Departament Stanu USA wymaga zwolnienia Tymoszenko z aresztu
Kierownictwo USA jest zaniepokojone rozwojem wydarzeń w sprawie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko i zamierza nadal uważnie śledzić postępowanie sądowe w jej sprawie - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu Mark Toner.
"USA chcą znów podkreślić swoje zaniepokojenie aresztem byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. Analogiczne zaniepokojenie wypowiada się i na poziomie międzynarodowym. Jej areszt wywołuje pytania wobec przestrzeżenia norm prawnych na Ukrainie i nadal wzmacnia myśl o tym, że władze Ukrainy wysuwa oskarżenia, uwarunkowane politycznie" - powiedział przedstawiciel Departamentu Stanu podczas briefingu w Waszyngtonie.
Mark Toner akcentował, że USA wzywają do ukraińskiej strony o "rozważenie opcji pilnego zwolnienia Julii Tymoszenko z aresztu".
"Informowaliśmy rząd Ukrainy o swoich obawach i nadal będziemy uważnie śledzić postępowania sądowe przeciwko Tymoszenko i innym przedstawicielom ukraińskiej opozycji" - akcentował Mark Toner.