Бюджет недоотримає доходи від акцизів на тютюн через ініціативи Мінфіну

Суспільство19 жовтня 20162320

В результаті реалізації запропонованих Мінфіном акцизних ініціатив в тютюновій сфері неминучими наслідками стануть невеликий недобір акцизу, проте катастрофічний провал по ПДВ і роздрібного акцизу. Про це в своєму блозі «Акцизи-2017: повторюємо свої помилки» пише Олександр Крамаренко.

Також автор застерігає, що така політика не дасть ефекту по частині зниження тютюнопаління: «Замість цього будемо мати зростання споживання дешевих сортів і, можливо, контабанди/контрафакту («горілчаний сценарій»)».

«В результаті застосування проекту Мінфіну отримаємо відносно м'яке подорожчання дешевих сигарет і куди більш сильне подорожчання сигарет дорогих/якісних сортів. Тому що адвалорна складова для дешевих сигарет «ховається» всередині МНО, а для більш дорогих – фактично, додається зверху», – йдеться в статті.

Аналізуючи європейський досвід в цій сфері, експерт відзначає, що більшість країн ЄС знижують адвалорну частину акцизів, вважаючи за краще стягувати їх у вигляді специфічної ставки.

«З 28 держав, що входять в ЄС, з 2010 по 2016 рік адвалорні ставки підняли тільки Болгарія і Хорватія. Залишили незмінними – Фінляндія, Польща, Литва. Всі інші – знижували. Від помірно знизили Словаччини, Чехії, Естонії, Німеччини до радикально зменшили ставки – на третину, на дві п'ятих Греції та Швеції, відповідно. Нідерланди, Данія, Словенія знизили адвалорну ставку приблизно на п'яту частину. Всі інші країни – приблизно на 1/15-1/10», - пише автор.

За його словами, проводячи таку політику, вони отримують зниження тютюнопаління, простоту фіскального адміністрування, зростання збору акцизів до бюджету.

«Нинішня акцизно-тютюнова суперечка – це, по-перше, ціна питання в кілька десятків мільярдів гривень до держбюджету (тобто більше цих мільярдів отримаємо на невідкладні потреби або менше). А по-друге, це – можливість м'яко утримати людей від переходу на вже зовсім дешевий тютюн», – резюмує автор.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук