Знести неможливо залишити: крапку щодо ЖК «Галіція» поставить суд
У комплексі, якому загрожує знесення, продано більшість квартир
0До теми
-
Конфлікт на Варшавській-Сосновій. Суть.
Чому мерія не може заборонити скандальне будівництво ZAXID.NET -
«Купуючи квартири у цих будинках, ви ризикуєте грішми».
Мер Львова закликав не купувати житло у чотирьох новобудовах ZAXID.NET - У Львові знесуть незаконну багатоповерхівку ZAXID.NET
- Прокуратура вимагає скасувати право власності на багатоповерхівку у Львові ZAXID.NET
У понеділок, 5 вересня, інспекція держархбудконтролю подала позов до суду проти замовника будівництва ЖК «Галіція» на вул. Шевченка, 307а через відсутність належної дозвільної документації для будівництва. Раніше інспекція винесла припис на добровільне знесення самобуду. Проте роботи на будівництві продовжують досі. На сьогодні вже практично завершено 3 секції комплексу з 10 запланованих. При чому в першій секції залишились лише 2 непродані квартири, у другій - 8, і в третій вільними залишаються менше половини квартир. Отже люди внесли гроші в незаконне будівництво та можуть так і не заселитись у придбані квартири.
Тож чи знесуть житловий комплекс і що робити інвесторам? ZAXID.NET поспілкувався з представником міського управління архітектури, інспектором ДАБІ у м. Львові, юристом та подає найважливішу інформацію щодо житлового комплексу.
***
Порушення «Галіції»
Замовнику робіт ТзОВ «Каньйон» справді видали дозвіл на будівництво. Проте не житлового комплексу, а готелю. Про це ZAXID.NET повідомив завідувач сектору цивільної забудови відділу цивільної та промислової забудови управління архітектури Львівської міської ради Максим Петришин.
«За документами, які надав замовник робіт, там мали зводити готель. Згідно з цільовим призначенням ділянки, це було допустимо. Проте на цьому місці виріс чималий житловий комплекс, хоча дозволу на будівництво житла ми не надавали. Тим не менше забудовник успішно продає квартири, ніби нічого й не сталося», - розповів Максим Петришин.
Всупереч цільовому призначенню ділянки забудовник зводить житловий комплекс. Саме тому будівельний майданчик не допускали посадових осіб інспекції держархбудконтролю.
«Ми неодноразово намагались потрапити на будмайданчик, проте нам постійно перешкоджали. Там справді є багато порушень, які ми навіть не могли належним чином задокументувати, - пояснив у коментарі ZAXID.NET начальник юридичного відділу інспекції державного архітектурно-будівельного контролю м. Львова Святослав Кіндратів, - Через всі ці порушення ми видали припис з вимогою самостійно знести будівництво».
Рішення - за судом
Згідно зі ст. 38 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», якщо забудовник у відведений термін добровільно не виконав вимоги, встановлені у приписі, інспекція держархбудконтролю подає позов до суду. Термін припису сплив сьогодні, то ж інспекція вже скерувала позов. Якщо його буде задоволено, то забудовник буде зобов’язаний компенсувати усі витрати, пов’язані зі знесенням.
«Наша компетенція слідкувати за дотриманням норм будівництва, тому я навіть не знаю, що порадити людям, які вже внесли гроші за житло», - додав Святослав Кіндратів.
Гроші заплатили. Та чи буде житло?
Будівництвом ЖК «Галіція» займається будівельна компанія «Global Development». І хоча на сайті компанії зазначено, що вони «завжди раді журналістам та готові до співпраці», в офіційному коментарі ZAXID.NET відмовили.
Проте, зателефонувавши у відділ продажу, ми дізнались, що велику частку квартир у «Галіції» вже продано. І попри загрозу знесення комплексу будівельна компанія і далі продає квартири в ньому.
«Вас цікавлять однокімнатні квартири? Вони є різні, площею від 40 м2. Вартість від 8 300 грн до 9000 грн за м2», - повідомила менеджер Тетяна.
А рік тому житло тут продавали за ще нижчою ціною. Спокуслива пропозиція - як результат, велика частка квартир вже продані.
«Ми з чоловіком довго мріяли про власне житло. Але ціни на квартири «кусаються» і найвигіднішою була пропозиція в «Галіції». Однокімнатну квартиру ми придбали за ціною 7000 грн/м2. Ті 330 тис. грн - це фактично все, що в нас було, - розповіла інвесторка Христина Водопийко. – Буквально за тиждень після того, як ми внесли всю суму, міський голова Львова Андрій Садовий назвав перелік комплексів, в яких він не радить купувати квартири. Вже тоді ми злякалась, що заплатили за повітря і папери. А тепер ще й ці приписи про знесення… Але я не втрачаю надії і думаю, що суд не кине людей напризволяще та знайде розумне рішення».
Скандали навколо будівельної компанії
БК «Global Development» займається ще одним скандальним будівництвом - ЖК «Оранж» на вул. Варшавській-Сосновій.
Проте замовниками робіт на обох комплексах є різні юридичні особи. Замовником ЖК «Галіції» є ТзОВ «Каньйон». За інформацією сайту YouControl, засновницею цього підприємства є Наталя Щадило. Як повідомляє видання «Наші гроші», їй також належать майже 40% ТОВ «Краківський ринок» та 35% компанії «Винниківський ринок».
Як повідомляв ZAXID.NET, замовником ЖК «Оранж» на Варшавській-Сосновій є кооперативне об’єднання «Львівоблагропромбуд». Керівником цієї компанії зараз є маловідомий Роман Галайко. До нього цю посаду впродовж 17 років займав Сафоній Басараба.
Що ж робити інвесторам? Юридична площина проблеми
Припустимо, суд задовольнить вимоги інспекції держархбудконтролю і винесе рішення знести ЖК «Галіція». Що буде з грошима людей, що купили квартири?
«Звісно, це важка справа і в Україні недостатньо розроблена судова практика в таких питаннях. Але, на мою думку, навіть якщо житловий комплекс знесуть, то для інвесторів ще не все втрачено, - пояснив юрист Юрій Ничка. - Теоретично в такому випадку люди зможуть повернути свої кошти шляхом цивільних позовів через невиконання компанією взятих на себе зобов’язань».
Такий процес повернення грошей може затягнутися на роки. Тому, перш ніж укладати подібні договори та вносити гроші, варто ретельно перевіряти документи забудовника.
«Я розумію, що менеджери з продажу в таких компаніях вміють професійно «обробити» необізнаних покупців. Тому я завжди раджу: якщо ви не розбираєтесь в документах, то візьміть із собою юриста. Ви витратите якусь суму на його послуги але будете впевнені, що таки заселитесь у квартиру», - додав Юрій Ничка.
Окрім цього, мешканці самобудів можуть стикнутися зі ще однією проблемою - відсутністю комунікацій. Адже компанії, що проводять та утримують інженерні мережі, не мають права на обслуговування незаконних забудов.
До слова, у лютому 2015 року припис на знесення винесли щодо будівництва за адресою вул. Личаківська, 259. Справу передали до суду, а незавершена будівля височіє і досі. Щоправда обласна інспекція держархбудконтролю після 5 років судової тяганини таки домоглась знесення самобуду поблизу Тустані.