У Жовківському замку починає працювати молодіжна літня школа «Охорона культурної спадщини – моя справа», під час якої навчатимуть берегти пам’ятки архітектури. Слухачам покажуть дерев’яну церкву зі списку ЮНЕСКО, яку зараз реставрують, розписи Юліана Буцманюка в церкві Серця Христового, унікальні пам’ятки Жовкви, району та міста-побратима Замості, а також покажуть, як відбувається реставрація.
Заняття проводитимуть археологи, історики, реставратори, юристи, які розкажуть про основні принципи пам’яткоохоронної діяльності.
Учасники школи будуть мати практичні заняття, виїзди на об’єкти. Зокрема, оглянуть, як проводиться реставрація церкви Святої Трійці зі списку ЮНЕСКО, а також інші дерев’яні храми Жовківщини. Професор Варшавської академії мистецтв Януш Смаза ознайомить слухачів з реставраційними роботами у костелі Лаврентія.
Цінним розписом у жовківській церкві Серця Христового є стінопис Юліана Буцманюка, роботи якого нещодавно знищили у Славському. Реставраторка Оксана Садова розповість, як відбувалася реставрація стінопису у Жовкві.
Будуть практичні заняття з археологом, а кандидат архітектурних наук Роман Могитич ознайомить з реставрацією Жовківського замку. Своїм досвідом у сфері охорони культурної спадщини поділяться також ініціативні групи з інших історичних міст Львівщини.
Наприкінці занять слухачі підготують «Стратегію збереження культурної спадщини у Жовкві» та відвідають місто-побратим Жовкви – польський Замосць, який також належить до «ідеальних міст».
Спочатку організатори розраховували на участь у школі молоді від 14 років – учнів старших класів та студентів. Але зголосилися навіть дорослі. Заняття триватимуть 17-22 червня. До п’ятниці 14 червня охочі ще можуть зареєструватися. Участь у літній школі безкоштовна.
«Ми хочемо навчити дбати про своє місто, бути обізнаними, активними. А на майбутнє вдасться уникнути проблем зі збереженням пам’яток архітектури, які маємо зараз», – розповіла ZAXID.NET ініціаторка проекту Катерина Лозанчин-Плечій.
Проект реалізовує ГО «Асоціація культурних ініціатив» за підтримки благодійного фонду «Фонд громад «Рідня», Державного історико-архітектурного заповідника у Жовкві, міської ради та громадськості.
Раніше працівники заповідника вже організовували для юних жовківчан інтерактивний квест до Дня пам’яток історії та культури. Діти фіксували на фото порушення пам’яткоохоронного законодавства і повідомляли про них у Державний історико-архітектурний заповідник.