюднений на сайті Верховної Ради.
Як йдеться у пояснювальній записці до документа, президент пропонує зменшити склад народних депутатів України із 450 до 300. Також передбачається запровадження такого виборчого цензу як володіння державною мовою. Крім того, у проекті закону запропоноване закріпити в Конституції пропорційну виборчу систему на парламентських виборах.
Проект передбачає, що у разі ухвалення нові норми стосуватимуться Верховної Ради наступного скликання. Парламент, обраний до набрання чинності законом, продовжить виконуватися свої обов'язки до наступних виборів народних депутатів України.
Окрім того президент запропонував запровадити додаткові підстави для дострокового припинення повноважень народного депутата України.
Як йдеться в законопроекті №1027, який він подав на розгляд парламенту 29 серпня, до таких підстав як особиста заява, обвинувальний вирок, недієздатність або зникнення, припинення громадянства чи еміграція, несумісні з мандатом обставини, невходження до фракції своєї партії або вихід з неї, а також смерть, Зеленський хоче додати установлений судом факт неперсонального голосування або надання можливості іншому депутатові проголосувати замість нього та пропуск без поважних причин понад 33% пленарних засідань Ради та/або засідань комітету протягом однієї сесії. Відповідні зміни пропонується внести до статті 81 Конституції України.
Як повідомлялося, 29 серпня розпочала роботу Верховна Рада дев’ятого скликання. До її складу увійшли 424 народних депутатів із 450, визначених Конституцією, що пов’язано з неможливістю проведення виборів на території анексованого Росією Криму та тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей.
Порядок внесення змін до Конституції передбачає голосування на двох сесіях. У першому читанні законопроект має бути схвалений простою більшістю (226 народних депутатів) і на одній з наступних чергових сесій ухвалений не менш як 300 голосами.