Біля Львова знайшли архівні матеріали УПА, які вчили оберігати дітей від пропаганди СРСР

Вояки УПА вчили батьків, як захищати дітей від радянської пропаганди

У Янівському лісі поблизу Львова чоловік знайшов алюмінієвий бідон із архівними матеріалами УПА і передав знахідку у музей «Тюрма на Лонцького». Про це пише «Радіо Свобода».

Як зазначається, алюмінієвий бідон має номер 8809 і дату - 1946 рік. Радянська влада спеціально нумерувала бідони. Енкаведистам було відомо, що українські підпільники у них ховають документи і закопують у землю. Якщо на молочарні не виявляли бідона, то когось із робітників підозрювали у співпраці з УПА. Часто повстанці підпалювали будівлі, забираючи бідони, щоб ніхто не постраждав від НКВС.

Віднайдений бідон закопали у Янівському лісі, неподалік від Львова. Завдяки піщаному ґрунту він добре зберігся, як і документи у ньому - вони у гарному стані. Майже всі документи були створені у період між 1948 – першою половиною 1951 року. Вони охоплюють Львівську, Рівненську, Івано-Франківську області, частину Чернівецької.

На думку директора музею «Тюрма на Лонцького», історика Руслана Забілого, архіви спеціально привезли з різних регіонів на Львівщину, можливо, для служби безпеки УПА. Серед документів є інформаційний звіт на 117 сторінках з Івано-Франківщини. Це списки кадрів ОУН, протоколи мародерств Міністерства державної безпеки СРСР, звіти про організування колгоспів, винищувальних батальйонів.

Найцікавішим у знахідці є документи, що дають рекомендації, як оберігати дітей від пропаганди СРСР. Для прикладу, повстанці радять батькам пояснити дітям, що російський народ не є старшим братом українців, не є його опікуном і визволителем. Також батькам рекомендують пояснити дітям, що «піонери», «комсомольці» та інші большевицькі організації є шкідливі для українців і мають на меті збольшевичити дітей, зробити їх слухняним знаряддям у руках ворожої большевицької партії.

«Навчіть дітей, як вони мають ставитись до большевизму і большевиків. Не вірити большевикам, уникати їх. Доросла молодь не сміє допускатися ближчих відносин і подруж з большевиками. Не вживати російської мови, не здороватись по-большевицьки, по-російськи. На кожному кроці поясніть, яку шкоду роблять большевики. Навчіть правильного ставлення до большевицької школи. Спростовуйте дітям большевицьку пропаганду», - рекомендується у матеріалах знахідки.

Також вперше були знайдені і передані у музей кілька номерів дитячого підпільного ілюстрованого журналу «Малі друзі», 1948 року видання. У ньому вірші для дітей, оповідання, загадки, і ігри історичного змісту. Усе написано для сприйняття дитиною. Дітям нагадують говорити рідною мовою. У 1947–1948 роках журнал для української дітвори українці видавали в таборі для переміщених осіб у Німеччині. До Другої світової війни він виходив у Львові, а в роки війни - у 1940–1944 роках - у Кракові.

Усі документи, які передали музеєві, тепер оцифрують і реставрують.

До слова, подібний бідон знайшли на Львівщині у вересні минулого року. Це були документи з архіву українського підпілля 1951 року. Вони зберігались на глибині 0,4 м у металевому 40-літровому молочному бідоні.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук