Чому дискваліфікували українських шахістів
Спорт

Чому дискваліфікували українських шахістів

ZAXID.NET з’ясував, хто винен 60 тис. євро

Олег Онисько, 15 квітня 2016 2533 1

Міжнародна федерація шахів (ФІДЕ) оголосила 14 квітня 2016 року про відсторонення українських шахістів від участі у міжнародних змаганнях. ФІДЕ вдалася до санкцій щодо українських спортсменів через борг Федерації шахів України (ФШУ), яка не заплатила 60 тис. євро організаційного внеску за проведення чемпіонату світу з шахів серед жінок у Львові.

Президент ФШУ Віктор Капустін у своїх офіційних заявах пояснив, що борг перед ФІДЕ – це відповідальність Львівської міської ради. За його словами, львівська мерія повинна була сплатити 60 тис. євро, які є призовими української шахістки Марії Музичук. Йшлося навіть про те, що озвучену суму місто може компенсувати шахістці в «іншій прийнятній формі».

У свою чергу мер Львова Андрій Садовий заявив, що борг у 60 тис. євро перед ФІДЕ належить Федерації шахів України (ФШУ), а відмову сплачувати цей борг назвав «скандалом і ударом по іміджу України». За його словами, президент ФШУ Віктор Капустін повністю самоусунувся від відповідальності за проведення матчу за звання Чемпіонки світу з шахів між Марією Музичук та китаянкою Хоу Іфань, який відбувся в березні у Львові.

ZAXID.NET спробував розібратися, хто ж справді повинен заплатити борг у ФІДЕ, чи залишиться Марія Музичук без призових і як довго триватиме дискваліфікація українських шахістів.

Як це сталося?

Українських шахістів дискваліфікували із міжнародних змагань через заборгованість Федерації шахів України (ФШУ) перед Міжнародною федерацією шахів (ФІДЕ). Згідно з угодою про проведення матчу за звання чемпіонки світу з шахів, який відбувся із 1 по 18 березня у Львові, ФШУ повинна була перерахувати організаційний внесок у ФІДЕ розміром 405 тис. євро. Однак вже після завершення чемпіонату світу з шахів серед жінок у Львові, ФШУ заявила, що до повної суми бракує 60 тис. євро, які обіцяла заплатити Львівська міськрада.

Через цю заборгованість ФІДЕ 14 квітня ухвалила рішення тимчасово відсторонити українських шахістів від міжнародних змагань. ФШУ має час сплатити борг до 1 травня 2016 року, тоді ФІДЕ скасує дискваліфікацію українських спортсменів. Якщо українська федерація не виплатить цих коштів, то дискваліфікація діятиме безстроково, а ФІДЕ подасть на ФШУ у Спортивний арбітражний суд в Лозанні.

Українські шахісти будь-якого рівня не зможуть брати участі у міжнародних змаганнях. Наприклад, збірна України з шахів може пропустити найближчий чемпіонат Європи, який відбудеться у травні 2016 року.

Хто повинен заплатити ці кошти?

Угоду про проведення матчу за звання чемпіонки світу з шахів між українкою Марією Музичук та китаянкою Хоу Іфань підписували чотири сторони: ФІДЕ, ФШУ, Марія Музичук та Хоу Іфань. Загальна сума коштів, яку за цією угодою повинна була перерахувати ФШУ до ФІДЕ, становила 405 тис. євро.

Внесок сплатили за рахунок коштів Львівської міської ради (145 тис. євро), Львівської обласної ради (100 тис. євро) та зі спонсорських коштів, які залучив керівник оргкомітету із проведення матчу і голова Адміністрації президента України Борис Ложкін (100 тис. євро).

У свою чергу Міністерство молоді та спорту, а також Федерація шахів України жодних коштів для проведення турніру не внесли.

Місцева влада, а також представники оргкомітету, не могли розпоряджатися грошима організаційного внеску ФІДЕ. Кошти з місцевих бюджетів, а також спонсорські гроші надходили до ФШУ, яка повинна була перерахувати гроші на рахунки ФІДЕ. Тобто у будь-якому випадку інституція, яка повинна виплатити 60 тис. євро боргу ФІДЕ – це Федерація шахів України. ФШУ може отримати ці кошти із будь-яких джерел.

Чи Львів повинен заплатити 60 тис. євро?

«Попередньо, джерелом фінансуванням решти 60 тис. євро (призові кошти Марії Музичук) передбачалась Львівська міська влада, яка вела переговори з пані Марією, щодо компенсації цих коштів у іншій прийнятній формі», - йдеться в офіційному прес-релізі ФШУ від 14 квітня 2016 року.

