Журналісти знайшли незаконний тютюновий бізнес під прикриттям «Народного фронту»

Український виробник сигарет використовує фальшиві акцизні марки, що встановили дві експертизи

ЕкономікаВолодимир Пиріг, 22 червня 201826001
Наліпка «Народного фронту» на вхідних дверях фабрики, котра випускає дешеві цигарки Pull

Журналісти-розслідувачі з програми «Схеми» заявили про викриття незаконного тютюнового бізнесу в Жовтих Водах Дніпропетровської області, що діє під прикриттям політичної партії «Народний фронт». Зокрема, наліпку «Народного фронту» вони виявили на дверях фабрики, що випускає сигарети з акцизними марками, більша частина з яких є підробленими. Крім того, з’ясувалося, що у відкритті фабрики допоміг депутат Верховної Ради від цієї політсили Олег Кришин.

Нові цигарки виходять під брендом Pull. Як стверджують журналісти, цей бренд вже захопив певну частину внутрішнього ринку завдяки дешевій ціні. Журналісти-розслідувачі звернулися до експертів, які встановили, що на більшості пачок з цими сигаретами є підроблені акцизні марки.

В той час, коли вартість сигарет помітно зросла, такий Pull можна купити за 17-20 гривень. Причому якщо від цієї суми відняти розмір акцизу (15 грн 46 коп. за пачку сигарет з фільтром), який виробник платить фіскальній службі, за що отримує акцизну марку, то на сировину, витрати на виробництво, логістику, сплату ПДВ та інші витрати у нього залишається півтори гривні з кожної пачки. Відповідно журналісти зацікавилися, на чому цей виробник заробляє.

Для встановлення подробиць журналісти вирушили безпосередньо на фабрику, але ніхто з її керівництва до них не вийшов, а охорона навіть заборонила наближатися до прохідної. Проте журналісти зафіксували біля вхідних дверей на фабрику наліпку «Народний фронт, Жовтоводська міська організація». З керівником фабрики В’ячеславом Вершутою журналістам теж поспілкуватися не вдалося, адже під час розмови з ними у директора раптово почалися проблеми зі зв’язком.

Мер Жовтих Вод Володимир Абрамов повідомив журналістам, що не знає, чий це бізнес, але заявив, що фабрика платить податки в міський бюджет. На підтвердження своїх слів він показав журналістам відповідні документи.

Разом з тим журналісти-розслідувачі знайшли репортаж про відкриття фабрики, який у 2016 році зробив місцевий телеканал. У ньому йшлося, що запуск фабрики відбувся за сприяння «фахового економіста і народного депутата Олега Кришина з «Народного фронту». Позицію фабрики у цьому ж сюжеті доносить Микола Журило, він підписаний як заступник директора з загальних питань «Юнайтед Табако» – фабрики, що якраз випускає сигарети Pull.

Як йдеться у розслідуванні, засновник «Юнайтед Табако» – британська компанія Alderton Business LLP. Її на 25% контролює киянка Ольга Кіро, а на 75% – жителька Жовтих Вод Олена Бойко. Остання пов'язана зі «Східним гірничо-збагачувальним комбінатом», з яким також пов’язані брати Микола та Руслан Журили. Зокрема, Руслан Журило фігурує як організатор розкрадань на мільйони доларів на цьому держпідприємстві у справі НАБУ разом із екс-депутатом та одним зі спонсорів «Народного фронту» Миколою Мартиненком. А Микола Журило є рідним братом Руслана. Його також раніше нагородив зброєю міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, котрий теж є представником «Народного фронту».

Журналісти не змогли зв’язатися ані з Миколою Журилом, ані з Оленою Бойко, а вже згаданий народний депутат Олег Кришин втік від журналістів, почувши запитання про тютюнову фабрику.

Журналісти також звернули увагу на підроблені акцизні марки на пачках цієї фабрики, що вдалося підтвердити за допомогою судових експертів та експертизи міністерства фінансів.

Як йдеться у розслідуванні, акцизна марка, яку видає фіскальна служба після сплати акцизного збору, містить спеціальні написи. Відповідно до постанови Кабінету міністрів України, для українських сигарет має бути маркування «ТВ ЗФ» – що розшифровується як «для тютюнових виробів вітчизняного виробництва з фільтром». Однак на пачках цих виготовлених в Україні сигарет журналісти знайшли напис «ТІ ЗФ», що означає «для тютюнових виробів імпортного виробництва з фільтром». Крім того, «імпортні» акцизні марки на українських сигаретах – зеленого кольору, тоді як вони мають бути фіолетовими.

При цьому журналісти звернули увагу, що перед їхнім виїздом з Жовтих Вод у місті зникли усі сигарети Pull, але пізніше з’явилися знову. На нових пачках вже з’явився напис «ТВ», як і має бути на вироблених в Україні сигаретах.

Журналісти віддали на експертизу Міністерства фінансів 11 пачок таких цигарок – 8 з серії акцизних марок «ТВ» та 3 із серії «ТІ». Експертиза Мінфіну встановила, що лише одна з 11 пачок мала справжні акцизні марки.

Ще одну експертизу пачок з сигаретами Pull провели в Київському інституті судових експертиз. Там встановили, що пачки зі справжніми і з підробленими акцизними марками виготовлялися на одному й тому ж обладнанні.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук