Децентралізація по-сокільницьки або Нічого святого

Як мешканці ефективно протистоять незаконним рішенням Сокільницької сільради

17:38, 31 січня 2022

Наперед скажу: мабуть, це не буде черговим «плачем Ярославни», мовляв, усе пропало. Пропало, але не все. Ця історія із продовженням радше про те, як небайдужі мешканці малої громади поблизу Львова, об’єднавшись, контролюють витрати бюджетних коштів, фіксують зловживання службовим становищем чиновників, ведуть власними силами відеотрансляції сесій та громадських обговорень, знімають викривальні відеоблоги про непересічні події в громаді, аналізують чималі об'єми даних з відкритих джерел та врешті-решт скасовують незаконні рішення Сокільницької сільської ради в суді.

Безсумнівно, реформа децентралізації – одна з найбільш успішних та потрібних в сучасній історії України. Основною її метою було наблизити владу до мешканців, а мешканців до влади для підвищення на місцях доступності та якості освітніх, медичних, соціальних, адміністративних, культурних та комунальних послуг тощо. Відтак територіальні громади отримали значні повноваження та матеріальні ресурси на місцях, в громадах створюються ЦНАПи, відділи архітектури і містобудування тощо.

На прикладі досить багатої приміської Сокільницької територіальної громади чисельністю населення 10 000 мешканців хочу показати, наскільки важливо державі якнайшвидше встановити запобіжники та належний контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування.

Отже, на виборах 25 жовтня 2020 року до Сокільницької сільської ради було переобрано голову Сулимка Тараса Михайловича, представника політичної партії «ЄС», та обрано 22 депутатів (із них 10 було переобрано вкотре). Виборцям обіцяли запустити електробус між трьома селами громади, відкрити перший садочок до кінця 2020 року (до речі, досі не відкритий), в найкоротші терміни розпочати будівництво корпусу їдальні для школярів (школа в Сокільниках дотепер не має харчоблоку!), завершити каналізування... Ще дуже багато всього було обіцяно, при цьому за кількістю брудних політичних технологій і ботоферм, які використовували кандидати, вибори в Сокільниках були наближені до рівня виборів мерів великих міст. А все тому, що за економічною спроможністю громада входить в трійку лідерів Львівщини. Індекс податкоспроможності Сокільницької територіальної громади становить 2,2 (це дуже добре, на хлопський розсуд). Бюджет громади станом на листопад 2021 року за доходами становив понад 149 млн грн і був перевиконаний на 2,6% за 11 календарних місяців.

Сокільники мають надзвичайно економічно вигідне розташування через наближеність до Львова. Село динамічно розбудовується, але саме минулий рік став переломним для сфери будівництва. Після створення територіальної громади частину повноважень щодо містобудування було передано громадам. В структурі сільської ради було створено відділ архітектури і містобудування. І саме цей орган, згідно порталу Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, на території Сокільницької сільської ради видав 36 разів містобудівні умови та обмеження (далі – МУО). Із них 12 МУО – це дозволи на нове будівництво багатоквартирних будинків (частина з них під виглядом багатофункціональних комплексів). Ще в семи випадках дані щодо виданих МУО досі не внесено до реєстру (пропущені номери документів 01,02,10,11,25,38,39) – і можна лише здогадуватись, які «несподіванки» на нас, сокільничан, чекають в майбутньому.

Наприкінці 2020 року громадськість змусила місцеву владу запустити офіційний веб-сайт сільради та розпочати публікувати офіційні документи для ознайомлення. Це дало можливість хоча б частково аналізувати проекти та самі рішення. На жаль, віз і далі там: часто не публікуються визначальні цифри, прізвища, додатки, а суть рішень громадськість дізнається постфактум або через тривалий час, коли в поле готується виїхати важка будівельна техніка. Наведу декілька прикладів з життя громади за минулий рік.

Наприкінці лютого 2021 року мешканці Сокільник дізнались про те, що Сокільницька сільська рада всупереч генплану затвердила зміни до детального плану території в кварталі садибної забудови і дозволила будувати два багатоквартирні будинки на 200 квартир компанії, пов’язаній із будівельною корпорацією «КАРПАТБУД». ГО «Зручна громада» після звернень мешканців підготувала та подала судовий позов про визнання протиправним та скасування даного рішення. Через 8 місяців під тиском громадськості сільрада таки визнала своє рішення недійсним, проте судовий процес тривав далі, оскільки на підставі цього рішення було змінено цільове призначення земельної ділянки, видано МУО, технічні умови. І 29 грудня 2021 року Львівський окружний адміністративний суд у справі про визнання протиправним та скасування рішення поставив логічну крапку – задовольнив позовні вимоги повністю.

На початку грудня 2021 року було подано чергові два судові позови про визнання протиправним та скасування рішення Сокільницької сільської ради №165, яким затвердили два детальні плани території. А саме:

  • дозволили будувати станцію техобслуговування та автомийку в прибережних захисних смугах ставка і річки по вул. Садова-Наварійська в Сокільниках поблизу церкви, незважаючи на заперечення та спротив мешканців, зокрема під час громадських слухань;
  • дозволили депутату Сокільницької с/р та члену земельної комісії Любомиру Крисі будувати багатофункціональний комплекс, а насправді шість багатоквартирних будинків на 94 квартири (ще 3 багатоквартирні будинки дозволено цим детальним планом на перспективу) в кварталі виключно індивідуальної (садибної) житлової забудови при виїзді на трасу Львів-Пустомити-Меденичі на початку вулиць Успенської та Зеленої (про проведення громадських слухань мешканці не були проінформовані).

Ніби цього мало, нещодавно стало відомо, що секретарю Сокільницької сільської ради затвердили детальний план території для будівництва житлового комплексу з вбудованими громадськими приміщеннями, тобто чотириповерхові багатоквартирні житлові будинки на 92 квартири висотою 15 метрів, площею 15 тис. кв.м. І все це в шумовій зоні понад 85 дБ за умов заходу на посадку літаків. Новостворена компанія ТОВ «СОК-ТАК» (21,6% якої записано на матір секретаря Сокільницької сільської ради Володимира Святого) уже приступила до будівельних робіт на ділянці, не маючи належних дозволів.

Всупереч генплану Сокільник у вересні 2021 року було видано містобудівні умови та обмеження на будівництво багатофункціонального комплексу (а насправді це три 10-12 поверхові багатоквартирні будинки загальною висотою 36 метрів!!!) І це на території чинної промислової зони с. Сокільники по вул. Трускавецькій. Місцеві підприємці, які роками працюють у тій промзоні, неприємно вражені таким рішенням місцевої влади. Досі невідомо скільки квартир матимуть ці багатоповерхівки. Але з відкритих джерел стало відомо, що будівельна компанія Галжитлобуд вже розпочала тут продаж апартаментів.

Ще майже пів гектара землі було вилучено з діючої промислової зони для будівництва багатоповерхівок. Адже в 2021 році було внесено зміни до генплану і місцева влада 28.10.2021 року видала містобудівні умови та обмеження на нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими громадськими приміщеннями та підземною автостоянкою по вул. Львівська бічна, 1 в с. Сокільники (MU01:4365-4049-3915-9081). І це при тому, що мешканці багатоквартирних будинків, які розташовані значно далі, ніж заплановане будівництво, неодноразово скаржаться місцевій владі через неприпустиму наближеність багатоквартирних житлових будинків до виробничих підприємств, які працюють.

Мешканці вул. Героїв Крут від січня цього року прокидаються і засинають під звуки будівельної техніки, оскільки сільрада видала МУО на нове будівництво комплексу багатоквартирних житлових будинків з вбудованими приміщеннями громадського призначення та підземним паркінгом по вул. Героїв Крут в с. Сокільники Львівського району Львівської області. В кварталі малоповерхової багатоквартирної забудови, де гранично допустима висота може становити 12 метрів, сільрада дозволила будувати багатоповерхівки висотою… 20 метрів!

Колишній депутат Сокільницької сільської ради, а віднедавна депутат Львівської районної ради, Олександр Марко (а точніше його ТОВ "САН МАРКО СІТІ") в 2021 році отримав містобудівні умови та обмеження на будівництво багатофункціонального комплексу в охоронній зоні об’єкта археологічної спадщини позначеного в генплані с. Сокільники. На наступний рік заплановано виділити з місцевого бюджету 700 тис. грн на облаштування кільця біля новозбудованої багатоповерхівки “Сан Марко” в центрі Сокільник та ще 500 тис. грн на облаштування пожежної водойми поруч цієї будівлі. Не можна не згадати витрачених понад 2 млн. грн бюджетних коштів на дитячий та спортивний майданчик біля “Сан Марко” у 2020 році. Що це – просто-таки нечувана щедрість чи випадковість, збіг?.

Ще 2021 рік запам’ятався появою гаражно-будівельного кооперативу “Сокільники Ветеран-АТО” під керівництвом сокільничанина Пінака В. С., який нічого спільного з ветеранами АТО/ООС не має. За заявою даного кооперативу вже затверджено детальний план території для розташування гаражної забудови на вул.Героїв Крут. Цілком можливо, ця територія зовсім скоро буде забудована черговими багатоповерхівками.

І гучним акордом 2021-го року для місцевої влади стало прийняття дискримінаційного рішення про те, що в єдиний садочок на 75 місць, який в 2022 році планують все таки відкрити після десяти років будівництва, першочергово зможуть потрапити ті діти, батьки яких зареєстровані на території громади понад 15 років. І це попри те, що переважна більшість місцевих дошкільнят роками навчається у комунальних дошкільних закладах сусідніх громад, у Львові, Пустомитах тощо. Мешканці вже звернулись до Уповноваженого з прав людини в цій справі. Адже замість того, щоб відкривати нові комунальні садочки в наявних та проектованих будівлях, зокрема багатоквартирних, краще вигадати норму, яка поділяє зареєстрованих мешканців на певні групи. В цьому контексті про сільську владу Сокільників наприкінці року говорила вся країна.

Як бачимо, всі ляльководи Сокільницької сільської ради вирішили не відкладати свої реальні наміри у довгий ящик. І вже з першого року створення Сокільницької територіальної громади взялись за втілення своїх істинних шкурних інтересів: хаотично забудовувати багатоповерхівками кожен вільний клаптик Сокільник. Про надходження в бюджет чи про комунальну соціальну інфраструктуру при цьому не йдеться.

На прикладі однієї громади ми показали, які наслідки може мати надання додаткових повноважень громадам на місцях без належного контролю держави, хоча б у сфері регулювання містобудівної документації. На жаль, ні партія, ні чуб, ні побратими не здатні стримати людську натуру в прагненні до швидкого збагачення.

P.S. Поки писали матеріал, уже є оголошення про продаж квартир на вулиці Спортивній у Сокільниках. Там за планом буде 9 будинків…