Археологи розшифрували тригонометричну «шпаргалку», якій більше 3700 років

СвітРоман Ганкевич, 26 серпня 201726110
Вважалося, що табличка була «шпаргалкою» вчителю, який перевіряв рішення рівнянь

Австралійські археологи зуміли розшифрувати одну з найвідоміших вавілонських глиняних табличок, яку на початку ХХ ст. знайшли на території сучасного Іраку. Виявилося, що це аналог сучасної тригонометричної таблиці, пише журнал Historia Mathematica.

Як зазначається, табличку, відому під назвою Plimpton 322, більше 100 років не могли прочитати і її призначення залишалося загадкою.

Науковці датували артефакт періодом між 1822 і 1762 роками до н. е. Більш ранні дослідження показали, що на ній зображені числа в чотири стовпці. Вважалося, що табличка служила або «зошитом» учневі, або «шпаргалкою» вчителю, який перевіряв рішення рівнянь.

Тепер дослідники встановили, що табличка містить список піфагорових трійок - наборів з трьох натуральних чисел, що задовольняють рівнянню a2 + b2 = c2. В найвідомішу з таких трійок входять числа 3, 4 і 5. Це співвідношення ще до Піфагора використовувалося для побудови прямих кутів.

Лівий край таблички не зберігся. Вчені припускають, що спочатку вона складалася з шести стовпців чисел і 38 рядків. Таблиця містить відносно великі числа: наприклад, першу збережену трійку утворюють числа 119, 120 і 169.

На думку дослідників, цей список чисел виконував роль сучасних тригонометричних таблиць. Він дозволяв обчислювати невідомі відстані на основі наявних даних - його могли використовувати для проведення меж земельних ділянок і будівництва масштабних споруд. Примітно, що автор таблиці не використовував при розрахунках поняття кута - замість цього він враховував співвідношення довжин сторін трикутника.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук