Низка українських ЗМІ увечері 25 лютого та вранці 26 лютого повідомили, що президент України Володимир Зеленський має намір звільнити Олексія Гончарука з посади прем’єр-міністра України і призначити на цю посаду бізнесмена і політика Сергія Тігіпка.
Першим про те, що Зеленський розглядає Тігіпка як майбутнього прем’єр-міністра, повідомило видання Kyiv Post, яке посилалося на три джерела в уряді. Пізніше «Українська правда» теж повідомила, що її джерела в Офісі президента та Кабінеті міністрів підтвердили цю інформацію, а LB.ua, що також посилається на свої джерела, стверджує, що питання призначення Тігіпка на посаду прем’єр-міністра вирішене на 99%. При цьому жодне з трьох видань не повідомило імен своїх співрозмовників, які їм про це повідомили.
За інформацією Kyiv Post, джерела не мали права говорити з пресою про можливе призначення, оскільки переговори з Тігіпком ще тривали.
За інформацією «Української правди», Тігіпко відвідав Офіс президента минулого тижня. Тоді обговорювалася можливість призначити його віце-прем’єром з питань економіки та промисловості. Водночас, високопоставлені джерела видання в уряді зазначили, що кандидатуру Тігіпка обговорюють і як альтернативу чинного прем’єр-міністра Олексія Гончарука. Однак, станом на сьогодні, в Офісі президента ще не прийняли рішення змінити Гончарука.
У свою чергу LB.ua пише, що питання про призначення Тігіпка прем’єр-міністром вирішено на 99% і буде реалізоване найближчим часом.
«Це питання вирішене. [Прем’єр-міністр Олексій] Гончарук захищений імунітетом, тому він піде за власним бажанням. Після цього скличуть позачергову сесію і проголосують призначення», – розповіло джерело LB.ua у владі.
«Сьогодні завершується робота місії МВФ і після цього готуються оголосити», – повідомило інше джерело.
«Голоси є. Його буде представляти президент, і зал його точно підтримає», – уточнив співрозмовник виданння в парламенті.
Відповідаючи на запитання про те, чому вибір упав на Тігіпка, один зі співрозмовників LB.ua зазначив: «Він один з небагатьох дорослих людей у країні, хто може взяти на себе відповідальність за те, що відбувається».
«Українська правда», у свою чергу, уточнила, що питання змін в уряді буде вирішено впродовж найближчих двох тижнів.
В оточенні президента також назвали причини, чому Зеленський почав думати про заміну Гончарука: це слабка ефективність уряду і соціологія, яка показує падіння довіри до уряду та особисто до Гончарука.
УП також стверджує, що Сергій Тігіпко – не єдиний кандидат на заміну Гончаруку, він просто «засвітився».
Видання Kyiv Post повідомило, що зверталося за коментарями з приводу призначення Тігіпка майбутнім прем’єр-міністром до речниці президента Юлії Мендель, до Офісу президента, до уряду і до компанії ТАС Сергія Тігіпка, однак там на запити не відповіли.
Пізніше в коментарі «Радіо Свобода» президент Володимир Зеленський підтвердив, що зустрічався з тігіпком, проте зауважив, що «проводить співбесіди» з багатьма людьми.
«Я дійсно з багатьма людьми зараз веду співбесіди. І з паном Тігіпком я теж зустрічався. Це правда», – сказав він в кулуарах форуму Age of Crimea.
У той же час, як пише «Інтерфакс-Україна», Олексій Гончарук сказав, що заяви на звільнення не писав і не обговорював свою відставку з президентом, проте теж зустрічався з Тігіпком.
«Я за останній місяць переглянув більше 20 осіб. Нам дійсно потрібно підсилити уряд радниками чи якимись посадами, людьми, які розуміють, що таке промисловість», – повідомив він.
Хто такий Сергій Тігіпко?
60-річний Сергій Тігіпко – один із ветеранів української політики. Починаючи з 1990-х, він маневрував між бізнесом, політикою та державною службою.
Тігіпко вступив на державну службу в 1997 році на посаду віце-прем'єр-міністра в уряді Павла Лазаренка і пробув на посаді два роки, працюючи в уряді наступника Лазаренка – Валерія Пустовойтенка.
- У 1999-2000 роках Сергій Тігіпко був міністром економіки в уряді тодішнього прем'єр-міністра Віктора Ющенка.
- У 2002 - 2004 роках Сергій Тігіпко очолював Національний банк України.
- Перед президентськими виборами 2004 року Тігіпко керував штабом кандидата в президенти України і тодішнього прем’єр-міністра Віктора Януковича.
- Сам Тігіпко балотувався в президенти в 2010 році, завоювавши третє місце. Він об'єднав зусилля з Партією регіонів тодішнього президента Віктора Януковича на парламентських виборах 2012 року і обійняв посаду віце-прем'єр-міністра з питань соціальної політики в уряді Миколи Азарова.
Однак кар’єра почалася з бізнесу ще задовго до його приходу в політику і на державну службу. У 1992 році Тігіпко переконав бізнесменів Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова створити банк. З їхніх грошей він створив «ПриватБанк», який до кінця 2016 року був найбільшим комерційним банком в Україні. Утім, в грудні 2016 року його націоналізували і тепер між державою та Коломойським з Боголюбовим тривають судові спори за банк.
Чи підпадає Тігіпко під люстрацію?
Як колишній член уряду режиму Януковича, Тігіпко підпадає під дію закону про люстрацію від 2014 року. Тим, хто підпадає під люстрацію, заборонено займати високі посади в державній владі.
Наразі незрозуміло, як адміністрація Зеленського обійде цей закон, але вони його ігнорували в минулому: наприклад, колишній голова Офісу президента Андрій Богдан теж працював в уряді за часів Януковича. Спершу Зеленський призначив Богдана на посаду голови Адміністрації президента. Пізніше президент перейменував «Адміністрацію» на «Офіс» і призначив Богдана його керівником. А такого органу, як Офіс президента, в законі про люстрацію немає.
Оновлено 29 лютого. Лідер парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія спростував інформацію про те, що Сергій Тігіпко стане новим прем’єр-міністром України.
Що відомо про Олексія Гончарука?
Олексій Гончарук працював заступником голови Офісу президента, а 29 серпня 2019 року Верховна Рада за поданням президента призначила його прем’єр-міністром України.