Президент ФШУ Віктор Капустін у Львівській опері під час церемонії відкриття матчу ФІДЕ за звання чемпіонки світу з шахів 

Серед усіх партнерів, які брали на себе фінансові зобов’язання з проведення матчу ФІДЕ за звання чемпіонки світу з шахів серед жінок, Львівська міська рада виділила найбільше коштів – загалом це понад 7,5 млн грн.

Депутати ЛМР тричі голосували за виділення коштів на проведення ЧС з шахів серед жінок: восени 2015 року - 750 тис. грн, у лютому 2016 року – 6 млн 464 тис. 410 грн, а також у березні 2016 року – 700 тис. грн. Враховуючи те, що восени 2015 року дирекція з проведення матчу змогла освоїти лише 250 тис. грн., решту 500 тис. грн. ввійшла до основної суми  - 6,4 млн. грн., які виділили у лютому 2016 року. Таким чином із бюджету міста Львова виділили сумарно 7 млн 664 тис. 410 грн. Ще приблизно 5 млн грн. виділила Львівська обласна рада.

Із загальної суми 7,66 млн грн, виплаченої міськрадою, 3,6 млн грн були спеціально переказані ФШУ для сплати організаційного внеску ФІДЕ. Пізніше міська рада виділила ще 700 тис. грн. до цієї суми, оскільки у ФШУ заявила про дефіцит через коливання курсу євро.

Голова Львівської ОДА Олег Синютка, шахістки Марія Музичук та Хоу Іфань, мер Львова Андрій Садовий під час відкриття пам'ятної дошки матчу ФІДЕ біля Палацу Потоцьких у Львові

Загалом сума внеску Львова до організаційного внеску ФІДЕ становить приблизно 148 тис. євро (якщо рахувати за курсом 1 євро/29 грн). Про додаткове виділення із міського бюджету суми у 60 тис. євро Федерація шахів України львівську мерію не попереджала.

«Коли завершувався чемпіонат, наша федерація звернулася до ЛМР із проханням виділити ще 700 тис. грн., оскільки через коливання курсу виник дефіцит у сплаті внеску до ФІДЕ. Міська рада Львова проголосувала за виділення цих коштів і перерахувала їх на рахунки ФШУ. Усі листи, усі зобов’язання, які нам надходили від ФШУ, львівська міська рада виконала. Потім виник дефіцит у 60 тис. євро. Запитання – звідки? У жодному із листів до ЛМР від Федерації шахів України про це не йшлося. Ми ж не знаємо, як ФШУ вела розрахунки, міська рада не має до цього доступу. Можливо, через місяць виникне ще одна сума?», – прокоментував ZAXID.NET ситуацію заступник мера Львова Андрій Москаленко.

До слова, сама шахова федерація не сплатила жодної копійки до внеску ФІДЕ. Спроби ZAXID.NET отримати коментар від керівництва Федерації шахів України виявилися безуспішними. Віце-президент ФШУ Юрій Гнип заявив, що позиція федерації чітко сформована у прес-релізі: 60 тис. євро повинне заплатити місто Львів.

Чи справді Марія Музичук залишиться без призових?

Ні. Призовий фонд матчу за звання чемпіонки світу з шахів України становив 200 тис. євро. Переможниця турніру повинна отримати 60% від цієї суми – 120 тис. євро, а переможена шахістка – 40% від цієї суми (80 тис. євро). Наразі жодна із спортсменок не отримала повної суми своїх призових. Перед початком турніру ФІДЕ виплатила спортсменкам лише гарантійні внески – по 20 тис. євро. Призові Марії Музичук та Хоу Іфань виплатять лише після перерахунку ФІДЕ усієї суми з боку ФШУ. Якщо ж такого не відбудеться, то ФІДЕ заплатить призові спортсменкам зі своїх коштів і подасть до Спортивного арбітражного суду на ФШУ.

Заяви президента Федерації шахів України Віктора Капустіна про те, що 60 тис. євро, які ФШУ повинна виплатити ФІДЕ, – це призові кошти Марії Музичук, не відповідає дійсності. ФІДЕ не розділяла надходження усієї суми, які повинна виплатити ФШУ, на частини і виплачуватиме призові із загального фонду. Виплата призових спортсменкам перебуває лише у компетенції ФІДЕ, а не міської ради Львова, Федерації шахів України чи інших інституцій.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук