Президент України Володимир Зеленський 10 січня відреагував на інформацію про те, що український літак, який зазнав катастрофи неподалік Тегерана 8 січня, збили іранською ракетою.
Як повідомляє Офіс президента, він закликав міжнародних партнерів передати всі наявні дані, що стосуються катастрофи, у розпорядження комісії з розслідування причин трагедії. За його словами, версія про влучання ракети в літак не виключається, але наразі не є підтвердженою.
«Враховуючи останні заяви лідерів держав у ЗМІ, ми закликаємо всіх міжнародних партнерів, передусім уряди США, Канади та Великої Британії, надати дані та докази, які стосуються катастрофи, у розпорядження комісії з розслідування причин», – сказав Володимир Зеленський.
Також він повідомив про наміри обговорити перебіг розслідування авіакатастрофи з Державним секретарем США Майком Помпео.
«Наша мета – встановити беззаперечну істину. Ми вважаємо це обов’язком всієї міжнародної спільноти перед сім’ями загиблих і пам’яттю жертв катастрофи», – сказав президент.
Як інформував ZAXID.NET, літак Boeing-737 авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» розбився 8 січня невдовзі після вильоту з міжнародного аеропорту Імам Хомейні, що на околицях Тегерана. На борту перебували 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі вони загинули. У МАУ заявили, що літак Boeing 737-800, який зазнав аварії, отримали у 2016 році, останнє планове технічне обслуговування відбувся 6 січня 2020 року. В авіакомпанії запевняють, що судно було справне, а команда пілотів – високопрофесійною.
За кілька годин до катастрофи іранські війська обстріляли військові бази США в Іраку, після чого США заборонили польоти цивільної авіації над Іраном та Іраком. Через це з'явились версії про обстріл українського літака. За словами секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова, розглядається сім версій авіакатастрофи, три з яких не озвучують. Серед названих публічно версій є збиття літака ракетою російського виробництва.
Низка американських ЗМІ, зокрема Newsweek, The Associated Press та CBS News, з посиланням на власні джерела в Пентагоні 9 січня повідомили, що в Міноборони США вважають, що український літак помилково збили іранські військові. У мережі також опублікували відео ймовірного збиття українського літака ракетою.
Також, як пише британська The Guardian, західні спецслужби виявили характерні ознаки використання іранської зенітної батареї незадовго до падіння літака. Крім того, вони нібито зафіксували інфрачервоні сліди від запуску двох ракет.
Президент США Дональд Трамп також вважає, що причиною авіакатастрофи не є технічна несправність і в нього є «підозри», як це трапилося. Озвучувати він їх не став, проте сказав, що «хтось міг помилитися з іншого боку». Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня заявив, що у нього є розвідувальні дані з декількох джерел про те, що Іран випадково збив український літак. Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон також сказав, що він володіє «горою інформації» про те, що іранська ракета збила літак МАУ. 10 січня прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон заявив, що Австралія отримала аналогічну інформацію.
Тим часом держсекретар США Майк Помпео не виключає, що до авіакатастрофи в Ірані міг призвести механічний збій у системах лайнера МАУ.
Натомість іранська влада відкидає звинувачення у свій бік. Зокрема, офіційний представник уряду Ірану Алі Рабей назвав брехнею інформацію канадської розвідки та союзників про те, що український літак 8 січня могли збити іранською ракетою. Представник МЗС Ірану Аббас Мусаві сказав, що іранська влада попросила Канаду передати їй дані про можливий ракетний обстріл. Крім того, «Європейська правда», що Іран офіційно запросив США та Канаду до розслідування авіакатастрофи.
Іранські слідчі заявили, що бортові самописці літака пошкоджені, а частину записів на них втрачено. Тим часом президент Ірану Хасан Рухані пообіцяв президенту України Володимиру Зеленському, що Іран надаватиме групі українських експертів оперативний доступ до всіх необхідних даних щодо розслідування авіакатастрофи.