Активісти звинуватили Мінкульт у фінасуванні медіакомпаній, які співпрацюють з Росією
У мережі з ‘явилось звернення представників українського громадянського суспільства до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з приводу результатів конкурсу Мінкульту. Йдеться про фінансування українського патріотичного кіно.
Активістів обурило те, що серед його переможців – компанія StarMedia, яка є російсько-українською компанію та випускає серіали для російського телебачення.
«На 500 млн гривень, закладених в цьогорічному бюджеті України на патріотичні фільми, можуть нажитися компанії, що багато років плідно працювали й працюють на Росію та “русскій мір”», - йдеться у звернені.
У тексті наголошено, що до складу Експертної ради при Міністерстві культури України з відбору кінопроектів для надання державної фінансової підтримки на виробництво (створення) та розповсюдження фільмів патріотичного спрямування потрапило чимало представників проросійської медіаіндустрії, що виробляє російськомовний контент для Росії, і навіть російську пропаганду.
«Так, переможні четверте та дванадцяте місце на конкурсі зайняли проекти компанії StarMedia – 16-серійна побутова комедія «Подорожники» (претендує на 16,5 млн грн державного фінансування) та польський детективний серіал “Принцип насолоди”, дія якого відбувається в Польщі та Чехії і трохи в Одесі (претендує на 12,4 млн грн)... Отже, компанія StarMedia може отримати майже 30 млн гривень на проекти, “патріотичність” яких викликає чимало запитань. Та найбільше обурення викликає те, що такі компанії, як StarMedia, взагалі були допущені до конкурсу й перемогли», - йдеться у відкритому листі.
Прем’єр-міністрові також доводять до відома, що серед членів Експертної ради була представниця StarMedia.
Лист підписали письменник Юрій Винничук, політолог Михайло Басараб, члени Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів Марія Гурська, Сергій Оснач та Віктор Литовченко, координатор ініціативи «Бойкот російського кіно» Максим Ковбик, Святослав Літинський, кінокритик Ярослав Підгора-Гвяздовський та інші.
Нагадаємо, компанія StarMedia заснована 2006 року Владиславом Ряшиним. З часу заснування і дотепер вона спеціалізується на створенні фільмів і передач для РФ. Так, на сайті компанії (якщо відкрити його російськомовну версію), компанія позиціонується як російська. Також на сайті можна знайти посилання на такі проекти як «По законам военного времени», «Офицерские жены», «Штрафник», «Романовы», «Кронштадт», «А зори здесь тихие…» тощо. Деякі автори цих проектів, наприклад режисер фільму «А зори здесь тихие…» Ренат Давлетьяров, внесені до Переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України.
Серіал «Офицерские жены» був заборонений Експертною комісією з питань розповсюдження і демонстрування фільмів при Держкіно як такий, що містить російську пропаганду. Також був заборонений серіал «Бомба».
Серед історичний проектів компанії є передача «Великие битвы России» (2018 р.), де йдеться, зокрема, й про Полтавську битву тощо.
Автори звернення звертають увагу Володимира Гройсмана й на те, що за цикл передач «История государства Российского» Влада Ряшина нагороджено премією «За возрождение России».
Йдеться у звернені і про компанію Film.ua, яка за даними російського видання РБК у 2017 році зайняла другемісце в Росії з виробництва серіалів для російського ТБ. Її проекти також зайняли переможні друге та тридцять четверте місця на конкурсі та претендують на державне фінансування в обсязі 46,7 та 41,1 млн грн відповідно. Йдеться про проекти «І будуть люди» та «Фелікс Австрія».
Підписанти вимагають: скасувати результати конкурсу «патріотичних» фільмів, розпустити Експертну радусформувати та затвердити нове положення, яке виключатиме можливість участі у конкурсі патріотичних фільмів компаній, які продовжують створювати російсько-український контент, а також компаній, фільми або передачі яких визнані Держкіно такими, що містять російську пропаганду.