Антитютюнові активісти вимагають від Яресько прискорити подорожчання цигарок

З 1 липня середня ціна однієї пачки сигарет може зрости на ₴2

ЕкономікаВолодимир Пиріг, 31 травня 201513493
Антитютюнові активісти вимагають від Яресько прискорити подорожчання цигарок
фото DepositPhotos
Тютюнова плантація на Кубі

З нагоди Всесвітнього дня без тютюну, який відзначається 31 травня, експерти коаліції «За Україну без тютюнового диму» звернулись до міністра фінансів Наталії Яресько з закликом розпочати підвищення акцизів на тютюнові вироби, як того вимагає підписана Угода про асоціацію між Україною та ЄС.

У зверненні аналізується проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зміни ставок деяких податків і зборів», оприлюднений для обговорення у квітні, в якому запропоновано збільшити ставки акцизів з 1 січня 2016 р. на прогнозований рівень інфляції 26,7%. Але борці з курінням наголошують, що враховуючи розвиток ситуації в Україні за останній час, запропоноване міністерством підвищення акцизів на тютюнові вироби є недостатнім і затягнутим у часі, пише Укрінформ.

«Зростання цін на сигарети відбувається в рази повільніше, ніж на продукти харчування: за останні 12 місяців (з березня 2014 року) індекс споживчих цін становив 145,8%, при цьому ціни на хліб і хлібопродукти зросли на 78%, а на тютюнові вироби – лише на 37%», – йдеться у листі до міністра фінансів.

Як наголосив керівник Українського центру Контролю над тютюном, ГО «Життя» Андрій Скіпальський, «ми звернулись з пропозицією запровадити запропоновані Мінфіном специфічні ставки акцизів на тютюнові вироби не з 1 січня 2016 року, а з 1 липня 2015 року. Перенесення термінів звузить простір для маневру тютюновим компаніям. Ціна на пачку дешевих сигарет зросте на ₴2, на пачку дорогих сигарет – на ₴2,5. Середня ціна пачки сигарет зросте з ₴15 до ₴17, або на 13%. При цьому, ціни на сигарети в Україні залишаться меншими, ніж у сусідніх країнах, тобто не буде економічних передумов для контрабанди сигарет в Україну».

Підвищення акцизу, за словами Скіпальського, принесе до Державного бюджету додатково близько ₴2 млрд лише протягом 2015 року.

Щороку 31 травня світова спільнота порушує різні теми та проблеми, пов’язані з тютюнопалінням. У цьому році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) закликає уряди та громадськість на міжнародному рівні докласти зусиль задля вирішення питання незаконної торгівлі тютюновими виробами, що є джерелом фінансування терористичних та кримінальних організацій та спричиняє вимивання надходжень до бюджетів.

Громадські активісти наголошують, що, підписавши Угоду про асоціацію з ЄС, Україна взяла на себе зобов’язання протидіяти незаконній торгівлі тютюном, а одним з дієвих кроків щодо цього є гармонізація акцизів (та цін) на тютюнові вироби із сусідніми країнами ЄС згідно з директивами Євросоюзу.

Вони нагадують, що Угода про асоціацію (стаття 352) говорить про те, що «сторони розвиватимуть співробітництво щодо боротьби з контрабандою підакцизних товарів. Це співробітництво, зокрема, включатиме поступове наближення акцизних ставок на тютюнові вироби».

Акцизна політика ЄС передбачає систематичне підвищення ставок акцизу для скорочення споживання тютюнових виробів. Натомість у другій половині травня з’явилася інформація про лобіювання тютюновими корпораціями у Міністерстві фінансів рішення не підвищувати акцизи у 2015 році, а саму гармонізацію ставок розтягнути на 12-15 років.

Борці з палінням вважають це неприпустимим кроком, який призведе до порушення міжнародних зобов’язань і є фактом прямого втручання тютюнової індустрії у акцизну політику держави.

За даними Держстату, в січні-квітні 2015 роки в Україні виробництво сигарет було на 2% вище, ніж у відповідний період 2014 року, хоча ринок сигарет в Україні зменшився через окупацію частини території держави. Зростання виробництва сигарет переважним чином пояснюється збільшенням рівня контрабанди українських сигарет до країн ЄС.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів

Дискусія 3

Для того, щоб залишити коментар, необхідно увійти
 • Lyubov Yastrems'ka 31 травня 2015, 12:05

  А де активісти антипідняттятарифівнакомуналку, антипідняттяціннаїжу, андиподорожчаннятоварівпершоїнеобхідності?

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • ruslan ZUGRIW 31 травня 2015, 12:05

  ПОКАЖІТЬ НАРОДУ ЦИХ ДИБІЛІВ ЯКІ ВИМАГАЮТЬ ПІДВИЩЕННЯ ЦІН НА ЩО НЕБУДЬ .? ЦИГАРКИ БУДУТЬ ДОСТУПНИМИ ТІЛЬКИ ДЛЯ БАГАТИХ ..

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Irine Ulanovskaya 31 травня 2015, 11:56

  Блин, еду покупать - не на что, лечиться - дорого, умереть - не по карману, жить в квартире, принимать душ - не хватает зарплаты.... Здоровый образ жизни с бассейнами и тренажерными залами - вообще цены запредельные. Оставьте хоть что-нибудь доступное

  відповісти цитувати поскаржитись

 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
 • Набридло вводити код – увійдіть через профіль у соцмережі
  Оновити
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук