Деякі лауреати Шевченківської премії виступили проти номінації Григорія Грабовича

Підписанти відкритого листа вважають, що дослідження знаменитого вченого є антиукраїнськими

КультураК.С., 18 грудня 201524096
Деякі лауреати Шевченківської премії виступили проти номінації  Григорія Грабовича
фото mediasapiens.ua
Григорій Грабович

Деякі представники українського наукового та культурного співтовариства, серед яких є декілька лауреатів Національної премії ім. Тараса Шевченка, звернулись із відкритим листом до голови та членів Шевченківського комітету стосовно висунунення на здобуття премії американського та українського професора Григорія Грабовича. Лист розміщено на сайті найково-ідеологічного центру імені Дмитра Донцова у рубриці «Меч духовний».

У листі наукова діяльність Грабовича названа такою, що «відверто просякнута деструктивними антиукраїнськими, у суті своїй колоніальними ідеями». Очевидно, що йдеться насамперед про дослідження Грабовичем творчості Тараса Шевченка.

«Упродовж багатьох років він, вдаючись до спекулятивних необґрунтованих гіпотез та маніпулювань, прагне довести, що геніальний український поет – це суперечливий в собі міфотворець, «шаман», «популіст», розірваний між українським та російським світами маргінал, творець «сумнівної соціально-політичної спадщини», а ще – антидержавник, антиреволюціонер, антитрадиціоналіст, антимаскулініст і т. ін. Історико-літературні узагальнення та біографічні висліди такого штибу є відверто шевченкофобськими, а відтак послідовно руйнують гуманітарну ауру нації», - йдеться у листі.

«Чи усвідомлює п. Грабович, чому досі з такою запопадливістю підхоплювала й розтиражовувала його «ідеї» (про гомосексуалізм Т.Шевченка у т.ч.) та сумнозвісна українофобська колона в нашій країні, що давно (особливо в роки незалежності) систематично здіймає хвилі дискредитації всього українського, наших світочів, насамперед Шевченка», - запитують підписанти.

Вони вважають, що «поява у списку номінантів на здобуття Шевченківської премії книжок професора Г.Грабовича – це, щонайменше, прикра помилка або провокація».

Лист підписали письменники Валерій Шевчук, Юрій Мушкетик, Роман Горак, академік НАНУ Віталій Дончик, поет та громадський діяч Ігор Калинець, художики Любомир Медвідь, мистецвознавець Василь Откович, декан філологічного факультету ЛНУ Тарас Салига, Степан Давимука та інші.

Нагадаємо, Григорій (Джордж) Грабович — український та американський літературознавець, професор кафедри української літератури Українського наукового інституту Гарвардського університету, засновник та головний редактор часопису «Критика» (Київ). З травня 2012 р. -  голова Наукового товариства Шевченка у США.

Його дослідження стосуються історії української, польської та російської літератур та їх взаємовідносин. Літературознавчі дослідження Грабовича ґрунтуються на зваженій методологічній базі, що склалася шляхом урахування різних теоретичних підходів сучасного західного літературознавства.

Грабович є почесним доктором Київського університету, кавалером ордену «За інтелектуальну відвагу» (2004), лауреатом Премії фундації Антоновичів (2008).

На здобуття Шевченківської премії Грабовича висунув Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.

Проте інші представники культурної спільноти України назвали цей лист «брудною компанією». Головний редактор порталу «Критики» Олег Коцюба назвав підписантів «совєцькі мастодонти від українського наукового та культурного істеблішменту». Львівський історик Ігор Чорновол у зв'язку із листом пригадав те, що одного із підписантів, а саме Романа Горака, звинувачують у плагіаті.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук